Blizna po cesarskim cięciu - jak pielęgnować ranę po CC?

Arykuł banner - Blizna po cesarskim cięciu - jak pielęgnować ranę po CC?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda?

Blizna po CC zazwyczaj nie przekracza 3 milimetrów szerokości i 15 cm długości. Jej wielkość zależy od ułożenia noworodka brzuchu oraz jego masy ciała. Cesarskie cięcie wykonywane jest poprzecznie, nad spojeniem łonowym. Szycie wykonywane jest przy użyciu klasycznych szwów, które po zrośnięciu należy usunąć, lub z zastosowaniem szwów rozpuszczalnych. Świeża blizna jest czerwono-różowa. W miarę procesów gojenia i przebudowy blednie i staje się mniej widoczna. Największy wpływ na wygląd blizny ma lekarz operujący. Poprawnie przeprowadzona operacja umożliwia ukrycie blizny pod bielizną.


Świeża rana po cesarskim cięciu – pielęgnacja

Bezpośrednio po wykonaniu cesarskiego cięcia, rana jest przykryta opatrunkiem. Opatrunku nie należy moczyć. Jeśli nastąpi to przypadkowo, należy go od razu wymienić na nowy. Opatrunek z reguły zdejmuje się p 2-3 dni po operacji. W celu lepszego gojenia, rana powinna mieć dostęp do powietrza. Aż do momentu zagojenia, jako profilaktyka zakażenia dwa-trzy razy dziennie rana powinna być oczyszczana. Należy zwrócić uwagę, by zakładać bieliznę dopasowaną w taki sposób, by nie uciskała i nie podrażniała rany. Nie zaleca się kąpania w wannie, szczególnie w gorącej wodzie. Zamiast tego preferowany jest krótki prysznic w letniej wodzie. Ranę po cesarce podczas prysznica powinno się przemywać wodą z mydłem i osuszyć czystym ręcznikiem. Prawidłowe postępowanie po operacji zmniejsza ryzyko przerostu blizny, czyli powstania bliznowca.
Młoda mama w okresie połogu powinna ograniczyć aktywność fizyczną, by nie dopuścić do rozejścia się blizny. Nie wolno się przemęczać, podnosić maluszka, schylać nad łóżkiem, podnosić ciężkich przedmiotów, chodzić po schodach czy na długie spacery. Do momentu zagojenia, wszelkie czynności przebiegające z obciążeniem i schylaniem się powinny być ograniczone.


Pielęgnacja blizny po CC

Po zagojeniu rany i odpadnięciu strupków, można rozpocząć stosowanie specjalnych kosmetyków, by blizna była mniej widoczna i bardziej elastyczna. W pielęgnacji blizny do najbardziej popularnych preparatów należą specjalne olejki na blizny i rozstępy. Zapobiegają one suchości skóry i pomagają zachować odpowiednie natłuszczenie. Szczególnie polecane są oleje z:

 • nasion krokosza barwierskiego
 • nasion soi
 • owoców dzikiej róży
 • pestek granatu
 • jojoba
 • kiełków pszenicy
 • patchouli
 • nasion chia
 • Incha Inchi
Olejkami należy smarować wygojoną skórę regularnie. Ciekawą grupą produktów są specjalne silikonowe plastry na blizny. Są to cienkie plastry zawierające półprzepuszczalną membranę, które są zaprojektowane w taki sposób, by dbać o bliznę i umożliwić skórze oddychanie. Najlepsze rezultaty osiąga się wymieniając je co 24 godziny. Możliwa jest również ich zmiana co 3-5 dni. Długość ich stosowania zależy od wielu czynników. No ogół jest to minimum 3 miesiące.
Blizny po cesarce, przez rok po porodzie nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych oraz chronić przed potencjalnymi urazami mechanicznymi


Mobilizacja uformowanej blizny po cesarce

W celu zapobiegania przyrośnięcia blizny oraz jej prawidłowego gojenia, gdy już odpadną strupki, czyli około 4 tygodnie po cesarce polecane jest uczęszczanie do fizjoterapeutki uroginekologicznej na tzw. mobilizację blizny. Jest to rodzaj masażu i ćwiczenia z blizną, zwiększające jej elastyczność i ruchomość. Polega na wykonywaniu konkretnych ruchów np. przesuwania blizny na boki, z góry na dół. Odpowiednie ćwiczenia dobierane są przez specjalistę.


Blizna po cesarskim cięciu – niepokojące objawy

Rana po cesarskim cięciu powinna być utrzymywana w czystości. Należy jej zapewnić odpowiednie warunki do procesów gojenia, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego, zakażenia czy powstania bliznowca. Czasami, nie przebiega ono prawidłowo, o czym mogą wskazywać objawy takie jak:
 • ból blizny
 • obrzęk w okolicy blizny
 • zaczerwienienie i ucieplenie skóry w okolicy blizny
 • brak zmiany koloru blizny w miarę jej gojenia (blednięcie)
 • zgrubienie na bliźnie
 • bóle podbrzusza
 • krwawienia między miesiączkami
 • ból podczas oddawania moczu
W przypadku wystąpienia któryś w powyższych objawów, należy zgłosić się do lekarza.


Przypisy
    1. Bordoni, Bruno Davide; Zanier, Emiliano. Terapia manualna. Blizny. Red. . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020
    2. Kosmetologia t. 1. Red. Kołodziejczak, Anna . : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

▸MIYA w promocyjnej cenie◂