Co to żywność ekologiczna? Jakie są jej rodzaje?
Czy zdrowa żywność i żywność ekologiczna to to samo? Pod terminem ,,zdrowa żywność’’ kryje się tak naprawdę wiele różniących się od siebie pojęć. Ogólnie
żywność ekologiczna, to produkty wytworzone w gospodarstwach przestrzegających ściśle określonych zasad dotyczących produkcji, przechowywania i przetwarzania. Eko jedzenie ma dostarczać nam większej ilości witamin, białka, soli i tłuszczów i nie posiadać substancji chemicznych i toksycznych. Na opakowaniach żywności ekologicznej możemy znaleźć oznaczenia
BIO, EKO (ECO) lub ORGANIC. Producenci drukują takie napisy na frontach opakowań i etykietach, ale często zupełnie bezpodstawnie. Jedzenie ekologiczne stało się trendem, a klient zachęcony takim oznaczeniem szybciej po nie sięgnie. Nie sugerujmy się jedynie takimi napisami – odpowiedzi szukajmy w składach produktów.
Jaka jest różnica między żywnością organiczną a ekologiczną?
Żywność ekologiczna – zalety i cechy
Produkty żywnościowe eko będzie wyróżniała dbałość i troska o środowisko w procesie produkcji. Ich powstanie nie może zakłócać czy niszczyć ekosystemu. Producent chroni rośliny i zwierzęta, a jego produkt składa się z naturalnych zasobów ziemi. Wszystko w harmonii ze środowiskiem. Wyroby ekologiczne wybierają nie tylko ci, którzy dbają o planetę, ale również osoby o skórze wrażliwej lub alergicznej, ponieważ brak w nich chemikaliów, które mogłyby podrażnić ciało.
Jak rozpoznać żywność ekologiczną? Nadaje się jej odpowiednie certyfikaty, jak na przykład ,,Ecolabel’’, którym opatrzone są produkty ekologiczne w Unii Europejskiej. Eko w ujęciu żywności tyczy się jednak nie tylko samego jedzenia. Producenci informują również o ekologicznych opakowaniach, które mogą być biodegradowalne lub ulegać recyklingowi.
Produkty organiczne – charakterystyka
Żywność organiczna z definicji to produkty związane lub pochodzące ze świata organicznego, czyli zwierzęcego lub roślinnego. Oznaczenie ,,organic’’ wiąże się również z odpowiednim składem. To produkty zawierające w masie przynajmniej 95% składników naturalnych.
Żywność organiczna rządzi się ustalonymi warunkami i standardami, które trzeba utrzymywać. Producenci muszą dbać o glebę, aby pozostawała żyzna, a wody gruntowe czyste i niewyjałowione. Rolnicy i producenci zobowiązani są również do zabezpieczenia roślin i uchronienia ich przed chorobami.
Ekologiczna żywność – wymogi i zasady
Zanim sklep ekologiczny umieści zdrowy produkt na swojej półce, musi być spełniony szereg wymogów i zasad.
1. Producent musi prowadzić swoje uprawy pod nadzorem jednostki certyfikującej z uprawnieniami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
2. Cały proces hodowli, uprawy i przetwórstwa przebiega bez wykorzystania dodatków syntetycznych, sztucznych nawozów i pestycydów.
3. Produkty odzwierzęce, takie jak jaja czy mleko, nie mogą być uzyskiwane przez stosowanie antybiotyków i hormonów.
4. Producent wytwarza więc żywność ekologiczną, która nie kłóci się z harmonią otoczenia i nie niszczy tego, co naturalne i zdrowe.
Odwiedzając sklep ze zdrową żywnością, patrzymy na kilka ważnych punktów na etykietach. Co powinno się na nich znaleźć?
• Nazwa i numer jednostki certyfikującej, które podlega producent
• Nazwy i adresy producenta oraz sprzedawcy produktu
• Znak identyfikacyjny partii towaru
• Odpowiedni znak lub logo certyfikatu
Podsumowując –
żywność ekologiczna z certyfikatem to taka, która nie niszczy i nie obciąża środowiska naturalnego, przyczynia się do wzrostu jakości ekosystemu, zawiera 95% składników naturalnych i której proces produkcji jest ściśle kontrolowany na podstawie ustalonych wytycznych.

Żywność ekologiczna ze sklepu internetowego – cena i rodzaje
Wysokie ceny produktów eko nie umykają uwadze konsumentów. Dlaczego żywność organiczna lub bio jest taka droższa? Wynika to na pewno z wszystkich wymogów, które muszą spełnić gospodarstwa ekologiczne, m.in.:
- Dbałość i troska o środowisko naturalne, czyli większe koszty wyprodukowania bezpiecznej żywności
- Gospodarstwa ekologiczne powinny być samowystarczalne
- Zakaz używania sztucznych nawozów, pestycydów, hormonów i szkodliwych maszyn
To indywidualna kwestia każdego klienta – czy wybierze jedzenie ekologiczne, które będzie nieco droższe, czy tańszą, przetworzoną żywność, która niszczy naszą planetę. Na szczęście od kilku lat obserwujemy zwiększone zainteresowanie trendem na zdrowe produkty bez chemii. Wybieramy świadomie ekologiczną żywność, bo zależy nam na zdrowiu naszych dzieci i nas samych, zwłaszcza w ujęciu profilaktycznym i prozdrowotnym.
W naszej drogerii Olmed posiadamy podobnie jak w sklepach online z żywnością ekologiczną wiele produktów wysokiej jakości, które posiadają certyfikaty EKO lub inne:
- Miody, takie jak kultowe już miody manuka, wykazujące korzyści prozdrowotne
- Ekologiczne i naturalne soki
- Niskokaloryczna żywność
- Zioła i herbaty
- Przyprawy i sole
- Suszone owoce i zamienniki niezdrowych substancji słodzących
Popularnością cieszy się smaczna i
ekologiczna żywność dla dzieci. W naszej ofercie znajdziecie
eco słodycze, takie jak batony proteinowe, orzechy, cukierki i kremy.
Sklepy eko coraz częściej pojawiają się na targowiskach i w galeriach handlowych. Świadomie kupujemy lepszą żywność, w której nie znajdziemy szkodliwej chemii. Polska nadal nie jest nawet blisko europejskiej czołówki konsumentów żywności organicznej i bio, ale troska o zdrowie i planetę znacznie napędza ten trend, co z radością obserwują gospodarstwa ekologiczne i producenci żywności przyjaznej środowisku.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.