Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Przy wykonaniu idealnego makijażu ważne są nie tylko kosmetyki, ale również akcesoria oraz wiedza, jak z nich korzystać. Pędzle do makijażu to narzędzia o wielu formach i technikach użytkowania. Mogą być w kształcie kulki, ścięte, płaskie lub przypominające duże i małe miotełki. Różnorodność główek pędzla jest tak duża, że wprowadza w zakłopotanie niejedną amatorkę makijażu. Jak więc wybrać odpowiedni pędzel? Trzeba pamiętać o ich różnicach w zależności od przeznaczenia – cienie, puder róż czy podkład? Warto wiedzieć, który do czego służy.
Podkład to nasza druga skóra, więc kluczowe jest wcześniejsze przygotowanie twarzy tak, aby kosmetyk był dobrze rozprowadzony i idealnie krył. Trzeba pamiętać też o odpowiednim dobraniu go do karnacji, rodzaju skóry i wieku. Pędzel do podkładu płynnego musi być lekko spłaszczony i nie szerzy niż 3cm. Za pomocą długiej rączki możemy nim swobodnie operować i wygodnie trzymać w dłoni. Kosmetyk w kremie łatwiej będzie aplikował się pędzlem ze ściętą główką. Przy podkładzie sypkim warto przetestować pędzel okrągły jak kula i z krótką rączką. Natomiast podkłady mineralne nakładamy okrągłym, ostro ściętym pędzlem.
Obok podkładu również często stosuje się korektor, który zakryje cienie pod oczami i inne niedoskonałości twarzy. Do jego aplikacji najkorzystniej będzie zastosować płasko ścięty pędzel. Korygowanie defektów wymaga mniejszego rozmiaru pędzla, dlatego do korektora użyjemy tego proporcjonalnego do obszaru twarzy. Im większa powierzchnia, tym większy rozmiar pędzla powinniśmy wybrać.
Pędzle do kosmetyków, których używamy w ostatniej fazie makijażu, mają charakterystyczny kulisty kształt i krótką rączkę. To nimi aplikujemy puder, róż czy bronzer. Niektóre oprócz kształtu kuli, są również ścięte z dwóch stron. Stosujemy je do omiatanie wybranych partii twarzy niewielką ilością kosmetyku. Kulisty kształt pozwala mu tylko muskać skórę, pozostawiają na niej idealną ilością kosmetyku i jednocześnie lekko rozcierać pigment. Obszary, które omiatamy w ten sposób, to policzki, czoło, nos i broda.
Pędzle mają też swoje unikalne, legendarne już rodzaje. Jednym z nich jest pędzel typu kabuki. Czym charakteryzują się pędzle kabuki? Znajdziemy je w wielu rozmiarach, ale zawsze zakończone okrągłą, miękką i przyjemną w dotyku główką. Najmniejsze pędzle kabuki to tzw. ,,baby kabuki”, jak pieszczotliwie określają je fanki tego akcesorium. Pędzle kabuki dostępne są z różnym kątem ścięcia włosia i świetnie sprawdzą się do blendowania twarzy, aplikacji pudru, bronzera czy różu.
Wachlarz lub pędzel miotełka to popularny pędzel typu wachlarzowego. Służy do aplikowania rozświetlacza, bronzera lub różu, ale już jako ostateczny szlif, kropka nad i. Finalne pociągnięcia doskonale sprawdzą się przy usuwaniu nadmiaru osypujących się kosmetyków. Miotełka zbierze niepotrzebny cień do powiek lub inne produkty zbierające się np. w zagięciach nosa czy kącikach ust. Pędzel wachlarzowy sprawdzi się też świetnie przy nakładaniu płynnych maseczek, które ładnie i równomiernie rozprowadzi po całej powierzchni twarzy.
Makijaż oka to wręcz sztuka – przy jego wykonaniu użyć można wielu narżedzi – od pędzli do gąbeczek. Nakładanie cienia na powiekę to kilkustopniowy proces. Najpierw baza, potem wybrany kolor, a na końcu ostatnie szlify. Taki makijaż wymaga istnienie kilku rodzajów pędzli. Jaśniejsze cienie należy nakładać większymi i nieco spłaszczonymi końcówkami, ponieważ to one zwykle pokrywają całą powiekę. Mniejszy rozmiar pozwoli bardziej szczegółowo rozprowadzić te mniejsze ilości cienia. Kremowe cienie aplikujemy lekko zaokrąglonym pędzlem, który pięknie pokryje powierzchnię powieki. Do makijażu oka niezbędne jest kilka rodzajów pędzla – do namalowania kreski, do efektu smokey eye i do modelowania kształtu oka.
Pędzelki do makijażu brwi charakteryzują się małym rozmiarem i szerokością maksymalnie 1 cm. Krótkie i ścięte włosie pozwala bardzo precyzyjnie nanieść kosmetyk na łuk brwiowy. Do konturowania sprawdzi się podłużny pędzelek do brwi, a do nakładania cienia – lekko ścięty. Do usunięcia nadmiaru cienia, pomady lub wosku świetnie sprawdzi się spiralna szczotka do brwi.
Do makijażu ust sprawdzają się pędzelki o bardzo krótkim włosiu i lekko stożkowym zakończeniu. Kosmetyki, np. błyszczyk lub pomadka, nie pozostawią nadmiaru, ponieważ taki pędzelek do ust pozwoli na nałożenie niedużej ilości produktu.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.