Skarpety złuszczające - czym są, jak działają?

Arykuł banner - Skarpety złuszczające - czym są, jak działają?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Jak powstają zrogowacenia naskórka?

Decydując się na zabieg złuszczenia pękającego naskórka należy ustalić przyczynę powstania zrogowaceń. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że powstawanie stwardnień na stopach nie wynika jedynie z nieodpowiedniej pielęgnacji i braku nawilżenia. Rogowacenie skóry to naturalna reakcja obronna organizmu, powstająca na skutek nacisku całego ciała. Zgrubienia występują nie tylko na piętach. Do powstania zgrubień naskórka dochodzi również poprzez ucisk, wynikający z niedopasowania lub niekomfortowego obuwia – wskutek czego powstają bolące modzele i nagniotki.

Czym są i jak działają skarpety złuszczające?

Skarpetki złuszczające to produkty jednorazowego użycia przeznaczone do samodzielnego wykonania zabiegu w domu. Wypełnione są substancjami czynnymi o działaniu keratolitycznym – rozpuszczają i złuszczają zrogowaciałą warstwę naskórka. Do keratolityków zaliczają się przede wszystkim kwasy roślinne – kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas salicylowy. Dzięki działaniu enzymatycznemu usuwają zgrubiałą warstwę naskórka i przywracają zdrowy wygląd skóry. W składzie tego typu produktów nie może zabraknąć nawilżających substancji. Najczęściej wykorzystuje się składniki, takie jak – mocznik, aloes, alantoina. Wspierają one regenerację złuszczającej się skóry, pozostawiając skórę wygładzoną i odpowiednio odżywioną. Na rynku dostępne są skarpety złuszczające dla mężczyzn i dla kobiet, w których stężenie substancji aktywnych może się nieco różnić. Dlatego warto zdecydować się na preparaty dedykowane i dopasować skarpetki do własnego rozmiaru stopy.

Jak stosować skarpetki złuszczające?

Stosowanie skarpetek złuszczających zawsze powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami i instrukcją producenta. Zabieg złuszczania naskórka należy rozpocząć od zadbania o higienę stóp. W następnym kroku można nałożyć skarpety w taki sposób, aby maksymalnie przylegały one do stopy. Najczęściej mają one rozmiar uniwersalny, co może utrudniać rozprowadzenie substancji czynnych na całą powierzchnię stopy. Dlatego producenci często zalecają nałożenie bawełnianych skarpet. Nie tylko zwiększy to komfort przemieszczania się podczas zabiegu, ale przede skuteczniej zlikwiduje martwy naskórek. Posiadaczom suchej skóry stóp przed nałożeniem skarpet złuszczających zaleca się nałożenie niewielkiej ilością kremu nawilżającego. Dzięki temu utworzy się warstwa ochronna skóry i zmniejszy ryzyko wystąpienia podrażnień. Czas wykonania zabiegu różni się w zależności od zawartości składników aktywnych – zwykle od 30 do 120 minut. Skarpety należy zdjąć po czasie wskazanym na opakowaniu. Stosowanie produktu dłużej niż przewiduje producent może wzmocnić niepożądane działanie, uszkadzając właściwą warstwę skóry. Łuszczenie się naskórka zwykle trwa od kilku dni do dwóch tygodni, natomiast jest to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego chcąc pozbyć się nieestetycznych szorstkich pięt należy zabieg wykonać, co najmniej kilka tygodni wcześniej.

Skarpetki złuszczające – co potem?

Złuszczanie naskórka jest jednak jednym etapem w całym procesie pielęgnacji. Aby cieszyć się efektem gładkiej skóry zabieg złuszczania zrogowaceń należy systematycznie. Na tym etapie pojawia się pytanie, jak często stosować skarpety złuszczające? Najbezpieczniej jest powtarzać najczęściej raz na miesiąc w zależności od kondycji skóry. Po użyciu skarpet złuszczających bardzo ważne jest unikanie mechanicznych sposobów, wspomagających usuwanie naskórka – peelingu, tarki do stóp czy pumeksu. Zaburzają one naturalny proces usuwania zgrubiałej warstwy naskórka i mogą spowodować trwałe uszkodzenie skóry. Codzienna pielęgnacja stóp powinna się opierać na obfitym natłuszczeniu i nawilżeniu przede wszystkim pięt.


Skarpetki złuszczające kontra podolodzy – kiedy ich nie stosować?

Często można spotkać się z opinią, że skarpetki złuszczające są niebezpieczne. Pielęgnacja skóry stóp podobnie jak pielęgnacja twarzy wymaga rozpoznania problemów skórnych. Dlatego proces złuszczania powinien być poprzedzony zapoznaniem się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami poszczególnych preparatów. Ze względu na obecność kwasów, skarpet złuszczających nie powinno się stosować w przypadkach:
  • grzybicy stóp i paznokci
  • cukrzycy
  • otarć i podrażnień skóry
  • dzieciom poniżej 16 roku życia
  • kobietom w ciąży i podczas okresu laktacji
  • zmian chorobowych skóry
  • AZS, łuszczycy, egzemy
Na rynku coraz częściej pojawiają się alternatywne produkty, która wspomagają redukcję szorstkiego naskórka pomimo problemów skórnych. Wśród nich znajdują się między innymi płatki złuszczające na pięty. Charakteryzują się one miejscowym złuszczaniem naskórka, dzięki czemu nie działają drażniąco na pozostałą część stopy, co ma miejsce podczas stosowania skarpetek złuszczających. W przypadku występowania niepokojących zmian skórnych lub podrażnień w postaci pieczenia najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

Częstym zarzutem wobec producentów skarpet złuszczających jest brak zauważalnych efektów. Należy pamiętać, że efekty złuszczania naskórka uzależnione jest od kondycji skóry stóp. Moczenie stóp w ciepłej wodzie, czy peelingi nie koniecznie okaże się panaceum na popękane pięty.

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Promocja! Tonik ajurwedyjski Orientana taniej!
Miniaturka artykułu - Orientana AJURWEDYJSKI Tonik do włosów, 100ml
Olmedowa promocja
Orientana AJURWEDYJSKI Tonik do włosów, 100ml
19.99 zł 22.43 zł
Najniższa cena z 30 dni: 16.82 zł