Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Puszące się włosy to problem, który dotyczy wielu osób. Wbrew pozorom puszenie pojawia się nie tylko u pań mających suche, zniszczone kosmyki, ale również u kobiet cieszących się na co dzień łatwą do układania fryzurą. Efekt ten bowiem nie zawsze zależy od stanu włosów. Kosmyki mogą reagować plątaniem i pojawieniem się puchu również na stosowane formuły kosmetyczne oraz na warunki panujące w otoczeniu (mowa tu przede wszystkim o temperaturze oraz o wilgotności powietrza). Na szczęście istnieją sposoby na puszące się włosy, które pozwalają wygładzić, ujarzmić i przede wszystkim - ułożyć kosmyki w pożądaną fryzurę. Jakie to metody? Od czego włosy się puszą i jakich czynników unikać, by do tego nie dochodziło? Poznaj najlepsze sposoby na puch na włosach i sprawdź, jak zadziałają u Ciebie!
Puszące się włosy są dość łatwe do rozpoznania. Z jednej strony mają dużą objętość, jednak z drugiej - sprawiają wiele problemów. Elektryzują się, są trudne do ułożenia w pożądaną fryzurę, a dodatkowo niełatwo je rozczesać. Oprócz tego włosy z tendencją do puszenia są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne - często gołym okiem widać w ich przypadku złamania lub rozdwojenie końcówek. Wygląd spuszonych kosmyków także pozostawia wiele do życzenia: wydają się być matowe, suche, bez życia.
Najczęstsze przyczyny puszenia się włosów to między innymi:
Dość często przyczyną puszenia się włosów może być ich niewłaściwa identyfikacja. W praktyce chodzi tu o to, że nierzadko osoby z włosami naturalnie kręconymi lub falowanymi chcą uzyskać gładką taflę i denerwują się, że kosmyki nadal pozostają niesforne. Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, to wiedz, że prawdopodobnie masz włosy falowane lub kręcone i w ten sposób dążą one do „odzyskania” swojego naturalnego kształtu.
Codzienny efekt puchu na włosach można zminimalizować, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki. Powinny one wykazywać właściwości wygładzające i nabłyszczające, ale jednocześnie nie mogą obciążać kosmyków - by nie doprowadzić do przetłuszczania się skóry głowy. Oprócz tego produkty do puszących się włosów (a zwłaszcza stosowane do ich oczyszczania) muszą mieć łagodny skład, by dodatkowo nie wysuszać kosmyków na długości.
Sprzymierzeńcami osób walczących z puszącymi się włosami są przede wszystkim olejki i sera na końcówki, a także odżywki i maski z dużą zawartością emolientów. Dla wygładzenia i zdyscyplinowania włosów przyda się również zabieg olejowania, wykonywany regularnie - na przykład raz w tygodniu. Jakie formuły warto zaprosić do swojej łazienki, by pozbyć się puchu i cieszyć się efektem gładkiej tafli na włosach? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Jeden z najskuteczniejszych sposobów na puszące się włosy to ich olejowanie. Zabieg ten warto wykonywać raz w tygodniu, by podtrzymać uzyskany efekt. Jakich rezultatów można się spodziewać? Przede wszystkim kosmyki wygładzą się i uelastycznią, co mniejszych ich podatność na plątanie się i zbijanie w kołtuny. Aby dodatkowo nawilżyć włosy, warto olejować je na podkład z produktu humektantowego. Może być to żel aloesowy, „glutek” z siemienia lnianego lub inne preparaty - z gliceryną czy kwasem hialuronowym. Ta wersja zabiegu polega na nałożeniu oleju na kosmyki nawilżone uprzednio wspomnianymi preparatami.
Więcej informacji o olejowaniu, które pomoże Ci zminimalizować problem puszenia i zdyscyplinować włosy, znajdziesz w tekście Olejowanie włosów - na czym polega? Jak zrobić je samemu w domu?, do którego lektury serdecznie zachęcamy.
Mycie włosów - a właściwie oczyszczanie skóry głowy - to bardzo ważny aspekt codziennej pielęgnacji. Przy włosach puszących się istotnym jest, by stosowane szampony nie zawierały silnych detergentów czy alkoholu - a więc substancji mogących pogorszyć stan kosmyków na ich długości. Nie mniej ważna jest technika mycia - pamiętajmy, że podczas tej czynności należy skupić się na myciu skalpu, podczas gdy same włosy oczyszczą się dzięki spływającej po nich pianie. Nie należy też trzeć kosmyków, ponieważ to właśnie ich tarcie przyczynia się zarówno do powstania uszkodzeń mechanicznych, jak i puszenia.
Szampon do codziennego użytku przy włosach puszących się powinien być po prostu łagodny. Wśród tego typu formuł warto z pewnością wyróżnić:
Jeśli chodzi o maseczki i odżywki, to propozycje w wersji do włosów puszących się zdecydowanie powinny zawierać emolienty. Są to substancje, dzięki którym kosmyki stają się wygładzone, elastyczne i po prostu łatwiej jest z nimi pracować (czyli układać pożądaną fryzurę). Wśród nich można wyróżnić olej kokosowy, olej migdałowy, z dzikiej róży, a także masło shea, mango, masło kakaowe i wiele innych składników. Ponadto emolienty, użyte jako przedostani lub ostatni krok pielęgnacji, pomagają rozczesać włosy, zapobiegają tworzeniu się kołtunów oraz przeciwdziałają utracie wody z łodygi włosa (a więc mają właściwości okluzyjne). Nie sposób nie wspomnieć o ich roli ochronnej - powlekają kosmyki i ich końcówki, zapobiegając rozdwajaniu się (z tego względu nie warto także bać się produktów wykończeniowych z silikonami - pomogą dociążyć kosmyki, a żeby uniknąć ich "przeciążenia", można nakładać je na mokre włosy).
Maski i odżywki, na które warto zwrócić uwagę w kontekście puszących się włosów to przede wszystkim:
Spuszone włosy, oprócz stosowania emolientów i wygładzających kosmetyków, wymagają również właściwego traktowania - odpowiedniej techniki suszenia czy czesania. Poznaj sprawdzone sposoby na niesforne kosmyki, sprawdź, czego włosy powinny unikać, a co praktykować, by problem z puszeniem się włosów rozwiązać raz na zawsze!
Pamiętaj, że pożegnanie problemu puszących się włosów wymaga regularnej pielęgnacji - efekty mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach, ale z pewnością zauważysz, że bad hair day zdarza Ci się się coraz rzadziej!
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.