Kwas hialuronowy w kosmetykach i suplementach - jak go stosować, jaki ma wpływ na skórę twarzy i czym jest potrójny kwas hialuronowy?

Arykuł banner - Kwas hialuronowy w kosmetykach i suplementach - jak go stosować, jaki ma wpływ na skórę twarzy i czym jest potrójny kwas hialuronowy?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Suplementy i kremy z kwasem hialuronowym - jak działają na skórę i kiedy warto je stosować?

Kwas hialuronowy jest substancją, która kojarzy się przede wszystkim z kosmetykami z zawartością tego składnika, a także z jego właściwościami nawilżającymi. Są to oczywiście słuszne skojarzenia, przy czym zastosowanie tego składnika jest znacznie szersze. Kwas hialuronowy wykorzystuje się bowiem w medycynie konwencjonalnej (w tym w terapii chorób stawów czy w regeneracji blizn), w medycynie estetycznej (przykładowo - w rewitalizacji tkanek), a także w suplementacji ukierunkowanej na zwiększenie poziomu nawilżenia skóry. Jak właściwie działa kwas hialuronowy? Czym jest ta substancja i jakie są skutki jej niedoboru? Czy warto dostarczać kwas hialuronowy do skóry od wewnątrz i od zewnątrz? Poznaj najważniejsze informacje na temat tego wyjątkowego składnika i sprawdź, kto powinien zainteresować się stosowaniem (zewnętrznym i doustnym) kwasu hialuronowego.

Czym jest kwas hialuronowy? Czy potrójny kwas hialuronowy jest dobry dla skóry?

Kwas hialuronowy należy do kilku grup substancji. Przede wszystkim jest organicznym związkiem chemicznym, a oprócz tego - polisacharydem (wielocukrem) i jednocześnie biopolimerem. Naturalnie występuje u człowieka między innymi w rogówce, w zrębie chrząstki, płynie stawowym, a także w macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Jako składnik mazi stawowej odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów - w tym za pokrywanie powierzchni stawowych i minimalizowanie tarcia. W skórze natomiast jest niezbędny do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia, co przekłada się jednocześnie na jędrność i elastyczność największego organu w ciele człowieka. Gwarantuje nawilżenie oka i wspiera regenerację ewentualnych uszkodzeń rogówki, a oprócz tego ogranicza tworzenie się nieprawidłowych blizn (w tym zrostów i bliznowców) oraz niweluje suchość błon śluzowych. Ponieważ jest składnikiem ustroju, nie powoduje reakcji alergicznych (przy czym mogą je powodować inne składniki zawarte w kosmetykach lub preparatach stosowanych przy zabiegach medycyny estetycznej).

Zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie estetycznej wyróżnia się kilka rodzajów kwasu hialuronowego. I tak:

  • w kosmetyce można spotkać określenia takie jak wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy (nazywany również wielkocząsteczkowym), średniocząsteczkowy kwas hialuronowy (lub niskocząsteczkowy czy małocząsteczkowy kwas hialuronowy) oraz ultra-niskocząsteczkowy kwas hialuronowy (odpowiednio: długo-, średnio- i krótkołańcuchowy kwas hialuronowy). Każdy z tych rodzajów ma inny rozmiar cząsteczek - oczywiście największe z nich będą wnikać do płytszych, a najmniejsze - do głębszych warstw skóry;
  • w kosmetologii i medycynie estetycznej mówi się z kolei o kwasie hialuronowym usieciowanym, kwasie hialuronowym średnio usieciowanym oraz kwasie hialuronowym nieusieciowanym. Rodzaje te różnią się między sobą przede wszystkim gęstością, podatnością na działanie hialuronidazy (enzymu rozpuszczającego podany kwas hialuronowy), a także zdolnością do wiązania wody w naskórku. Ogólnie rzecz biorąc, kwas hialuronowy jest najbardziej gęsty, najmniej podatny na rozpuszczenie, przez co stosuje się go w wolumetrii (przy dodawaniu tkankom objętości), a kwas nieusieciowany jest „najdelikatniejszy” w działaniu i używa się go raczej do nawilżania, niż zwiększania objętości tkanek.

Warto tutaj dodać, że połączenie wysoko-, średnio- i niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego w formule kosmetycznej określa się mianem potrójnego kwasu hialuronowego, który jest najbardziej wszechstronny - daje więc najbardziej kompleksowe efekty w pielęgnacji. Jaka ilość kwasu hialuronowego sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry? Szerokie zastosowanie znajdują przede wszystkim kosmetyki z kwasem hialuronowym w stężeniu 3-4%.

Jak działa kwas hialuronowy na skórę? Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy przede wszystkim zapewnia prawidłowe nawilżenie skóry. Mechanizm jego działania opiera się na wiązaniu cząsteczek wody - jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody, co przekłada się na zwiększenie elastyczności skóry, jej odporności na uszkodzenia mechaniczne, regulację wydzielania sebum, redukcję widoczności zmarszczek oraz „suchych skórek”, a także na tak pożądany efekt glass skin. Utrzymywanie właściwego nawilżenia w skórze pomaga również opóźnić procesy starzenia. Ponieważ sucha lub odwodniona cera jest bardziej podatna nie tylko na powstawanie, ale również na utrwalanie się zmarszczek mimicznych, to włączenie kwasu hialuronowego - zarówno do pielęgnacji i jak i do suplementacji - przynosi wymierne korzyści w kontekście działania anti-aging.

Należy tutaj zaznaczyć, że wraz z upływem czasu, w skórze (i oczywiście w innych strukturach organizmu - w tym w stawach czy błonach śluzowych) - zawartość naturalnego (produkowanego endogennie) kwasu hialuronowego spada. Obserwuje się wówczas nie tylko pojawienie się pierwszych zmarszczek, ale również ścieńczenie i zwiotczenie skóry czy zwiększenie uczucia suchości (w tym suchości oczu, suchości w jamie ustnej a u pań - suchości w obrębie narządów płciowych). W związku z powyższym, dostarczanie skórze kwasu hialuronowego z zewnątrz - tak w postaci suplementacji, jak i pielęgnacji - jest zdecydowanie uzasadnione.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i codziennej pielęgnacji skóry, w medycynie estetycznej i w suplementach diety

Kwas hialuronowy jest tak uniwersalnym składnikiem, że może być stosowany w różnych obszarach - w tym w ramach zabiegów medycznych, a także w pielęgnacji skóry. W praktyce używa się go w:

  • zabiegach medycyny estetycznej, których efektem jest rewitalizacja skóry (często u starszych kobiet, będących w okresie menopauzy, skarżących się na suchość i dyskomfort w okolicach intymnych), wypełnienie tkanek (na przykład przy powiększaniu ust) czy wymodelowanie twarzy (wolumetria kwasem hialuronowym). Tak, jak zostało to już wspomniane w poprzednim akapicie, konkretny rodzaj kwasu hialuronowego wykorzystywany podczas zabiegu jest dobierany w zależności od tego, jaki efekt chce uzyskać lekarz oraz jego pacjent;
  • medycynie konwencjonalnej - w bardzo szerokim zakresie. Kwas hialuronowy, podawany doustnie, wspomaga regenerację skóry, jej wytworów (włosów, paznokci) i błon śluzowych - to właśnie dlatego stosuje się go w suplementach diety i preparatach na wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy problemy skórne. Oprócz tego leki z kwasem hialuronowym są istotnym elementem wspierającym terapię reumatoidalnego zapalenia stawów (i innych chorób powiązanych z degradacją chrząstek, a także z urazami). Omawiana substancja ma także zastosowanie w okulistyce (przy operacjach i jako składnik tak zwanych „sztucznych łez” - stosuje się wówczas roztwór kwasu hialuronowego i soli fizjologicznej), proktologii (dla regeneracji błon śluzowych) czy w otolaryngologii (nawilżanie śluzówek nosa i gardła, regeneracja błony bębenkowej);
  • produkcji kosmetyków do codziennego stosowania. Jak wiadomo, kwas hialuronowy jest substancją silnie wiążącą wodę, dlatego doskonale sprawdza się w pielęgnacji cer suchych i odwodnionych, wrażliwych, podatnych na uszkodzenia i reaktywnych. Nie oznacza to jednak, że nie powinny stosować go osoby ze skórą tłustą, trądzikową czy mieszaną - właściwy poziom nawilżenia pomaga bowiem ograniczyć wydzielanie sebum.

Jak stosować kwas hialuronowy od zewnątrz i od wewnątrz, by nawilżyć skórę w optymalnym stopniu i zapobiec zmarszczkom?

Aby kompleksowo zwiększyć nawilżenie skóry - a tym samym zapobiegać jej wysuszeniu, wpłynąć na poprawę jej elastyczności i jędrności, zminimalizować ryzyko powstawania nowych czy ograniczyć pogłębianie się obecnych zmarszczek mimicznych - warto pamiętać o kilku zasadach stosowania kwasu hialuronowego od zewnątrz i od wewnątrz. Dzięki ich praktykowaniu efekty pojawią się szybciej, będą bardziej widoczne i przede wszystkim - trwalsze.

  • Oczywiście decydując się na stosowanie kwasu hialuronowego - czy to w formie suplementów, czy kosmetyków - należy pamiętać o regularności. Codzienne nawilżanie skóry i przyjmowanie preparatów z zawartością omawianego składnika zgodnie z zaleceniami producenta sprawi, że efekty będą optymalne i zauważalne;
  • stosując kwas hialuronowy w kosmetykach, należy zwrócić szczególną uwagę na formuły produktów. Jeśli jest to wodne serum z kwasem hialuronowym lub czysty półprodukt, wówczas koniecznie trzeba „przykryć” go dodatkową warstwą pielęgnacji. W praktyce powinno się zaaplikować na skórę preparat z kwasem hialuronowym i - nie czekając aż wyschnie - nałożyć bardziej treściwy krem. Wynika to z tego, że mimo zdolności kwasu hialuronowego do wiązania cząsteczek wody, nie jest on w stanie zapobiec odparowywaniu tej wody z naskórka. Jeśli nie chcemy więc uzyskać efektu odwrotnego do zamierzonego (a więc wysuszenia cery), warto „domykać” pielęgnację ulubionym kremem i/lub olejkiem;
  • przyjmując kwas hialuronowy doustnie, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ wtedy omawiany składnik będzie miał szansę związać jak najwięcej cząsteczek wody - co przekłada się na dobre efekty kuracji.

Wybierając suplement z kwasem hialuronowym, warto zdecydować się na taki, który w swoim składzie będzie zawierał również inne substancje aktywne, wspierające dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci. Mowa tu o takich składnikach, jak chociażby biotyna, ekstrakt ze skrzypu polnego, a także witaminy i minerały.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym do pielęgnacji twarzy - kremy na noc i na dzień oraz serum z kwasem hialuronowym dostępne w drogerii Olmed

W internetowej drogerii Olmed dostępnych jest wiele propozycji kosmetyków z kwasem hialuronowym - w tym sera, kremy na dzień i na noc, produkty do oczyszczania twarzy, a także do tonizacji czy o właściwościach ochronnych. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, które są uniwersalne i sprawdzą się praktycznie przy każdym typie cery:

  • skoncentrowane serum nawilżające do twarzy URIAGE Serum Booster HA. Serum ma bardzo lekką konsystencję (konieczne będzie przykrycie tej formuły kremem), natomiast jego skład ma nie jeden, ale aż kilka substancji nawilżających. Oprócz kwasu hialuronowego znajdziemy w nim również glukozę, mleczan sodu, glicerynę oraz ksylitol;
  • baza nawilżająca/codzienny booster nawilżająco-wzmacniający Vichy Mineral 89. To prawdziwy klasyk wśród produktów nawilżających, któremu naprawdę warto zaufać. Lekka konsystencja, bardzo wysoka wydajność, a także bezzapachowa formuła bogata w kwas hialuronowy, glicerynę i wzmacniający cerę kompleks minerałów to prawdziwa ulga dla cer odwodnionych i suchych;
  • nawilżający booster do twarzy Eucerin Hyaluron Filler. To ultralekki produkt ze starannie skomponowaną formułą, której działanie ukierunkowane jest na maksymalne nawilżenie skóry. Booster zawiera, oprócz dwóch rodzajów kwasu hialuronowego, glicerynę oraz składniki wspomagające penetrację substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry;
  • krem-ampułka głęboko-nawilżający Eveline Hialuron Therapy. To lekki krem, który będzie idealny w porannej pielęgnacji - sprawdzi się zarówno jako baza pod produkt z filtrem, jak i pod makijaż. Oprócz kwasu hialuronowego, trehalozy czy gliceryny, zawiera także lekkie emolienty (w tym masło Shea czy roślinne oleje), zapobiegające odparowywaniu wody z naskórka;
  • nawilżający krem do twarzy CeraVe. To niezwykle uniwersalny krem, który sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego rodzaju cery - zarówno tłustej i trądzikowej, jak i suchej i podrażnionej.  Oprócz substancji nawilżających i emolientów zawiera także ceramidy - czyli jedne z najlepiej regenerujących skórę składników aktywnych;
  • krem odżywczo-nawilżający na noc od Hagi z serii Aqua Zone. Ma przyjemną, otulające-kojącą konsystencję, a oprócz nawilżenia zapewnia również nocną regenerację skóry. Zawiera kwas hialuronowy, ceramidy, olej ryżowy, pantenol, proteiny z ryżu, skwalan, olej winogronowy i szereg innych składników, wspierających odbudowę i funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.

Oprócz podstawowych produktów pielęgnacyjnych, kwas hialuronowy znajduje się także w kremach pod oczy. Stosowanie takich preparatów zdecydowanie pomaga poprawić wygląd skóry w tej okolicy i osiągnąć długotrwałe poczucie komfortu. Właściwy poziom kwasu hialuronowego w skórze pomaga zachować jej zdrowy wygląd i odpowiednie nawilżenie, a także odporność na działanie wolnych rodników. Cera przy regularnym stosowaniu kwasu hialuronowego staje się wygładzona, jędrna i elastyczna, a stosowanie kremu i serum do twarzy wraz z suplementacją może pomóc w intensyfikacji naturalnego kolagenu i elastyny (co jest szczególnie istotne u seniorów).

Źródła:

  1. Kwas hialuronowy [w:] Baza Leków Medycyny Praktycznej, dostęp online: 12.07.2024
  2. Lek. dent. A. Samborska, Zastosowanie kwasu hialuronowego [w:] Stomatologia po Dyplomie 07-08/2017
  3. Lek. A. Frątczak, lek. K. Pawełczyk-Pala, lek. P. Pala, Użycie kwasu hialuronowego w dermatologii estetycznej - postępowanie w powikłaniach [w:] Dermatologia po Dyplomie 02/2020
  4. W. Romanowski, A. Zdanowska, M. Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów - aktualne standardy leczenia [w:] Forum Reumatologii vol 2, nr 2/2016
  5. M. Wilk-Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: introdermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna - rozprawa doktorska (promotor: prof. Dr hab. n. Med. Z. Adamski), Poznań 2013, dostęp online: 11.07.2024
  6. M. Kucia, Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej [w:] Kosmetologia Estetyczna 4/2017

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - CERAVE Nawilżający Balsam - 340 g
Olmedowa promocja
CERAVE Nawilżający Balsam - 340 g
55.00 zł 68.75 zł
Najniższa cena z 30 dni: 67.96 zł
Miniaturka artykułu - LA ROCHE POSAY HYALU B5 Serum przeciwzmarszczkowe, 30 ml
Olmedowa promocja
LA ROCHE POSAY HYALU B5 Serum przeciwzmarszczkowe, 30 ml
161.26 zł 201.58 zł
Najniższa cena z 30 dni: 159.98 zł
Wysyłka 0 zł
Miniaturka artykułu - VICHY MINERAL 89 niewidoczny krem-fluid kwas hialuronowy SPF50, 50ml
Olmedowa promocja
VICHY MINERAL 89 niewidoczny krem-fluid kwas hialuronowy SPF50, 50ml
93.99 zł 116.33 zł
Najniższa cena z 30 dni: 92.13 zł
)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
▸EVELINE Eyeliner z pędzelkiem◂
Miniaturka artykułu - EVELINE Precise Brush Liner Eyeliner z pędzelkiem Deep Black
Olmedowa promocja
EVELINE Precise Brush Liner Eyeliner z pędzelkiem Deep Black
11.42 zł 14.28 zł
Najniższa cena z 30 dni: 13.28 zł