Makijaż mineralny - czym jest i jak go wykonać krok po kroku?

Arykuł banner - Makijaż mineralny - czym jest i jak go wykonać krok po kroku?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Kosmetyki do makijażu mineralnego – z czego się składają?

Kosmetyki mineralne są w 100% naturalne, mają zazwyczaj sypką formułę i składają się z:

dwutlenku tytanu (Titanium Dioxide) - najczęściej stanowi on bazę. Im więcej go w danym kosmetyku, tym większe otrzymamy krycie. Pełni on rówież naturalną ochronę przed promieniowaniem UV na poziomie 15-25 SPF;

miki (Mica) - zapewnia efekt rozświetlonej skóry, wygładza ją optycznie;

tlenku cynku (Zinc Oxide) - działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran.

Każdy podkład zawiera dodatek pigmentów - tlenków żelaza (Iron Oxide), chromu (Chromium), manganu (Manganese) lub ultramaryny (Ultramarine), które pozwalają na uzyskanie odpowiedniego koloru. 

Minerały mają długi termin przydatności, co sprawia, że są niezwykle wydajne i ekonomiczne. 

Co nie powinno znaleźć się w kosmetykach mineralnych?

Najpopularniejsze podkłady mineralne nie zawierają więcej niż 4 składniki. Zdarza się jednak, że w zależności od marki, znajdują się w nich dodatkowe komponenty, takie jak:

krzemionka i kaolin - odznaczające się wysoką adsorpcją sebum;

glinki - w zależności od rodzaju polepszają przyczepność kosmetyków, pielęgnują cerę;

puder jedwabny/perłowy- hamuje procesy starzenia się skóry, zwiększa nawilżenie naskórka.

W kosmetykach mineralnych nie powinien się znaleźć talk, który sprzyja powstawaniu niedoskonałości, substancje zapachowe, parabeny, silikony, pochodne ropy naftowej. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas formuła nie zawiera dodatków, których na co dzień unikamy w pielęgnacji, na przykład olejów o wysokim potencjale komedogennym. 

Dla kogo przeznaczone są kosmetyki mineralne?

Kosmetyki mineralne sprawdzą się przy każdym rodzaju cery. Z racji prostego składu i braku substancji zapachowych, mają niski potencjał drażniący i będą idealnym rozwiązaniem przy skórach wrażliwych i skłonnych do alergii, czy AZS. Ich działanie antybakteryjne i lekka formuła sprawią, że polubią go osoby zmagające się z cerą tłustą, gdyż nie będzie zatykać on porów, a makijaż stanie się synergicznym dopełnieniem kuracji przeciwtrądzikowych. Produkty te nie zawierają substancji odzwierzęcych, a ich produkcja nie wiąże się z testami z udziałem zwierząt (cruelty free). 

Czym różnią się poszczególne formuły podkładów mineralnych?

Podkłady mineralne najczęściej można spotkać w trzech formułach: 

rozświetlającej - z dodatkiem rozświetlających mik, najczęściej o lekkim stopniu krycia. Formuła ta nadaje skórze blasku, polecana jest do cery suchej i mieszanej. 

matującej - idealnie sprawdzi się u osób z cerą tłustą, problematyczną, skłonną do wyprysków. Najczęściej zawiera dodatek tlenku cynku, który wykazuje działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się zmian skórnych. Formuła może działać zbyt ściągająco u osób z cerą suchą. 

kryjącej - sprawdzi się przy cerze mieszanej, normalnej oraz suchej. Odznacza się wysoką zawartością dwutlenku tytanu, co sprawia, że zapewnia najwyższą ochronę przed promieniowaniem UV spośród wszystkich wariantów. Pomoże ukryć wszelkiego rodzaju przebarwienia i wypryski. Idealna dla cery naczynkowej. 

W zależności of formuły, podkłady gwarantują wykończenie od subtelnego glow do matowego. 

Makijaż mineralny – krok po kroku

Istnieją różne sposoby aplikowania podkładu mineralnego. Wykonanie go będzie o wiele prostsze na cerze odpowiednio do tego przygotowanej. Na oczyszczoną żelem lub pianką skórę powinno zaaplikować się odpowiedni dla danego typu cery kosmetyk. Możesz zabezpieczyć skórę przed słońcem stosując krem ochronny lub użyć lekkiego kremu nawilżającego. Trwałość makijażu zwiększysz za pomocą krzemionki, czy też pudru glinkowego, które stanowić będą idealną bazę dla makijażu. 

Aplikowanie podkładu mineralnego na sucho

Do aplikacji podkładu mineralnego na sucho potrzebny będzie pędzel typu flat top (z włosiem ściętym na płasko) albo kabuki (o zaookrąglonym wykończeniu). Pędzle o rzadszych wypustkach zapewnią lżejsze krycie.

W przypadku pędzla flat top, aby uzyskać równomierne krycie najprościej wykorzystać metodę stemplowania, czyli zaaplikowania podkładu na pędzel, strzepnięcia nadmiaru produktu, a następnie roztarcia go na twarzy kolistymi ruchami. Metoda ta pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu krycia, może być jednak problematyczna, szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczęli przygodę z makijażem mineralnym. Pędzel kabuki pozwala na pominięcie etapu stemplowania i szybszą aplikację podkładu, która przede wszystkim nie wymaga precyzyjnych pociągnięć ręką. 

Aplikowanie podkładu mineralnego na mokro

Aplikując minerały techniką na mokro, oprócz pędzli możemy wykorzystać także gąbeczki do makijażu stosowane w przypadku tradycyjnych płynnych podkładów. Wystarczy wysypać odrobinę produktu na wieczko i zamoczyć w nim wilgotny pędzel lub gąbeczkę. Można je spryskać zwykłą wodą, wodą termalną, a także hydrolatem, co wzmocni pielęgnacyjne właściwości makijażu. 

Technika na mokro, ułatwia stopienie się podkładu ze skórą, stąd wiele zwolenniczek tej metody. Łatwiej też uzyskać efekt perfekcyjnego makijażu bez plam i pylenia produktu. 

Aplikowanie podkładu mineralnego metodą kremową 

Podkład mineralny można aplikować zmierzać w wewnętrznej stronie dłoni z kremem, filtrem przeciwsłonecznym albo płynną bazą. Taka forma aplikacji zapewni lekkie krycie, porównywalne do otrzymywanego w przypadku kremów BB i pozwoli uniknąć efektu maski. Z tego sposobu aplikacji zadowolone będą w szczególności posiadaczki cery suchej, ponieważ tak wykonany makijaż nie podkreśli odstających skórek. 

Makijaż mineralny - czy sprawdzi się na co dzień?

Płynne podkłady, które często wypełnione są syntetycznymi substancjami, coraz częściej zastępowane są mineralnymi. Makijaż mineralny jest lekki, nie zapycha cery, sprawdza się także w okresie letnim, kiedy tradycyjne podkłady ważą się pod wpływem ciepła. Można stosować go po zabiegach medycyny estetycznej i choć wykonanie makijażu przy pomocy kosmetyków mineralnych wymaga nieco wprawy, stanowią one idealną alternatywę dla ich konwencjonalnych odpowiedników.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Promocja! Tonik ajurwedyjski Orientana taniej!
Miniaturka artykułu - Orientana AJURWEDYJSKI Tonik do włosów, 100ml
Olmedowa promocja
Orientana AJURWEDYJSKI Tonik do włosów, 100ml
19.99 zł 22.43 zł
Najniższa cena z 30 dni: 16.82 zł