Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Po zakończeniu tatuażu na okolicę zabiegową nakładana jest folia ochronna. Zdejmuje się ją po upływie kilku godzin ( z reguły 3 godziny). Następnie należy przemyć tatuaż wodą z dodatkiem delikatnego mydła bezzapachowego lub specjalnego żelu do mycia tatuażu i osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Następnie należy nałożyć specjalny krem gojący do tatuażu i nałożyć folię ochronną. W ciągu kilku pierwszych dni zaleca się kilka razy dziennie przemywać nowy tatuaż i nakładać krem gojący, po czym przykrywać folią, optymalnie co 2-3 godziny. Po wykonaniu tatuażu przez kilka dni nie wolno pić alkoholu – rozrzedza on krew, co może prowadzić do wypłynięcia tuszu i zniszczenia tatuażu, a także powstania strupów. Odpowiednia pielęgnacja w okresie gojenia jest kluczowa dla trwałości i wyglądu tatuażu.
Do momentu zagojenia tatuażu nie powinno się brać długich kąpieli, namaczać tatuowanego miejsca, opalać się, chodzić na solarium, basen lub saunę oraz dotykać tatuażu brudnymi rękoma. Przez 3 dni od wykonania tatuażu nie wolno pić alkoholu. Posiadając tatuaż w widocznym miejscu, do którego dostęp mają promienie słoneczne, przy wychodzeniu z domu należy smarować tatuaż kremem z wysokim filtrem (SPF 50+). Pierwszy miesiąc z tatuażem to czas intensywnej pielęgnacji. Zaleca się kilka razy dziennie smarować miejsce specjalnym kremem do tatuażu, który nawilży i odżywi skórę.
Długość gojenia tatuażu zależy od wielu czynników: indywidualne zdolności regeneracyjne organizmu, stan zdrowia, wiek, kondycja skóry, wielkość tatuażu, pielęgnacja. Z reguły proces gojenia trwa maksymalnie miesiąc. Przez kilka pierwszych dni tatuowane miejsce może boleć, być zaczerwienione, obrzęknięte i sączące. W drugim etapie gojenia skóra swędzi i łuszczy się, mogą pojawić się strupki. Proces ten z reguły zaczyna się około 7 dni po wykonaniu tatuażu i trwa kilka dni. Nie wolno wtedy drapać i skubać gojących się miejsc, ani odrywać złuszczonego naskórka. W kolejnym etapie, gdy naskórek ulegnie złuszczeniu, występuje jeszcze przejściowa zwiększona wrażliwość i delikatność tatuowanego miejsca. Dopiero po kilku tygodniach skóra w obrębie tatuażu będzie przypominała tą na całym ciele.
W celu ochrony tatuażu przed blaknięciem, jeśli znajduje się on w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych, zaleca się stosowanie ochrony przeciwsłonecznej – kremu z wysokim filtrem SPF (50+). Aby tatuaż dobrze się prezentował warto zadbać o odpowiednią kondycję skóry, regularnie stosując kremy z olejami roślinnymi i innymi związkami nawilżającymi.
Pielęgnacja tatuowanego miejsca jest kluczowa, by tatuaż zachował estetyczny wygląd. Warto jednak wiedzieć, że kondycja skóry przed zabiegiem ma ogromne znaczenie dla trwałości tatuażu. Przede wszystkim planując wykonanie tatuażu nie powinno się opalać miejsca, w którym chcemy go zrobić. Skóra opalona jest bardziej narażona na intensywne łuszczenie i podrażnienia. Na kilka tygodni przed tatuowaniem powinno się przyłożyć do regularnej pielęgnacji skóry – stosować kosmetyki nawilżające i odbudowujące naturalną barierę hydrolipidową skóry. Na 2-3 dni przez sesją można wykonać delikatny peeling enzymatyczny, który pomoże pozbyć się martwych komórek naskórka i wygładzić skórę. Tatuażu nie można wykonać na chorej skórze – aktywna faza trądziku, łuszczenie się, zaczerwienienie.
W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów kosmetyków do pielęgnacji tatuażu. Wśród nich wymienić można:
Wybierając dobry krem do pielęgnacji tatuażu warto dokładnie sprawdzić skład produktu. Korzystnie będą działały związki o właściwościach łagodzących, przyspieszających proces gojenia i regenerację naskórka, natłuszczających i nawilżających. Lista pożądanych składników preparatu może obejmować:
Regularnie stosowany krem do tatuażu będzie korzystnie wpływał na kondycję skóry oraz trwałość tatuażu, nawilży i odżywi skórę, przyspieszy proces gojenia oraz ułatwi odbudowanie bariery hydrolipidowej. Należy jednak pamiętać, aby nakładać kosmetyk na czystą, osuszoną skórę. Warstwa produktu powinna być cienka. Kosmetyki do tatuażu często w nazwie mają opisane szczegółowe zastosowanie np. "krem do codziennej pielęgnacji", "krem do gojenia tatuażu", "krem ochronny". Często na etykiecie mają także angielskie nazwy "easy tattoo cream", "tattoo cream aftercare", "after tattooing and daily care". Warto zapytać tatuatora o profesjonalne kosmetyki najlepiej dostosowane do rodzaju, koloru tatuażu i stanu skóry.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.