Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Arykuł banner - Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

 

 

Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna skóry charakteryzująca się tendencją do okresów remisji oraz nawrotów o różnym stopniu nasilenia. Choroba obejmuje naskórek i skórę właściwą, a przyczyn choroby upatruje się w dysfunkcji warstwy barierowej skóry. Nadwrażliwy układ immunologiczny w kontakcie z kurzem, pyłkami, substancjami chemicznymi, sierścią lub innymi potencjalnymi czynnikami drażniącymi prowokuje pojawienie się szeregu objawów, które w znacznym stopniu obniżają komfort życia pacjenta, a nawet uniemożliwiają mu wykonywanie pewnych czynności i ograniczają kontakt w innymi ludźmi.

Najczęściej występujące objawy AZS to (główne kryterium diagnozowania choroby):
 • uporczywy świąd,
 • typowa lokalizacja zmian skórnych (zmienna w zależności od wieku pacjenta),
 • przewlekły i nawrotowy przebieg choroby,
 • wywiad potwierdzający rodzinną atopię,
oraz objawy uzupełniające (dodatkowe kryterium diagnozowania AZS):
 • skóra sucha,
 • skóra ze skłonnością do rogowacenia,
 • świąd odczuwany podczas pocenia,
 • podatność na zakażenia gronkowcem złocistym oraz nawrotowe zakażenia skóry,
 • podwyższony poziom IgE,
 • dodatnie wyniki alergicznych testów skórnych,
 • pojawienie się zmian w okresie niemowlęctwa lub w wieku dziecięcym,
 • zaćma,
 • nawrotowe zapalenie spojówek,
 • nietolerowanie wełny lub niektórych pokarmów,
 • pogorszenie stanu skóry następujące po sytuacjach stresowych,
 • ciemniejsza skóra wokół oczu,
 • objaw Dennie-Morgana (dodatkowy fałd skórny poniżej dolnej powieki),
 • rumień twarzy,
 • rasa kaukaska.
Diagnostyką AZS powinien zająć się lekarz, który o ile zaobserwuje u pacjenta trzy z czterech głównych objawów oraz trzy wybrane objawy dodatkowe może potwierdzić atopowe zapalenie skóry. Niezbędne może okazać się wykonanie skórnych testów alergicznych przez lekarza alergologa oraz badanie poziomu przeciwciał IgE. Nie powinno się samodzielnie diagnozować tej choroby i wdrażać leczenia na własną rękę.

Jakie osoby są narażone na zachorowanie na atopowe zapalenie skóry?

Badania wykazały, że występowanie atopowego zapalenia skóry ma podłoże genetyczne i u dziecka obojga rodziców ze stwierdzonym AZS występuje 50-70% ryzyko pojawienia się choroby, a 30% gdy jeden rodzic choruje na AZS, ale odnotowano też przypadki nabytego atopowego zapalenia skóry. Czynniki wyzwalające zachorowanie na AZS to zanieczyszczenie środowiska, alergeny pokarmowe, alergeny powietrznopochodne, niesprzyjający klimat (gorący, wilgotny lub zimny), stres i napięcie psychiczne. Ogólnie AZS częściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie wysoki poziom higieny osobistej, częste stosowanie antybiotykoterapii oraz zwiększona ekspozycja na substancje chemiczne prowadzą do zubożenia mikroflory skórnej, obniżenia zdolności ochronnych warstw barierowych skóry oraz nadwrażliwości układu immunologicznego. Należy też podkreślić, że atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić więc nie trzeba zachowywać dystansu, czy to w domu, czy w kontaktach z innymi ludźmi.AZS ma również związek z występowaniem atopii u pacjenta.
Co to jest atopia? Atopia to indywidualna predyspozycja organizmu do wystąpienia reakcji alergicznej i chorób takich jak: atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa. Nadmierna produkcja przeciwciał na skutek kontaktu nawet z niewielką ilością alergenu powoduje powstanie stanu zapalnego i innych objawów wymienionych chorób.

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?

Na początku pojawia się przesuszenie i zaczerwienienie skóry. Powoduje ono uporczywe swędzenie (szczególnie intensywne nocą), a drapanie zmian skórnych często prowadzi do zakażeń bakteryjnych. Charakterystyczne dla AZS zmiany skórne zazwyczaj są widoczne w zgięciach łokci i kolan, na nadgarstkach, na twarzy i na szyi. Przy nasileniu objawów i w ostrym przebiegu choroby skóra może się łuszczyć, może też pojawiać się rumień z widocznymi nadżerkami lub grudkami.
Warto też dodać, że przebieg choroby wygląda różnie w zależności od wieku pacjenta. Najczęściej symptomy atopowego zapalenia skóry po raz pierwszy pojawiają się u niemowląt przed ukończeniem 1 roku życia i wówczas obserwuje się typowe dla AZS grudki, nadżerki i strupki. Policzki dziecka pokrywa rumień a skóra wygląda jak polakierowana. Poza policzkami u dzieci do 2 lat choroba zajmuje też obszar w okolicy płatków usznych, owłosioną skórę głowy, a w fazach zaostrzenia zmiany są widoczne również na kończynach, tułowiu i pośladkach.
W okresie późno dziecięcym tj. u dzieci w wieku 3-11 lat rzadziej pojawiają się surowicze zmiany dermatologiczne, natomiast powszechnym objawem AZS są blaszki i grudki na rękach, stopach, kostkach, nadgarstkach, zgięciach stawów łokciowych i kolanowych. Umiejscowione tam zmiany ze względu na większą potliwość tych okolic oraz narażenie na podrażnienia często trudno się goją i ulegają wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu.
Z kolei u nastolatków i osób dorosłych charakterystyczne są okresy nasilenia i ustąpienia objawów atopowego zapalenia skóry. Ponadto typowe w tym wieku objawy AZS to sucha, szorstka, pogrubiona skóra, wyraźnie ciemniejsza w obrębie miejsc dotkniętych chorobą, mogą pojawiać się podobne do liszaja rozległe łuszczące się blaszki. Charakterystyczny świąd również nie ustępuje, a drapanie może powodować pojawienie się przeczosów, strupków i otarć. W okresie dojrzewania i u dorosłych zmiany zlokalizowane są zazwyczaj na twarzy, plecach, ramionach, grzbietach rąk i stóp oraz na kończynach.

 

Jak się leczy AZS?

Leczenie atopowego zapalenia skóry powinno odbywać się pod kontrolą lekarza dlatego każdy kto zaobserwował u siebie lub u swojego dziecka objawy AZS powinien skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Jednak aby przybliżyć tę tematykę warto zacząć od kluczowej kwestii jaką jest pielęgnacja skóry atopowej. Otóż regularnie stosowane odpowiednio dobrane kosmetyki na AZS w znacznym stopniu mogą złagodzić objawy choroby, a w okresach remisji można stosować je profilaktycznie aby zapobiegać nawrotom choroby. Ciężka postać AZS może wymagać zastosowania leków miejscowych, ogólnych lub fototerapii.

Leczenie farmakologiczne przy AZS

Lekarz prowadzący w zależności od nasilenia choroby i stwierdzonych objawów może zalecić stosowanie leków miejscowych: glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym np: hydrokortyzon i prednisolon do stosowania metodą przerywaną, gdyż przewlekłe ich stosowanie może prowadzić do ścieńczenia skóry, rozszerzenia naczyń krwionośnych, rozstępów skóry, nadmiernego wzrostu owłosienia, pojawienia się trądziku posteroidowego, przebarwień, zapalenia mieszków włosowych, owrzodzenia i wtórnego zakażenia skóry. Miejscowo stosuje się również immunomodulatory (inhibitory kalcyneuryny) np: takrolimus lub pimekrolimus lub cyklosporyna A, których mechanizm działania prowadzi do zahamowania produkcji cytokin prozapalnych i obniżenia wrażliwości białek odpornościowych na działanie antygenów. Jako efekty uboczne terapii lekami immunomodulującymi mogą wystąpić: uczucie pieczenia, świąd, infekcje skórne, reakcje alergiczne, bóle głowy, kaszel, gorączka, zapalenie gardła.
Ogólnoustrojowo lekarz może zalecić zażywanie leków przeciwhistaminowych stosowanych w celu złagodzenia lub zniesienia uczucia świądu. Przykładowe leki antyhistaminowe I generacji zalecane w tym celu to: klemastyna, antazolina, dimetinden, promatazyna, hydroksyzyna, cyproheptadyna, ketotifen. Działania niepożądane jakie mogą być następstwem terapii lekami przeciwhistaminowymi I generacji są senność, spadek koncentracji, zaburzenia psychofizyczne, suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia, zaparcia, problemy z oddawaniem moczu, spadek ciśnienia tętniczego krwi. Dostępne są również leki antyhistaminowe II generacji m.in. cetyryzyna i loratadyna, które działają przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Ponadto nie dają one tak silnych działań niepożądanych.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem mogą być najnowsze leki przeciwhistaminowe III generacji np: desloratadyna, feksofenadyna, lewocetyryzyna, które posiadają większą selektywność w stosunku do receptorów histaminy i są pozbawione działań niepożądanych związanych z układem nerwowym.Do leków ogólnych jakie stosuje się w terapiii AZS należą równiez leki uspakajające lub leki nasenne, które w przypadku silnego świądu wywołanego przez atopowe zapalenie skóry ułatwiają pacjentom zaśnięcie i ograniczają drapanie nocne, które mogłoby doprowadzić do powstawania przeczosów i infekcji zmian skórnych.
Fototerapia
Fototerapia, czyli ekspozycja na promieniowanie UV stosowane jest tylko u pacjentów powyżej 12 roku życia, u których występuje ciężka postać AZS oporna na inne metody leczenia. Promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB łagodzi objawy AZS ale ma też szereg działań niepożądanych takich jak: przedwczesne starzenie się skóry i działanie kancerogenne.
Psychoterapia
Coraz większe poparcie zyskuje również rola psychoterapii, która ma na celu nauczenie pacjenta radzenia sobie ze stresem. Jak się okazuje stres i związane z nim napięcie psychiczne mogą nasilać objawy AZS dlatego terapia wydaje się być zasadna. Z drugiej strony atopowe zapalenie skóry jest dużym ciężarem dla pacjentów, którzy nie zawsze godzą się z wyrzeczeniami jakie funduje im AZS i nieprzyjemnymi objawami choroby, która może im towarzyszyć nawet do końca życia. Terapia może pomóc zaakceptować siebie i swój stan zdrowia, co znacząco może poprawić komfort psychiczny pacjenta.

Pielęgnacja skóry atopowej

Jakie kosmetyki na atopowe zapalenie skóry warto stosować? Oferta aptek i drogerii jest dosyć szeroka. Bez problemu można znaleźć kosmetyki na atopowe zapalenie skóry u niemowląt do stosowania od pierwszych dni życia oraz kosmetyki na AZS dla dorosłych. W zależności od zasobności portfela można wybrać kosmetyki do skóry atopowej już za kilka-kilkanaście złotych lub takie za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Uważa się, że nie ma uniwersalnego produktu, który będzie dobry dla każdego pacjenta cierpiącego na atopowe zapalenie skóry. Dlatego warto testować różne preparaty aby dobrać odpowiedni kosmetyk, który będzie dobrze tolerowany przez skórę konkretnej osoby.
Ważny jest też skład kosmetyków do skóry atopowej, który powinien po pierwsze powinien być stosunkowo krótki, a po drugie powinien być pozbawiony SLS-ów, substancji zapachowych i drażniących konserwantów, które mogą przesuszać skórę i osłabiać jej bariery ochronne. Z kolei pożądane składniki kosmetyków do skóry atopowej składniki pochodzenia naturalnego: ceramidy i lipidy. Naturalne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry mogą zawierać: olej z konopi siewnej, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej lniany, mocznik, pantenol, alantoinę, wosk pszczeli, masło shea, masło kakaowe, aloes, wyciąg z malwy, rumianku, owsa, pszenicy i nagietka.
Emolienty na AZS
Skóra atopowa - to jakich kosmetyków używać? Ogólnie za odpowiednie do skóry atopowej uważa się produkty określane jako emolienty. Są to preparaty nawilżająco-natłuszczające, które tworzą na skórze barierową warstwę lipidową, która hamuje parowanie wody przez naskórek i zabezpiecza skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Efekty stosowania emolientów to nawilżona, elastyczna i gładka skóra. Osoby regularnie stosujące emolienty rzadziej uskarżają się na świąd i rzadziej stosują miejscowe glikokortykosteroidy. Jak stosować emolienty? Najlepiej nakładać je po kąpieli, gdyż wtedy skóra zawiera najwięcej wody i nawilżenie będzie najbardziej efektywne. Kosmetyki na AZS można nakładać miejscowo lub na całe ciało, najlepiej "z włosem" bez wmasowywania i rozcierania preparatu. Aplikację powinno wykonywać się 2 razy dziennie.

 

Rodzaje kosmetyków na AZS

Osoba chorująca na atopowe zapalenie skóry powinna zaopatrzyć się w produkty do mycia i pielęgnacji ciała, które pomogą naprawić uszkodzony i dysfunkcyjny naskórek. Dobrze dobrane kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej koją bolesną i swędzącą skórę, łagodzą podrażnienia, silnie regenerują i wzmacniają barierę ochronną. Można wyróżnić rodzaje kosmetyków na AZS takie jak:
 • kosmetyki na AZS do mycia ciała np: emolient do kąpieli Emolium Dermocare, żel do mycia ciała Pharmaceris EMOTOPIC, olejek do kąpieli SVR Topialyse, mydło do skóry atopowej Pharmedis, kostka myjąca Avene XeraCalm A.D, Bioderma Huile de douche olejek do mycia, 
 • kosmetyki na atopowe zapalenie skóry głowy np: szampon do skóry atopowej Nivelium, żel do mycia ciała i włosów 2w1 Eloderm lub Latopic,
 • balsam do skóry atopowej np: La Roche Posay Lipikar AP+M balsam, Uriage Xemose krem do skóry suchej, Bioderma Atoderm Intensive baume, Cerkopil,
 • krem do cery atopowej np: Ziaja MED AZS, Dexeryl, Allergoff krem barierowy,
 • krem pod oczy i na powieki na AZS np: SVR Topialyse Palpebral, CERKOPIL Krem na powieki i pod oczy
 • krem do rąk La Roche-Posay Lipikar XERAND, Uriage xemose
 • sztyft na świąd np: La Roche Posay Lipikar Stick AP+
 • kremy przyśpieszające gojenie: Avene cicalfate, Uriage Bariederm Cica, La Roche Posay Cicaplast Baume B5
 • balsamy do spękanych ust: Avene Cicalfate, Uriage Bariederm balsam do spierzchniętych ust, Ducray Keracnyl Repair balsam do ust.
 • specjalistyczne kremy do skóry popękanej: Uriage Bariederm balsam do skóry popękanej
 • naturalne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry np: MOHANI Olej Słodkie migdały, Nacomi Naturalne Masło Shea, OnlyBio Odżywczy krem na noc z olejem konopnym.
Obecnie wybór jest bardzo duży. Można stosować jednocześnie kosmetyki różnych marek lub zdecydować się na kompleksową pielęgnację kosmetykami z jednej linii produktowej, np:
Emolium A-topic - jest to linia kosmetyków stworzona z myślą o wymaganiach skóry atopowej i skłonnej do egzemy. Są to dermokosmetyki na AZS posiadające rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i mogą być stosowane od 1. miesiąca życia. Regularnie aplikowane zmniejszają uczucie świądu oraz nawilżają i wygładzają skórę. Seria Emolium A-Topic zawiera polidokanol, który przyczynia się do łagodzenia świądu oraz naturalne oleje: arganowy, canola i masło shea, które nawilżają i uzupełniają lipidy w płaszczu lipidowym skóry. Seria obejmuje produkty do mycia, do kąpieli, emulsję do ciała i krem do twarzy.
La Roche-Posay Lipikar - dermokosmetyki La Roche-Posay Lipikar zostały przebadane pod kątem wywoływania alergii na skórze bardzo wrażliwej, zawierają kluczowe składniki aktywne w optymalnym stężeniu,ich formuły są stabilne i trwałe. Produkty z serii Lipikar mogą być stosowane przez całą rodzinę: niemowlęta, dzieci i dorosłych. Efekty używania kosmetyków La Roche-Posay Lipikar to przywrócenie naturalnej bariery ochronnej skóry, uzupełnienie lipidów, wspieranie mikrobiomu, redukcja świądu i zaczerwienienia.
SVR Topialyse - to dermokosmetyki do skóry bardzo suchej ze skłonnością do alergii dla dzieci od 1. dnia życia i dla dorosłych. Marka SVR w serii Topialyse oferuje kompletny zestaw emolientów do smarowania i oczyszczania skóry atopowej. Jak działają te produkty? Łagodzą świąd, przywracają optymalne nawilżenie skóry, koją podrażnienia i niwelują uczucie ściągnięcia skóry. Linia emolientów Topialyse obejmuje krem barierowy, krem do rąk, balsam w sprayu, balsam do smarowania ciała, balsam do mycia, krem do skóry, micelarny olejek do mycia i kąpieli, żel do mycia bez mydła i kojący krem na powieki i okolice oczu. W kosmetykach SVR Topialyse można znaleźć między innymi: olej bawełniany i olej kokosowy o właściwościach odżywczych i regenerujących, masło babassu, które zmiękcza naskórek i penetruje głębsze warstwy skóry skutecznie chroniąc ją przed utratą wody, cukry hydrofilowe, które zatrzymują wodę czym zapewniają długotrwałe nawilżenie oraz niacynamid, który koi napięcie, podrażnienia, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
AVENE XeraCalm AD - to linia produktów do skóry suchej, skłonnej do atopii i świądu dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Obejmuje ona emolienty do mycia ciała bez mydła posiadające fizjologiczne pH oraz emolienty do pielęgnacji skóry. Unikalne składniki aktywne kosmetyków Xera Calm A.D to kompleks I-MODULIA, który zmniejsza uczucie swędzenia i stymuluje naturalną odporność skóry, kompleks lipidów CER-OMEGA, który odżywia i regeneruje bariery naskórka oraz woda termalna AVENE, która koi, łagodzi podrażnienia i działa zmiękczająco. Co ciekawe w ofercie można znaleźć kosmetyki sterylne bez konserwantów, których opakowania są całkowicie szczelne, dzięki czemu chronią zawartość przed zanieczyszczeniem. Jest duża korzyść dla skóry atopowej, która źle znosi konserwanty.,
Pharmaceris Emotopic - emolienty dla dzieci od 1 dnia życia i dla dorosłych posiadające status wyrobu medycznego. Zalecane są do stosowania profilaktycznego oraz aby zmniejszyć dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry. Skład dermokosmetyków z serii Emotopic opiera się na naturalnych olejach (olej Canola i olej konopny), które wspierają regenerację bariery lipidowej skóry, niwelują świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Marka Pharmaceris Emotopic oferuje komplet kosmetyków do skóry atopowej: produkty do mycia i kąpieli, produkty pielęgnacyjne do twarzy i ciała oraz specjalistyczne preparaty ochronne.
 
Latopic to seria kosmetyków do kompleksowej pielęgnacji skóry przy atopowym zapaleniu skóry i alergii pokarmowej. Emolienty Latopic mogą być stosowane u dzieci od 1 dnia życia. Skład emolientów Latopic zawiera substancje, które odbudowują uszkodzony płaszcz lipidowy, regenerują naskórek, redukują świąd i ograniczają ryzyko zakażenia gronkowcem złocistym. Są to: metabolity bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus sp., które działają przeciwbakteryjnie, olej arganowy, masło shea i wosk z ziaren jęczmienia łagodzą świąd, uzupełniają lipidy, nawilżają i wygładzają skórę, polidokanol (laureth-9) działa przeciwświądowo i łagodząco, pantenol wspomaga regenerację naskórka, alantoina zmiękcza i wygładza skórę, lanolina natłuszcza i nawilża podrażnioną skórę, witamina E odpowiada za poprawę kondycji skóry, oliwa z oliwek dostarcza dobrych dla skóry lipidów, olej canola, olej z nasion bawełny, olej parafinowy, trójglicerydy kwasów kaprylowego i kaprynowego i gliceryna natłuszczają. nawilżają i chronią przed utratą wody,mocznik nawilża i zapobiega utracie wody, betaina nawilżą i wygładza włosy, składnik DuraQuench IQ poprawia wygląd skóry i niweluje przesuszenie, SyriCalm łagodzi zaczerwienienie i swędzenie, OLIVEM 300 wygładza skórę i tworzy warstwę okluzyjną, AQUAXYL  wzmacnia właściwości ochronne naskórka ograniczając międzykomórkową utratę wody, a BIOLIPID wzmacnia naskórek, zmiękcza i nawilża skórę i włosy.
Cerkopil - to dermokosmetyki do skóry wrażliwej, atopowej i alergicznej. Zawierają m.in. mocznik, kwas mlekowy i aktywny kompleks łączący kwas 18-b-glicerytynowy i L-argininę oraz inne składniki czynne przywracające skórze równowagę. Efekty stosowania produktów do skóry atopowej Cerkopil to zredukowany świąd, uczucie suchości i ściągnięcia skóry, która staje się gładka, nawilżona i elastyczna. Gama kosmetyków CERKOPIL obejmuje emolienty do smarowania twarzy, okolic oczu i ciała oraz żele do mycia ciała i twarzy co umożliwia wykonanie kompleksowej pielęgnacji kosmetykami jednej serii.
 
Ziaja Med AZS to kosmetyki stworzone z myślą o pielęgnacji skóry atopowej dzieci i dorosłych. Zawierają składniki, które mają chronić barierę lipidową skóry, w tym masło shea, trójglicerydy, syrop kukurydziany, ceramidy, alantoinę, mocznik, kwas mlekowy. Jak działają kosmetyki z gamy Ziaja Med AZS? Niwelują swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry, zmiękczają, nawilżają, regenerują płaszcz hydrolipidowy naskórka i łagodzą podrażnienia, a skuteczność działania tych produktów potwierdzono badaniami dermatologicznymi.
A-Derma to francuskie kosmetyki wytwarzane przez firmę Pierre-Fabre dostępne w sprzedaży od 1982 roku. Formuła tych dermokosmetyków została wzbogacona o wyciąg z owsa Rhealba o właściwościach pielęgnujących i ochronnych.Gama produktowa obejmuje kosmetyki dla dzieci i dorosłych do mycia i smarowania skóry atopowej i nadreaktywnej.Nivelium Aflofarm to polskie dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji i oczyszczania skóry atopowej i łuszczącej się. Seria obejmuje emolient do smarowania, szampon i serum punktowe na zmiany skórne. Unikalne składniki odpowiedzialne za działanie nawilżające, natłuszczające i łagodzące to kompleks uzupełniający naturalny czynnik nawilżający NMF zawierający aminokwasy, mocznik, kwasy AHA i pyrolidonowy kwas karboksylowy, a ponadto masło shea, ekstrakt z lilii białej, olej z rokitnika, alantoina, pantenol, ceramidy, beta-glukan.
Dodatkowe zalecenia i wskazówki dla atopików:
 • Należy zrezygnować z długich, gorących kąpieli na rzecz letniego prysznica trwającego maksymalnie 10-15 minut, oczywiście z użyciem emulsji i płynów do mycia z dobrym składem.
 • Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę bez pocierania, które mogłoby wywołać podrażnienie.
 • Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza na poziomie 45-55%.
 • Ważna jest też temperatura powietrza. Nie powinna być zbyt wysoka, gdyż skóra atopowa nie lubi być przegrzewana i spocona.
 • Lepiej zrezygnować z noszenia ubrań z wełny lub materiałów syntetycznych. Dla skóry atopowej najlepsze są tkaniny bawełniane i lniane w naturalnych kolorach (biały, beżowy) oraz luźne kroje umożliwiające przepływ powietrza.
 • Do prania ubrań i pościeli lepiej używać proszki i płyny hipoalergiczne, np płyn do tkanin Allergoff, który neutralizuje alergeny w tkaninach lub proszek do prania Mr. Ziggi o właściwościach dezynfekujących.
 • Silnym alergenem jest kurz dlatego można usunąć zasłony, firany, dywany i inne elementy wyposażenia gromadzące kurz i roztocza.
 • Należy unikać dymu papierosowego.
 • Kolejnym alergenem jest sierść zwierząt dlatego lepiej unikać z nimi bliskich kontaktów.
 • Należy unikać sytuacji stresowych.
 • Warto zastosować specjalną dietę eliminującą alergeny oraz produkty zawierające wzmacniacze smaku, konserwanty i inne dodatki spożywcze.
 • Aby poprawić nawodnienie skóry należy pić dużo wody i innych neutralnych płynów.
 • Osoby chore na AZS powinny zadbać o odpowiedni manicure. Ich paznokcie powinny być krótkie i gładko spiłowane aby zminimalizować możliwość uszkodzenia naskórka podczas drapania. U dzieci mogą się sprawdzić bawełniane rękawiczki zakładane na noc.
Literatura:
Bożek A.,Dzienniak A.,Foks A., Kucharczyk J.,Maciejiczek J.,Marcak M., Więckiewicz G.: Metody leczenia atopowego zapalenia skóry. Medycyna Rodzinna 4/2014.
Gliński R., Kruszewski J., Silny W., Kurzawa R., Czarnecka-Operacz M., Baran E., Szepietowski J.: Postępowanie diagnostyczno-profilaktyczno-lecznicze w atopowym zapaleniu skóry. Post. Derm. Alerg. 2004, XXI(6): 265–277.

 

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - Emolium A-topic Trójaktywna emulsja do ciała 200 ml
Emolium A-topic Trójaktywna emulsja do ciała 200 ml
34.17 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - SVR TOPIALYSE Olejek do mycia - 400ml
SVR TOPIALYSE Olejek do mycia - 400ml
49.89 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - MOHANI Olej słodkie migdały - 100ml
MOHANI Olej słodkie migdały - 100ml
16.50 zł

Produkt niedostępny

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*