Rekonstrukcja paznokcia - czy da się zrekonstruować uszkodzony paznokieć? Jak przebiega rekonstrukcja płytki paznokciowej?

Arykuł banner - Rekonstrukcja paznokcia - czy da się zrekonstruować uszkodzony paznokieć? Jak przebiega rekonstrukcja płytki paznokciowej?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Rekonstrukcja płytki paznokciowej u podologa

Uszkodzenie paznokcia - czy to u dłoni czy u stopy - może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Co więcej - skutkuje ono nierzadko bólem, powstaniem krwiaka pod paznokciem czy ubytkiem fragmentu płytki paznokciowej. Każda z tych sytuacji to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Ubytek w paznokciu, jego naderwanie czy uszkodzenie łożyska lub macierzy może być przyczyną nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Z tego względu niezwykle istotna jest rekonstrukcja płytki paznokciowej, wykonywana przez podologa. Taki zabieg przywraca dłoniom lub stopom wygląd sprzed urazu, a dodatkowo zapewnia odpowiednie środowisko do odrastania paznokcia i regeneracji struktur znajdujących się pod nim. Na czym dokładnie polega procedura rekonstrukcji paznokcia? Kiedy należy ją wykonywać i do jakiego specjalisty się zgłosić? Sprawdź, czym jest odbudowa płytki paznokciowej i w jaki sposób przebiega ten zabieg!

Na czym polega rekonstrukcja paznokci?

Rekonstrukcja paznokcia jest zabiegiem pozwalającym na odbudowę płytki paznokciowej po urazie lub po powstaniu ubytku w wyniku choroby - grzybicy, zakażenia bakteryjnego i innych. Procedura może być wykonana z użyciem różnych metod, a sama odbudowa pełni ważne funkcje - w tym:

  • ochronę łożyska i macierzy, a także pozostałej płytki przed dalszymi uszkodzeniami (w tym złamaniem paznokcia czy oderwaniem go od łożyska);
  • ochronę przed przedostawaniem się do paznokcia bakterii i grzybów, które mogłyby wywołać infekcję i utrudnić gojenie oraz odrastanie płytki;
  • stworzenie łożysku odpowiednich warunków do regeneracji, a tym samym - do wzrostu nowego, zdrowego paznokcia;
  • funkcję estetyczną - zarówno proteza paznokcia, jak i odbudowa kompozytowa może być pokrywana dowolnym, kolorowym lakierem (jeśli tylko w obrębie paznokcia nie rozwija się zielona bakteria lub też zmiany grzybicze).

Odbudowę paznokcia - wraz z opracowaniem uszkodzonej płytki - wykonuje specjalista podolog. Należy udać się do niego w momencie odnotowania ubytku, ale również przy dolegliwościach bólowych i jakichkolwiek zmianach w płytce (zwłaszcza tych wskazujących na infekcję grzybiczą lub bakteryjną).

Rekonstrukcja płytki paznokciowej - kiedy się ją wykonuje? Uszkodzenia mechaniczne płytki, łożyska i macierzy

Rekonstrukcja płytki paznokcia może być konieczna w przypadku wielu urazów czy w przebiegu różnych chorób. Wśród wskazań do wizyty u podologa oraz wykonania zabiegu odbudowy płytki paznokciowej wyróżniamy:

  • uszkodzenie płytki paznokcia, łożyska czy macierzy na skutek urazu - przytrzaśnięcia palców, kopnięcia, przypadkowego nadepnięcia, upuszczenia ciężkiego przedmiotu na stopę i innych;
  • uszkodzenie powstałe na skutek złej techniki obcinania paznokci czy wycinania skórek (problem ten pojawia się zwłaszcza u osób mających do czynienia z wrastającymi paznokciami);
  • ubytki w płytce pojawiające się w przebiegu różnych chorób - od schorzeń dermatologicznych (łuszczyca, AZS), poprzez infekcje (grzybica, choroby bakteryjne), aż po choroby przewlekłe (cukrzyca, nadciśnienie, schorzenie powodujące spowolnienie i zaburzenia krążenia krwi);
  • ubytki w płytce powstałe po zakończeniu leczenia innych chorób paznokci - w tym grzybicy, zielonej bakterii i pozostałych infekcji;
  • pojawienie się krwiaka podpaznokciowego. W takiej sytuacji podolog musi najpierw ewakuować krew spod płytki (wykonuje w tym celu maleńką dziurkę, przez którą zgromadzony płyn może się wydostać), a następnie usuwa tę część paznokcia, która odkleiła się od łożyska;
  • onycholizę - czyli stan odklejania się płytki paznokciowej od łożyska, objawiający się białymi plamami na paznokciach.

Oczywiście wymienione powyżej okoliczności rekonstrukcji paznokci nie wyczerpują całego katalogu sytuacji, które są wskazaniami do usunięcia płytki i jej późniejszej odbudowy. Deformacje płytki paznokciowej mogą też nastąpić na skutek zbyt dużego ucisku (przy nadmiarowej masie ciała czy w wyniku noszenia zbyt ciasnych i zbyt wąskich butów), a także jako skutek uboczny nieprawidłowo wykonywanych zabiegów manicure i pedicure.

Jak przebiega zabieg rekonstrukcji paznokcia u podologa? Żel, akryl, proteza paznokcia i inne metody

Rekonstrukcja paznokcia zwykle jest zabiegiem bezbolesnym i szybkim. Nie trzeba specjalnie się do niego przygotowywać (chyba, że podolog zaleci inaczej - na przykład w przebiegu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej). Zabieg odbudowy płytki zawsze powinien rozpocząć się od szczegółowego wywiadu dotyczącego okoliczności powstania uszkodzenia, a także odczuwanych dolegliwości. Oprócz tego specjalista dokładnie ogląda miejsce urazu lub ubytku i dopiero na tej podstawie dobiera metodę odbudowy, dopasowaną do sytuacji pacjenta.

Wśród metod odbudowy paznokci wyróżnia się:

  • wykorzystanie do odbudowy masy akrylowej lub żelowej. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie jest to żel lub akryl podobny do tego, jaki stosuje się w salonach manicure. Materiały te - w wersji podologicznej - zawierają bowiem składniki przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Oprócz uzupełnienia ubytku działają więc również leczniczo;
  • metodę Greppmayr - polega ona na stworzeniu modelu paznokcia ze specjalnej folii, która wcześniej może być idealnie dopasowana do miejsca ubytku dzięki zdjęciu formy (odcisku);
  • metodę rekonstrukcji za pomocą protezy paznokcia. Proteza jest uzyskiwana dzięki metodzie Eckle, polegającej na odbiciu formy paznokcia w masie silikonowej, pokrytej cienką warstwą gipsu. Cała forma przyciskana jest do paznokcia przy pomocy specjalnej łyżki. Co istotne - metoda ta wymaga precyzji oraz doświadczenia i jest stosowana przy dużych lub całkowitych ubytkach płytki;
  • metodę Fiberglass, polegającą na użyciu specjalnego materiału, łączącego w sobie jedwab oraz substancję zwaną resiną. Jest to doskonały sposób na wyrównanie płytki paznokcia - na przykład przy pęknięciach czy deformacjach związanych z erozją płytki.

Jeszcze przed wykonaniem samego zabiegu rekonstrukcji w ramach określonej metody, podolog będzie pobudzał łożysko do pracy. Taki efekt uzyskuje się przy pomocy delikatnego frezowania w celu stymulacji prawidłowego ukrwienia łożyska. U niektórych pacjentów można również zastosować opatrunek hydrożelowy, tworzący doskonałe środowisko do regeneracji paznokcia (taki opatrunek umieszczany jest pomiędzy łożyskiem a odbudową).

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu obudowy jest niestety aktywna infekcja - grzybicza lub bakteryjna. Przed procedurą należy najpierw wyleczyć chorobę, a dopiero później nakładać odbudowę.

Odbudowa paznokcia utrzymuje się od kilkunastu dni do nawet kilku tygodni - wszystko zależy od tempa wzrastania naturalnej płytki. W trakcie terapii należy kontrolować jej efekty u podologa i - w razie takiej potrzeby - modyfikować odbudowę, by naturalny paznokieć mógł powoli rosnąć we własnym tempie.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu