Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Rozświetlanie skóry twarzy często jest błędnie utożsamiane z konturowaniem. Należy jednak pamiętać, że w konturowaniu twarzy stosuje się bronzery, aby wysmuklić pewne części ciała i twarzy. Z kolei, rozświetlanie to sposób modelowania twarzy poprzez operowanie światem, przynoszący przeciwny efekt wypuklenia. Rozświetlacz powinien odbijać się od światła, a przy tym być niewidoczny wtedy, gdy go nie odbija. Zgodnie z ideą strobingu, czyli konturowania twarzy produktami rozświetlającymi, rozświetlacze należy nakładać wyłącznie na te partie twarzy, które naturalnie obijają światło. Pojęcie strobingu ma swoje źródło w technice fotograficznej, polegającej na robieniu zdjęcia z wykorzystaniem lampy błyskowej, która optycznie naświetla miejsca twarzy, znajdujące się w trójkącie ekspozycji. Strobing make up, można więc uznać za makijaż przy użyciu światła w postaci rozświetlacza. Z racji tego, że światło optycznie powiększa należy umiejętnie wyeksponować te partie, aby w zależności od potrzeb uzyskać pożądany efekt wysmuklenia lub poszerzenia twarzy.
Rozświetlanie twarzy to ostatni element makijażu. Rozświetlacz nakłada się w momencie, kiedy makijaż jest całkowicie wykończony. Rozświetlacz nakładamy na idealnie gładką skórę pozbawioną wyprysków i niedoskonałości. Rozświetlacze do twarzy odbijają światło, a przez to będzie zwracał uwagę i podkreślał każdą nierówność na skórze, warto więc eksponować te partie twarzy, które są w dobrej kondycji. Nakładając produkt należy rozetrzeć, tak aby zatrzeć granicę pomiędzy nałożonym wcześniej różem lub bronzerem rozświetlaczem. Rozświetlacze aplikuje się na szczyty kości jarzmowych, czoło, brodę i łuk Kupidyna — obszarobszar między nosem a ustami, pod zewnętrzną częścią łuków brwiowych, a także na oś nosa — są to miejsca, które w ciągu dnia naturalnie odbijają światło. Dzięki aplikacji rozświetlacza na najbardziej wypukłe partie twarzy uzyskuje się efekt naturalnego i zdrowego połysku. Rozświetlacz do twarzy w subtelny sposób zmienia rysy twarzy, dzięki czemu można ją wysmuklić lub poszerzyć. W przypadku osób z nieco bardziej okrągłym owalem twarzy zaleca się rozświetlanie środka twarzy. Nałożenie rozświetlacza na czoło i wzdłuż nosa optycznie wysmukli twarz, natomiast rozświetlenie obszaru pod łukiem brwiowym optycznie powiększy oko. Efekt wypełnionych ust można uzyskać rozświetlając łuk Kupidyna. Zyskującym na popularności trendem jest rozświetlanie ciała. Połyskujące drobinki nałożone na dekolt oraz kości promieniowe i piszczelowe nadają efekt nawilżonej skóry. Body make up najlepiej jednak sprawdza się latem, ponieważ ekspozycja słoneczna podkreśla atuty ciała. Kobietom, które mają bardzo suchą skórę zaleca się aplikację balsamów. Rozświetlacza nie należy nakładać pod oczy, ponieważ u większości kobiet niezależnie od wieku pojawiają się tam naturalne zmarszczki, które niepotrzebnie zostaną uwydatnione. Sypkie rozświetlacze można stosować w kąciku oka, ponieważ w tym miejscu powieka jest najmniej pomarszczona. Odświeży to spojrzenie i podkreśli makijaż oczu, doskonale stapiając się z cieniami do powiek.
W drogeriach pojawiają się różne rodzaje rozświetlaczy, jednak jak właściwie dobrać produkty rozświetlające do karnacji i typu skóry? Aby uzyskać efekt naturalnie rozświetlonej i połyskującej skóry, rozświetlacze powinny być tak dobrane, aby odpowiadały naturalnym tonom skóry. Jak jednak rozpoznać tonację swojej skóry? Na to pytanie może udzielić odpowiedź kolor żył na nadgarstku. W przypadku chłodnej tonacji skóry żyły wpadają w kolor niebieski lub purpury, dla neutralnej karnacji będą one w kolorze niebiesko-zielonym, a przy ciepłej tonacji będą one przybierały barwę zieloną lub oliwkową. Jeśli jednak kolor żył wzbudza wątpliwości, co zdarza się szczególnie w przypadku rozróżnienia tonacji neutralnej od ciepłej, warto sięgnąć po "test złota i srebra". Odpowiednio dla cery, której niedoskonałości zostały niejako zakamuflowane przy kolorze złotym będzie mówiło się o ciepłym tonie skóry, w przeciwnym przypadku będzie to chłodny typ urody.
Najważniejszą zasadą prowadzącą do uzyskania naturalnego połysku to dostosowanie produktu do tonu skóry. Im jaśniejsza karnacja, tym jaśniejszy rozświetlacz należy aplikować i odwrotnie. Rozświetlacz do twarzy o ciepłym odcieniu dedykowany jest osobom o ciepłym tonie skóry. To głównie odcienie złota, brzoskwini. Stosowanie produktów rozświetlających o ciepłym odcieniu zaleca się też osobom posiadającym letnią opaleniznę. To ważne, gdy rozświetla się inne partie ciała – jak na przykład dekolt. Z kolei, rozświetlacz do twarzy o chłodnym odcieniu srebra, zimnego różu lub perłowych barw zdecydowanie bardziej będzie odpowiadał zimnym typom urody. Jednak chcąc uzyskać efekt healthy glow, warto unikać rozświetlaczy opalizujących na różne kolory. Często można znaleźć produkty opalizujące na różowo, fioletowo, niebiesko, złoto czy srebro, jednak produkty z barwami nie zapewnią zdrowego i naturalnego wyglądu. Neutralne odcienie kości słoniowej, szampańskie będą odpowiednie do każdego typu karnacji, a przy tym nadadzą oczekiwany efekt cielistości. Makijaż wykończony rozświetlaczem o niewielkiej ilości drobinek podkreśli subtelny blask, który podkreśli dzienne światło. Rozświetlacz do twarzy z brokatem idealnie podkreśli wieczorowy look.
Skóra normalna stwarza idealne warunki do stosowania każdego typu rozświetlacza. Kobiety cieszące się dobrą kondycją skóry twarzy mogą wykorzystywać szeroki wachlarz produktów rozświetlających, w zależności od efektu, jaki chcą uzyskać. Rozświetlacz sypki można aplikować w połączeniu z pudrem lub podkładem, aby zwiększyć efekt świetlistej cery, a przy tym podkład zyska na toporności. Na bardzo suchej lub łuszczącej się skóry zdecydowanie lepiej utrzymywać się będzie rozświetlacz o kremowej, lub płynnej konsystencji.Wilgotna i bardziej tłusta formuła produktów, często wzbogacona składnikami pielęgnującymi pozwoli uniknąć dyskomfortu podczas aplikacji. Rozświetlacz płynny również można stopić z podkładem, aby uzyskać promienny efekt na całej twarzy. Rozświetlacz pudrowy powinien być zarezerwowany dla osób o tłustej cerze. Przy cerze tłustej należy zadbać również o odpowiednie zmatowienie, tak aby rozświetlacz nie wzmocnił niepożądanego efektu świecenie się twarzy, a jedynie uwydatnił partie naturalnie odbijące światło. Dla posiadaczek cery borykającej się z problemem nadmiernej produkcji sebum nie należy stosować rozświetlacza na tak zwaną strefę T, ponieważ spotęguje to efekt nadmiernie spoconej skóry. Rozświetlacz do twarzy w sztyfcie ze względu na swoją wilgotną konsystencję sprawdzi się u posiadaczek każdego typu cery. Należy jednak zadbać o odpowiednią aplikację tego produktu, aby partie skóry twarzy były subtelnie rozświetlone. Rozświetlacz w sztyfcie podobnie jak płynne odpowiedniki odnajdują swoje zastosowanie w strobingu ciała.
Sposób aplikacji produktu i tym samym dobór odpowiedniego pędzla lub akcesoria zależy od formuły produktu. Najczęściej wybieranym rodzajem pędzla do aplikacji rozświetlacza do twarzy to wachlarz, określany również jako miotełka. Wachlarz najlepiej sprawdza się przy aplikacji produktów sypkich lub w kamieniu na szczyty kości policzkowych oraz łuk Kupidyna. Natomiast, aby rozświetlnić czoło i strefę T przyda się okrągły puchaty pędzel, którym można delikatnie przypudrować twarz, jak i nałożyć rozświetlacz. Pędzel ścięty skośnie będzie odpowiedni do aplikacji produktu na kości policzkowe oraz skronie, umożliwiając uzyskanie płynnego przejścia pomiędzy rozświetlaczem do twarzy a bronzerem. Model pędzli w kształcie jajka lub mini kuli umożliwi dotarcie do mniejszych partii twarzy jak na przykład obszar nad łukiem brwiowym, lub wewnętrzny kącik oka. Rozświetlacz w płynie najlepiej nakładać opuszkami palców lub gąbeczką do makijażu. Należy aplikować go po „zastygnięciu” kosmetyków do makijażu, aby uniknąć plam podczas aplikacji. Wiele kontrowersji wzbudza aplikacja rozświetlacza w sztyfcie. Ważne, aby unikać bezpośredniej aplikacji na skórę, ponieważ zmniejsza to kontrolę nad nakładaną ilością i może spowodować pojawienie się plan na skórze, niszcząc makijaż. Dlatego do aplikacji tego typu produktu odpowiedni będzie pędzel o zbitym krótkim włosiu lub gąbeczka do makijażu
Decydując się na wprowadzenie techniki strobingu w codziennej praktyce makijażu, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas doboru odpowiedniego odcieni i formuły produktów. Odpowiednio dobrany odcień rozświetlacza do twarzy powinien idealnie wtapiać się w odcień skóry, aby cera wydawała się bardziej wypoczęta i pozbawiona przebarwień. Szeroki asortyment produktów rozświetlających pozwala uzyskać atrakcyjny wygląd i nadać kształt twarzy, do którego dążymy. Rozświetlanie skóry twarzy odświeży dotychczasowy, monotonny i nudny makijaż dodając ponadczasowego uroku, a także zadba o zdrowy i zniewalający wygląd na zdjęciu.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.