Jak żyć zero waste? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć być eko

Arykuł banner - Jak żyć zero waste? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć być eko

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Zero waste – co to?

Filozofia życia w stylu zero waste już od wielu lat interesuje szerokie grono ludzi, którzy dbają o naszą planetę. Jednak termin ten wysławiła Bea Johnson w swojej kultowej już książce ,,Zero Waste Home’’. Tak rozkręcił się cały ruch bazujących właśnie na redukcji wytwarzanych przez nas śmieci w gospodarstwie domowym i życie prowadzone tak, by nie marnować jedzenia czy dużo dłużej korzystać z posiadanych przedmiotów – a nawet przerabiać je na inne tym samym wydłużając ich życie. Bo zero waste to właśnie etyczne, ekologiczne i ekonomiczne praktyki czerpiące inspirację z cykli odnawialnych i zrównoważonego projektowania. Osoby stosujące się do takiego stylu życia zmniejszają objętość generowanych śmieci, przetwarzają i odzyskują wszelkie zasoby i eliminują produkcję szkodliwych dla Ziemi substancji.

Zero waste – jak zacząć?

Bardzo przydatną zasadą dla osób, które chcą rozpocząć praktykowanie zero waste, będzie zasada 6R. Ten zbiór kilku małych reguł pomoże pamiętać o prostych zachowaniach, które należy wdrożyć do naszego życia i nowych nawykach, które musi się koniecznie wyuczyć!

  • Refuse, czyli odmawiaj! Nie kuszą dodatkowe plastikowe opakowania i materiały trudne do recyklingu, a my nie generujemy niepotrzebnych odpadów i śmieci.
  • Reduce, czyli redukuj! Myślimy mądrze i nie kupujemy niepotrzebnych produktów lub żywności.
  • Reuse, czyli używaj ponownie! To, czego już nie potrzebujesz, oddaj innym, a przy wyborze kosmetyków lub innych rzeczy codziennej potrzeby – kieruj się wielorazowym użyciem danego przedmiotu, aby starczył na długo.
  • Repair, czyli naprawiaj! Zamiast od razu wymieniać elektronikę lub odzież na nowe, można je naprawić, załatać i zszyć i tym samym przedłużyć ich życie.
  • Recycle, czyli recykling! Proces recyklingu skupia się na wybieraniu materiałów i rzeczy, które przerobić można ponownie. Będą to np. szklane butelki.
  • Rot, czyli kompostowanie! Wykorzystanie odpadów biologicznych będzie odpowiednie dla nawożenia naszych roślin.

Zero waste możemy wdrożyć od razu i już z naszego domu, dlatego stosowanie się do powyższych zasad jest kluczowe. Nie wyrzucajmy, jeżeli możemy dać drugie życie. Róbmy przemyślane zakupy, wykorzystujmy odpady, kompostujmy śmieci i wybierajmy pojemniki i materiały, które nie trafią do oceanów czy nie będą zalegać na wysypiskach, a zostaną przerobione i mądrze zutylizowane.

Zero waste – jakie to produkty?

Przedmioty codziennego użytku jak najbardziej mogą wspierać styl życia zero waste. Wystarczy odpowiednie zaopatrzenie w produkty przyjazne środowisku. Jakie to? Na pewno wykonane z materiałów podlegających biodegradacji i recyklingowi. Tak więc zgrzewki butelkowanej w plastik wody zamieniamy na butelkę wielokrotnego użytku, którą dodatkowo zabierzemy wszędzie. Przy doborze środków czystości kierujemy się dużymi pojemnościami, czy pojemniczkami, które napełnimy ponownie. Z nawyków, które koniecznie powinniśmy nabyć, jest korzystanie z papierowych lub metalowych słomek, a nie tych plastikowych. Kolejnym krokiem może być przejście na własne woreczki zakupowe – można je kupić lub zrobić samemu, a następnie zabierać na każde zakupy i wypełniać ulubionymi produktami. Popularność zyskują też rzeczy takie, jak kubeczki menstruacyjne – alternatywa do tamponów i podpasek, które w ogromnej mierze zanieczyszczają nasze środowisko. Kubeczek jest malutki i wykonany z przyjaznych planecie materiałów, ale przede wszystkim – wielokrotnego użytku. Świetnym zamiennikiem patyczków higienicznych będą te silikonowe, które wykorzystamy nawet do 1000 razy. Takim produktem jest np. LastSwab – patyczek do uszu wielokrotnego użytku, który jest łatwy w myciu i przechowywany w poręcznym, małym etui ze skrobi kukurydzianej. Możemy spróbować też tych jednorazowych, jak patyczki Humble Brush – ale wykonanych z drewna, a nie plastiku.

Zero waste – to również wegańskie kosmetyki

Ale jedną z najprężniej rozwijających się branży pod kątem zero waste i ekologiczności, jest branża kosmetyczna. Należy pamiętać jednak, aby bacznie czytać etykiety i wybierać te produkty, które faktycznie są wegańskie lub naturalne czy organiczne. Kosmetyk może nadać sobie miano naturalnego, jeżeli ma chociaż… 1% naturalnych składników. Cała reszta może być chemią, więc nie sprzyja to za bardzo środowisku czy filozofii zero waste. Kosmetyki wegańskie, to jednej z największych trendów branży beauty, który zdaje się zwiększać na sile. Takie produkty nie posiadają żadnych składników odzwierzęcych i zwykle cała ich formuła pozostaje ekologiczna. To znaczy, że nie wykorzystują już chemicznych zamienników i nie testują kosmetyku na zwierzętach. Zwykle dotyczy to również opakowań – wiele marek przykłada ogromną uwagę do tego, jak pakowane są produkty. Marka Tołpa wyeliminowała w swoich seriach plastikowe folie, a papierowe kartoniki są łatwo biodegradowalne. Ponadto – ulubiony krem można kupić w wymiennym pojemniczku i po prostu włożyć do kupionego wcześniej opakowania. Wegańskie kosmetyki można znaleźć już do wszystkiego. Regeneracyjne serum do twarzy, ekologiczne antyperspiranty w kulce czy nawet pasty do zębów. Oprócz naturalnej formuły w cenie są również przemyślane objętości. Zamiast kupować w małych pojemnikach, lepiej ekologicznie zainwestować w duże gabaryty i wygenerować dzięki temu mniej śmieci. Ewa Chodakowska promuje takie praktyki w swojej linii ekologicznych produktów BeBio, i tym sposobem żel pod prysznic kupimy już w postaci 5 litrowego baniaczka.

Zero waste – co jest dostępne w Drogerii Olmed?

Każda ceniąca się drogeria będzie dążyła do dostarczenia swoim klientom produktów najlepszych dla środowiska i bezpiecznych dla ciała. Olmed również wspiera tą inicjatywę, dlatego z chęcią promujemy i zachęcamy do poznawania najnowszych, topowych serii kosmetyków od świadomych społecznie marek. Linia Tołpa Holistic lub pozostałe dermokosmetyki producenta, wykonane są z naturalnych składników, takich jak torf i borowina, a opakowania podlegają nieskończonemu recyklingowi. Warto wspomnieć o nowościach firmy Mokosh – wegańskie masła do ciała, olejki z naturalnymi ekstraktami, a nawet delikatny olej arganowy lub jojoba - odpowiedni dla niemowląt. Do codziennej pielęgnacji polecamy wegańskie i ekologiczne produkty Yope, które bazują na znanych i roślinnych składnikach i przyjaznych środowisku opakowaniach. Ale Yope to również producent środków czystości do domu – np. uniwersalnego płynu lawendowego do wielu powierzchni. Zero waste, jak już wspomnieliśmy, to nie tylko żywność czy stare ubrania, ale właśnie całe gospodarstwo domowe. Dlatego nawet przy wyborze proszku lub płynu do prania można kierować się jego ekologicznością. Polska marka Mr Ziggi tworzy środki piorące odpowiednie dla dbających o środowisko oraz swoją skórę, która unika chemikaliów.
W naszej ofercie nie zabraknie oczywiście wegańskich kosmetyków do makijażu, takich jak podkłady i bazy pod makijaż Catrice, wege pomadki i cienie Piteraq.

Zero waste towarzyszyć nam może w każdej strefie życia – od przemyślanych zakupów, przez mądre gotowanie, po higienę i makijaż. Wykorzystujemy to, co mamy i oddajemy naturze w sprawiedliwy sposób, aby skorzystał ktoś inny lub aby po prostu nie zaśmiecić bardziej Ziemi. Taki zrównoważonych i cyrkularny tryb życia to inwestycja w planetę, która posłuży jeszcze wielu pokoleniom.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

▸MIYA w promocyjnej cenie◂
Miniaturka artykułu - MIYA myMAGICscrub Ekspresowy peeling do ciała, 200g
Olmedowa promocja
MIYA myMAGICscrub Ekspresowy peeling do ciała, 200g
22.99 zł 32.99 zł
Najniższa cena z 30 dni: 32.99 zł
Ostatnie sztuki