Jak pozbyć się wągrów?

Arykuł banner - Jak pozbyć się wągrów?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Zaskórniki zamknięte czyli wągry są często występującym problemem, nie tylko u młodych osób. Powstają w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, stresu lub mają podłoże hormonalne. Zazwyczaj wągry występują na nosie, brodzie, czole czy plecach. Jak się ich pozbyć na dobre?

Co to są wągry?

Zaskórniki są zmianami niezapalnymi, najczęściej zlokalizowanymi w miejscach największej koncentracji gruczołów łojowych: strefie T twarzy (nos, czoło, broda), między łopatkami oraz na mostku. Mogą występować bez względu na rodzaj skóry, jednak przeważnie pojawiają się u osób z cerą mieszaną i tłustą. Dzielimy je na dwa rodzaje – zaskórniki zamknięte i otwarte. Zaskórniki zamknięte przybierają postać grudek podskórnych o jasnym zabarwieniu. Potocznie są nazywane „kaszką”. Powstają w wyniku zatkania ujścia gruczołów łojowych poprzez nagromadzone sebum oraz komórki warstwy rogowej naskórka. Zaskórniki otwarte to czarne lub ciemnobrązowe punkty na skórze, najczęściej zlokalizowane w strefie T. Potocznie są nazywane wągrami. Tworzą się w wyniku zebrania się zrogowaciałego naskórka i nadmiaru sebum w ujściach gruczołów. Ich ciemny kolor wynika z procesów utleniania i nadkażenia przez bakterie beztlenowe.

Wągry – przyczyny

Zaskórniki mogą powstawać w wyniku niewłaściwej pielęgnacji skóry, zmian hormonalnych, stresu, przyjmowania niektórych leków wpływających na gospodarkę hormonalną i wystawienia na zanieczyszczenia środowiska takie jak smog i pył. Najczęściej są one powodowane przez dobranie nieodpowiednich kosmetyków do rodzaju cery oraz błędów w pielęgnacji. Wiele osób ze skórą mieszaną i trądzikową używa preparatów o właściwościach silnie wysuszających. Niestety powodują one naruszenie naturalnej bariery lipidowej skóry oraz zaburzają jej pH, nasilając powstawanie stanów zapalnych. Za tworzenie się zaskórników często są odpowiedzialne tak zwane komodogeny, czyli składniki kosmetyków o właściwościach silnie zatykających pory. Do często stosowanych substancji komodogennych zaliczamy m.in. parafinę, olej kokosowy, silokony, masło kakaowe, olej z bawełny, olej kukurydziany, olej z kiełków pszenicy, ekstrakt z alg, karagen, chlorek potasu, niektóre kwasy tłuszczowe i ich pochodne (Butyl Stearate, Ethylhexyl Palmitate, Isodecyl Oleate, Isopropyl Isosterate, Isopropyl Myristate, Myristyl Myristate, Stearyl Heptanoate), niektóre alkohole i ich estry (Glyceryl Stearate, Glyceryl-3-Diisostearate, Hexadecyl Alcohol, Isocetyl Stearate, Laureth 4, Octyl Stearate), lanolina i pochodne (Acetylated Lanolin, PEG 16 Lanolin), a także substancje takie jak Sorbitan Sesquinoleate czy Octyl Palmitate.

Jak pozbyć się wągrów?

W celu zmniejszenia występowania zaskórników należy zacząć od przejrzenia swojej kosmetyczki i przeanalizować skład produktów pod kątem zawartości substancji komodogennych oraz silnie wysuszających (np. alkohol denaturowany lub etylowy). Stosowane produkty powinny być dobrane do rodzaju skóry. Pielęgnację powinno się rozpoczynać od dokładnego oczyszczenia twarzy płynem micelarnym i delikatnym żelem myjącym. Około 2 razy w tygodniu zaleca się wykonanie peelingu, w celu złuszczenia martwych komórek naskórka. Do tego celu polecane są peelingi enzymatyczne. Peelingi gruboziarniste mogą podrażniać delikatną skórę twarzy, powodując mikrouszkodzenia i przez to zwiększać ryzyko pojawienia się wyprysków. Po oczyszczeniu skóry, warto zastosować tonik przywracający jej naturalne pH. Na koniec powinno się zastosować lekkie preparaty nawilżające takie jak serum i krem. Przesuszanie skóry będzie prowadziło do nadprodukcji sebum, dlatego utrzymywanie jej prawidłowego poziomu nawilżenia jest bardzo ważnym krokiem w kierunku zdrowej skóry.

Zdrowa dieta = zdrowa skóra

Styl życia i sposób odżywiania jest równie ważnym elementem dbania o piękną skórę jak stosowanie produktów pielęgnacyjnych. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się świeże warzywa, owoce oraz oleje roślinne, bogate w witaminę E, która korzystnie wpływa na cerę. Ważnymi składnikami dla zdrowej skóry są witaminy: C, A, E, z grupy B, a także mikro i makroelementy: cynk, miedź, żelazo, siarka.

Aby zmniejszyć występowanie wągrów należy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry, analizować składy stosowanych kosmetyków oraz stosować zbilansowaną, bogatą w witaminy dietę.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu