Równowaga PEH (proteiny, emolienty, humektanty) - czym jest i jak pielęgnować włosy zgodnie z jej zasadami?

Arykuł banner - Równowaga PEH (proteiny, emolienty, humektanty) - czym jest i jak pielęgnować włosy zgodnie z jej zasadami?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Równowaga PEH - czym jest i jak stosować metodę PEH w praktyce?

Włosy - podobnie jak nasza skóra czy paznokcie - potrzebują pielęgnacji bogatej w różne składniki aktywne - a w tym w proteiny, emolienty oraz humektanty. Są to grupy składników o różnym działaniu, których połączenie (w odpowiednich proporcjach) pozwala właściwie nawilżyć, odżywić i poprawić kondycję włosów oraz okiełznać puszenie, zniwelować suchość czy zredukować elektryzowanie się kosmyków. Tego typu pielęgnacji wymagają każde włosy - zarówno wyosoko-, nisko- jak i średnioporowate. Zadbane włosy stają się mocniejsze, mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, bardziej elastyczne, wygładzone i dociążone, przez co cała fryzura okazuje się być mocniej zdefiniowana (co jest szczególnie ważne dla posiadaczy i posiadaczek loków czy ostrych, zdecydowanych cięć w stylu boba lub long boba). Metoda PEH na włosy zyskała popularność już kilka lat temu, zwłaszcza dzięki blogerkom i tak zwanym „włosomaniaczkom”, a dziś jej zasady można stosować bez większego problemu - zwłaszcza, że producenci kosmetyków do włosów wyszli naprzeciw potrzebom konsumentów i oznaczają swoje formuły za pomocą podstawowych określeń - proteiny, emolienty, humektanty. W jaki sposób rozpoznawać je w składach kosmetyków? Czy metoda PEH będzie odpowiednia dla Twoich włosów - niezależnie od ich porowatości? Jak dobierać kosmetyki do włosów z humektantami, proteinami i emolientami? Poznaj filary świadomej pielęgnacji włosów oraz równowagi PEH i sprawdź, jak stosować je w praktyce, by wygładzać włosy i poprawiać ich aktualny stan oraz kondycję!

Równowaga PEH - czy warto ją stosować? Jak osiągnąć równowagę PEH?

Kosmetyki z emolientami, proteinami oraz humektantami (czyli ze wszystkimi składnikami, jakie potrzebują włosy), stosowane we właściwych proporcjach w ramach równowagi PEH, mogą przynieść naprawdę wiele korzyści, wśród których można wyróżnić:

  • poprawę poziomu elastyczności włosów, co skutkuje zmniejszoną podatnością na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza podczas czesania czy w trakcie snu - niezależnie od rodzaju włosów);
  • tak zwany „efekt tafli”, czyli maksymalne wygładzenie kosmyków w taki sposób, by doskonale się układały, nie zaczepiały o siebie, były lekkie i jednocześnie odbijały światło;
  • redukcję efektu „zbijania się w strączki” na długości włosów - kosmyki po zastosowaniu metody PEH na włosy stają się lekkie, przyjemne w dotyku, łatwe do rozczesania i zyskują pożądaną objętość;
  • redukcję elektryzowania się włosów - z uwagi na dobre i dogłębne nawilżenie, włosy przestają „kleić się” do sztucznych materiałów i nie „stają dęba” w najmniej oczekiwanych momentach;
  • lepsze zdefiniowanie skrętu włosa lub linii fryzjerskiego cięcia (niektóre włosy wymagają dociążenia i odpowiedniej pielęgnacji, by wydobyć skręt czy definicję fryzury);
  • zmniejszenie puszenia się włosów - poprzez ich wygładzenie i dociążenie końcówek.

Ogólnie humektanty, emolienty i proteiny w pielęgnacji włosów mogą być stosowane u każdej osoby - niezależnie od posiadanego poziomu skrętu, właściwości włosa, ich koloru czy długości. Warto przetestować ten sposób pielęgnacji przez kilkanaście dni lub nawet kilka tygodni (minimalnie przez 4 mycia) by ocenić jego efekty, a w razie potrzeby - zmodyfikować proporcje poszczególnych składników, dostosowując je do potrzeb włosów. Obecnie każda odżywka i maska do włosów zawiera jakieś emolienty, humektanty i proteiny - można stosować je bez świadomości, jednak z pewnością warto poznać prawidłowe proporcje poszczególnych grup składników. O tym, w jaki sposób ustalić te proporcje w punkcie „wyjściowym” - dla włosów zniszczonych, jak i tych zdrowych, gładkich i mocnych lub dla kręconych włosów - piszemy poniżej. Wedle tych zasad możesz ułożyć własny plan pielęgnacji włosów z uwzględnieniem emolientów, protein i humektantów, dopasowanych do porowatości włosów.

Kosmetyki z emolientami do włosów

Kosmetyki z emolientami do włosów mają właściwości okluzyjne - w praktyce oznacza to, że ich formuły „otulają” poszczególne kosmyki ochronną warstwą, zapobiegającą wielu negatywnym skutkom, takim jak odparowywanie wody z włosa (a więc minimalizują ryzyko utraty nawilżenia), powstawanie uszkodzeń mechanicznych (łamanie się kosmyków na długości, rozdwajanie końcówek) oraz utrata elastyczności włosów i ich puszenie. Dodatkowo emolienty w kosmetykach pielęgnacyjnych dociążają kosmyki, przez co pożądany kształt fryzury zostaje zachowany.

Jak rozpoznać kosmetyki emolientowe? W ich składach znajdziemy takie substancje, jak naturalne oleje (są to substancje z dopiskiem Oil, przykładowo - Coconut Oil, Almond Oil i inne propozycje), wosk pszczeli (Bees Wax), lanolina (Lanolin), alkohol cetylowy (Cetearyl Alcohol) czy parafina (Paraffinum Liquidum), która jednak u wielu osób zbyt mocno obciąża włosy - dlatego warto z nią uważać zwłaszcza w pielęgnacji włosów nisko i średnioporowatych.

Kiedy nakładać emolienty na włosy i w jakiej częstotliwości je dostarczać? Zawsze po aplikacji innych produktów, ponieważ to właśnie emolienty „zamykają” inne składniki aktywne (a zwłaszcza nawilżające humentanty) we wnętrzu włosa. Przykładowo, po zastosowaniu proteinowej odżywki i humektantowego sprayu bez spłukiwania, warto zaaplikować na końce (od ucha w dół) emolientowy olejek lub - jeśli wolimy cięższe konsystencje - czysty olej kosmetyczny (ten może jednak obciążyć włosy, dlatego należy z nim uważać i nie nakładać go na skórę głowy, by nie wzmagać przetłuszczania). Przykłady kosmetyków do włosów z emolientami to między innymi:

Lekkie kosmetyki z emolientami (maski, odżywki) oraz produkty emolientowe w formie olejków i innych formuł bez spłukiwania można aplikować tak naprawdę po każdym myciu głowy i włosów - warto jednak przetestować kilka propozycji, by dobrać odpowiednie oleje do porowatości kosmyków (a więc do stopnia rozchylenia łusek włosa). Emolienty polubią zwłaszcza włosy wysokoporowate, które można olejować za pomocą tych właśnie składników. Objawy braku emolientów w pielęgnacji włosów to ich podatność na uszkodzenia mechaniczne, łamliwość i rozdwajanie się końcówek (także podczas mycia włosów), natomiast zbyt duża ilość tego typu substancji na włosach prowadzi do szybszego przetłuszczania się fryzury - w aplikacji emolientów należy więc stawiać na jakość produktów, a nie na ich ilość.

Proteiny w pielęgnacji włosów

Proteiny w pielęgnacji włosów służą ich odbudowie - są cząsteczkami, które tymczasowo wypełniają ubytki we włosie, powstałe na skutek uszkodzeń mechanicznych. Sprawiają, że kosmyki wydają się grubsze, ich powierzchnia zostaje wygładzona, a one same są bardziej podatne na układanie i dociążone poprzez poprawę struktury włosa. Dodatkowo stosowanie protein w pielęgnacji włosów zapobiega dalszemu postępowaniu zniszczeń.

Jak rozpoznać kosmetyki z proteinami do włosów na aptecznych lub drogeryjnych półkach? W ich składach należy poszukiwać substancji z dopiskiem Protein (na przykład - Soy Protein, Milk Protein, Oat Protein - są to proteiny roślinne i proteiny mleczne), a także fraz Hydrolyzed Keratin oraz Hydrolyzed Silk (to hydrolizowana keratyna i hydrolizowany jedwab). Ponadto proteinami są także elastyna (Elastin) oraz kolagen (Collagen).

Kiedy nakładać proteiny na włosy? Warto robić to raz na 1-2 tygodnie, testując podatność włosów na przyjęcie tego składnika (robimy to zawsze przed nałożeniem produktu emolientowecgo i raczej nie łącząc protein z formułami humektantowymi - nawilżającymi). Wiele kosmetyków proteinowych do włosów dostępnych jest w formie jednorazowych kuracji, do których producent dołącza konkretną instrukcję. Wśród tego typu produktów można wyróżnić:

Przy stosowaniu protein warto pamiętać o tym, by nie przesadzić z ich ilością - niektóre włosy uwielbiają proteiny, jednak zbyt częsta aplikacja tego typu kosmetyków lub ich nadmiar może doprowadzić do „przeproteinowania”, czyli do stanu, w którym stają się one suche, szorstkie i matowe, a także bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza, jeśli chodzi o włosy niskoporowate). Jeśli zaobserwujesz u siebie taki objaw w trakcie testowania metody równowagi PEH, na początek ogranicz podaż protein w kosmetykach - twoje włosy potrzebują najwidoczniej "przerwy" od tego składnika.

Kosmetyki do włosów z humektantami

Kosmetyki do włosów z humektantami mają za zadanie nawilżyć włosy, dzięki czemu kosmyki stają się bardziej miękkie, błyszczące, podatne na układanie i sypkie (efekt ten jest widoczny zwłaszcza na włosach naturalnie prostych). Bardzo ważne jest jednak „domykanie” pielęgnacji humektantowej emolientami, ponieważ nawilżające humektanty mają zdolność do wiązania cząsteczek wody we włosie, jednak cząsteczki te mogą bardzo szybko odparowywać. Nałożenie formuły emolientowej po kosmetyku humektantowym zabezpieczy kosmyki przed tym zjawiskiem i „zamknie” nawilżenie w środku włosa.

Jak rozpoznać humektanty w składzie produktów do włosów? Są to takie składniki, jak pantenol (Panthenol), kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid), miód i jego pochodne (substancje ze słowem Mel), aloes i jego pochodne (Aloe Vera) czy gliceryna (Glycerin).

Kiedy nakładać humektanty na włosy? Można aplikować je w częstotliwości od 1 do 3 razy w tygodniu (w zależności od tego, jak często następuje mycie głowy i włosów). Tak, jak zostało to wspomniane, warto nakładać je samodzielnie (w dni bez stosowania protein), domykając pielęgnację produktem emolientowym. Wśród kosmetyków do włosów z humektantami można wyróżnić:

Warto pamiętać o tym, że niektóre włosy uwielbiają humektanty (zwłaszcza kosmyki zniszczone lub te o rozdwojonych końcówkach), jednak zbyt częste ich stosowanie może prowadzić do znacznego nawilżenia włosów, które skutkuje zwiększoną ich podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Wielu producentów proponuje nam również produkty do zastosowania metody PEH w formule „3w1” (najczęściej są to odżywki i maski do włosów), a więc zawierające zarówno proteiny, jak i emolienty oraz humektanty (zwykle można spotkać odżywki i maski z emolientami i humektantami, czasem również łączy się humektanty i proteiny). Na początku swojej przygody z tą metodą lepiej jednak rozdzielać poszczególne składniki i aplikować je osobno (wybierając produkty stricte nawilżające, natłuszczające czy odbudowujące), by poznać reakcję włosów na różne konfiguracje tych substancji i dopasować je do aktualnych potrzeb kosmyków.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

▸MIYA w promocyjnej cenie◂