Puszące się włosy - poznaj najlepsze sposoby na puszące się włosy, sprawdź, jak je wygładzić i jakie kosmetyki do włosów suchych i puszących się włączyć do codziennej pielęgnacji!

Arykuł banner - Puszące się włosy - poznaj najlepsze sposoby na puszące się włosy, sprawdź, jak je wygładzić i jakie kosmetyki do włosów suchych i puszących się włączyć do codziennej pielęgnacji!

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Puszące się włosy - przyczyny i najlepsze sposoby na spuszone kosmyki

Puszące się włosy to problem, który dotyczy wielu osób. Wbrew pozorom puszenie pojawia się nie tylko u pań mających suche, zniszczone kosmyki, ale również u kobiet cieszących się na co dzień łatwą do układania fryzurą. Efekt ten bowiem nie zawsze zależy od stanu włosów. Kosmyki mogą reagować plątaniem i pojawieniem się puchu również na stosowane formuły kosmetyczne oraz na warunki panujące w otoczeniu (mowa tu przede wszystkim o temperaturze oraz o wilgotności powietrza). Na szczęście istnieją sposoby na puszące się włosy, które pozwalają wygładzić, ujarzmić i przede wszystkim - ułożyć kosmyki w pożądaną fryzurę. Jakie to metody? Od czego włosy się puszą i jakich czynników unikać, by do tego nie dochodziło? Poznaj najlepsze sposoby na puch na włosach i sprawdź, jak zadziałają u Ciebie!

Dlaczego włosy się puszą? Jak rozpoznać puszące się włosy?

Puszące się włosy są dość łatwe do rozpoznania. Z jednej strony mają dużą objętość, jednak z drugiej - sprawiają wiele problemów. Elektryzują się, są trudne do ułożenia w pożądaną fryzurę, a dodatkowo niełatwo je rozczesać. Oprócz tego włosy z tendencją do puszenia są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne - często gołym okiem widać w ich przypadku złamania lub rozdwojenie końcówek. Wygląd spuszonych kosmyków także pozostawia wiele do życzenia: wydają się być matowe, suche, bez życia.

Najczęstsze przyczyny puszenia się włosów to między innymi:

  • wysoka wilgotność powietrza, która przekłada się - wbrew pozorom - na szybsze odparowywanie cząsteczek wody z włosa i na rozchylanie łusek. Wiele kobiet zna ten problem z doświadczenia - piękna, gładka fryzura ułożona w domu od razu zmienia swój kształt po wyjściu na chłodne, dżdżyste powietrze, gdy tylko wilgoć dostanie się do suchych włosów;
  • rozchylone łuski włosa, przez które odparowuje woda. Oprócz tego rezultatu rozchylone łuski sprawiają również, że kosmyki zahaczają o siebie, elektryzują się i trą, co jeszcze bardziej podkreśla efekt spuszenia. Rozchylone łuski towarzyszą często włosom suchym i zniszczonym, poddawanym inwazyjnym zabiegom fryzjerskim (rozjaśnianie, trwała ondulacja, zabiegi z wykorzystaniem gorących narzędzi - prostownicy, lokówki lub ogólnie - wykonywanych na gorąco, takich jak prostowanie włosów z użyciem keratyny i inne);
  • nieodpowiednia pielęgnacja - głównie bogata w zbyt dużą dawkę humektantów (substancji nawilżających) przy jednoczesnej małej podaży emolientów (substancji natłuszczających, działających okluzyjne i zapobiegających odparowywaniu cząsteczek wody);
  • noszenie czapek, szalików czy kominów z syntetycznych materiałów (akryl, poliester), przyczyniających się do intensyfikacji elektryzowania się włosów, a tym samym - do ich puszenia.

Dość często przyczyną puszenia się włosów może być ich niewłaściwa identyfikacja. W praktyce chodzi tu o to, że nierzadko osoby z włosami naturalnie kręconymi lub falowanymi chcą uzyskać gładką taflę i denerwują się, że kosmyki nadal pozostają niesforne. Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, to wiedz, że prawdopodobnie masz włosy falowane lub kręcone i w ten sposób dążą one do „odzyskania” swojego naturalnego kształtu.

Sprawdź, jakie kosmetyki na puszące się włosy warto mieć w swojej łazience

Codzienny efekt puchu na włosach można zminimalizować, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki. Powinny one wykazywać właściwości wygładzające i nabłyszczające, ale jednocześnie nie mogą obciążać kosmyków - by nie doprowadzić do przetłuszczania się skóry głowy. Oprócz tego produkty do puszących się włosów (a zwłaszcza stosowane do ich oczyszczania) muszą mieć łagodny skład, by dodatkowo nie wysuszać kosmyków na długości.

Sprzymierzeńcami osób walczących z puszącymi się włosami są przede wszystkim olejki i sera na końcówki, a także odżywki i maski z dużą zawartością emolientów. Dla wygładzenia i zdyscyplinowania włosów przyda się również zabieg olejowania, wykonywany regularnie - na przykład raz w tygodniu. Jakie formuły warto zaprosić do swojej łazienki, by pozbyć się puchu i cieszyć się efektem gładkiej tafli na włosach? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Zacznij je regularnie olejować!

Jeden z najskuteczniejszych sposobów na puszące się włosy to ich olejowanie. Zabieg ten warto wykonywać raz w tygodniu, by podtrzymać uzyskany efekt. Jakich rezultatów można się spodziewać? Przede wszystkim kosmyki wygładzą się i uelastycznią, co mniejszych ich podatność na plątanie się i zbijanie w kołtuny. Aby dodatkowo nawilżyć włosy, warto olejować je na podkład z produktu humektantowego. Może być to żel aloesowy, „glutek” z siemienia lnianego lub inne preparaty - z gliceryną czy kwasem hialuronowym. Ta wersja zabiegu polega na nałożeniu oleju na kosmyki nawilżone uprzednio wspomnianymi preparatami.

Więcej informacji o olejowaniu, które pomoże Ci zminimalizować problem puszenia i zdyscyplinować włosy, znajdziesz w tekście Olejowanie włosów - na czym polega? Jak zrobić je samemu w domu?, do którego lektury serdecznie zachęcamy.

Szampony w pielęgnacji włosów puszących się - czego poszukiwać w ich składach?

Mycie włosów - a właściwie oczyszczanie skóry głowy - to bardzo ważny aspekt codziennej pielęgnacji. Przy włosach puszących się istotnym jest, by stosowane szampony nie zawierały silnych detergentów czy alkoholu - a więc substancji mogących pogorszyć stan kosmyków na ich długości. Nie mniej ważna jest technika mycia - pamiętajmy, że podczas tej czynności należy skupić się na myciu skalpu, podczas gdy same włosy oczyszczą się dzięki spływającej po nich pianie. Nie należy też trzeć kosmyków, ponieważ to właśnie ich tarcie przyczynia się zarówno do powstania uszkodzeń mechanicznych, jak i puszenia.

Szampon do codziennego użytku przy włosach puszących się powinien być po prostu łagodny. Wśród tego typu formuł warto z pewnością wyróżnić:

  • łagodny szampon od marki Ziaja z serii Naturalnie, który ma krótki skład i może służyć do codziennego mycia skóry głowy. Delikatny zapach, niska cena, wysoka wydajność oraz skuteczne oczyszczanie to największe zalety tego produktu. Dodatkowo jest ona na tyle uniwersalny, że mogą go stosować osoby o różnym typie włosów;
  • szampon do włosów z emolientem i probiotykiem od marki Luba Tuli. Mimo, iż jest to szampon dla dzieci, to z powodzeniem mogą stosować go również dorośli mający problem z puszącymi się, suchymi i matowymi włosami. Formuła szamponu została skomponowana w taki sposób, by łagodnie oczyszczać skórę głowy, a jednocześnie nie plątać końcówek włosów;
  • łagodny szampon do włosów z odżywką 2w1 od Nivea Express, który co prawda zawiera jeden z mocniejszych detergentów, ale oprócz tego w składzie znajdziemy substancje wygładzające - sprawiające, że włosy po umyciu nadal są gładkie i lśniące.

Najlepsze maski i odżywki do włosów puszących się, które pomogą wygładzić włosy i je zdyscyplinować

Jeśli chodzi o maseczki i odżywki, to propozycje w wersji do włosów puszących się zdecydowanie powinny zawierać emolienty. Są to substancje, dzięki którym kosmyki stają się wygładzone, elastyczne i po prostu łatwiej jest z nimi pracować (czyli układać pożądaną fryzurę). Wśród nich można wyróżnić olej kokosowy, olej migdałowy, z dzikiej róży, a także masło shea, mango, masło kakaowe i wiele innych składników. Ponadto emolienty, użyte jako przedostani lub ostatni krok pielęgnacji, pomagają rozczesać włosy, zapobiegają tworzeniu się kołtunów oraz przeciwdziałają utracie wody z łodygi włosa (a więc mają właściwości okluzyjne). Nie sposób nie wspomnieć o ich roli ochronnej - powlekają kosmyki i ich końcówki, zapobiegając rozdwajaniu się (z tego względu nie warto także bać się produktów wykończeniowych z silikonami - pomogą dociążyć kosmyki, a żeby uniknąć ich "przeciążenia", można nakładać je na mokre włosy).

Maski i odżywki, na które warto zwrócić uwagę w kontekście puszących się włosów to przede wszystkim:

  • ekspresowa maska emolientowa do włosów średnioporowatych od marki Hair Queen. Producent deklaruje, że jest ona rekomendowana dla osób posiadających włosy przesuszone i puszące się. Maska ujarzmia kosmyki, wygładza je i odżywia, a oprócz tego nadaje im piękny zapach. Dzięki jej regularnemu stosowaniu włosy stają się lśniące i w miarę upływu czasu coraz łatwiej jest uzyskać efekt „tafli”;
  • emolientowa odżywka do włosów Tołpa Dermo Hair Enzyme, która zapewnia wygładzenie oraz połysk. Zamyka łuski włosów, nadaje im miękkość i sprężystość oraz, oczywiście, zapobiega puszeniu się. Dodatkowo chroni końcówki kosmyków przez rozdwajaniem, a same włosy - przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  • odżywka ułatwiająca rozczesywanie dla dzieci od Sylveco. To kolejny produkt dla najmłodszych, który pojawia się w tym zestawieniu - i nic w tym dziwnego, ponieważ kosmetyki do włosów dla dzieci zawierają mnóstwo emolientów, a odżywka od Sylveco ma dodatkowo naturalny skład. Oprócz naturalnych olejów preparat zawiera również regenerujące proteiny;
  • naturalny multi-witaminowy olejek za zniszczone końcówki włosów od marki BeBIO. Tak, jak zostało to już wspomniane - dyscyplinowanie kosmyków za pomocą olejków lub serum to jeden z kluczowych elementów pielęgnacji włosów puszących się. Olejek z marki Ewy Chodakowskiej zawiera naturalne oleje oraz inne składniki roślinne, działające ochronnie i odżywczo.

Poznaj 6 sposobów na puszące się włosy poza kosmetykami (suszarka, czesanie kosmyków na odżywce i inne)

Spuszone włosy, oprócz stosowania emolientów i wygładzających kosmetyków, wymagają również właściwego traktowania - odpowiedniej techniki suszenia czy czesania. Poznaj sprawdzone sposoby na niesforne kosmyki, sprawdź, czego włosy powinny unikać, a co praktykować, by problem z puszeniem się włosów rozwiązać raz na zawsze!

  1. Pamiętaj o tym, by po aplikacji odżywki do spłukiwania, zawsze dokładnie zmywać ją z włosów. Niektóre z tych formuł mogą być niezwykle bogate w humektanty, a nadmiar humektantów może jednocześnie doprowadzić do spuszenia włosów, ich zmatowienia i strączkowania.
  2. Po umyciu włosów nie należy przetrzymywać ich pod ręcznikiem lub pozostawiać do naturalnego wyschnięcia (lub co gorsza - kłaść się do łóżka z wilgotnymi włosami). Najlepszym wyborem jest dokładne wysuszenie włosów, pasmo po paśmie, z wykorzystaniem suszarki z jonizacją. To wygładzi włosy, domknie łuski i sprawi, że będą błyszczące i miękkie.
  3. Podczas nakładania odżywki na mokre włosy możesz zastosować metodę wczesywania produktu grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotką typu paddle brush. Dzięki temu formuła kosmetyku dotrze do każdego włoska, a przy spłukiwaniu kosmyki nie będą się plątać i tworzyć kołtunów.
  4. W miarę możliwości staraj się wiązać włosy frotkami z naturalnych materiałów (które nie wzmagają elektryzowania) do spania, przed wyjściem na dwór czy w trakcie aktywności fizycznej, by zminimalizować ryzyko plątania się i elektryzowania, a tym samym - puszenia włosów.
  5. Sprawdź, czy nie jesteś posiadaczką włosów kręconych! Możesz w tym celu udać się po poradę do fryzjera lub zastosować metodę Curly Girl z wykorzystaniem preparatu podkreślającego skręt.
  6. Odsączając włosy z wody nie trzyj ich! Delikatnie ugniataj kosmyki ręcznikiem, by zebrać nadmiar wody, a jednocześnie nie poplątać włosów. Delikatność musi być zachowana także podczas czesania - rozpoczynaj rozplątywanie włosów od końcówek i stopniowo przechodź do wyższych partii kosmyków.

Pamiętaj, że pożegnanie problemu puszących się włosów wymaga regularnej pielęgnacji - efekty mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach, ale z pewnością zauważysz, że bad hair day zdarza Ci się się coraz rzadziej!

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Produkt dnia