Woda termalna - co to jest?
Woda termalna to szczególny rodzaj wód podziemnych, pozyskiwanych ze źródeł znajdujących się nawet kilka tysięcy metrów pod ziemią. Jest ona krystalicznie czysta, wolna od zanieczyszczeń biologicznych i bogata w składniki mineralne i pierwiastki śladowe. Jej dokładny skład zależy od regionu wydobycia. Znajdują szerokie zastosowanie w kosmetologii. Wykorzystywane są w różnego rodzaju uzdrowiskach, ośrodkach SPA i wellness, basenach termalnych. Najwięcej źródeł termalnych znajduje się we Francji, Islandii, USA, Niemczech i Nowej Zelandii. Mniejsza, zlokalizowane są także w polskich górach czy w okolicy Ciechocinka. Najpopularniejsze w Europie są wody pochodzące z Francji. Cechują się one unikalnym składem mineralnym. Zawierają między innymi wapń, żelazo, krzem, magnez, potas, mangan, siarkę, fluor, stront, lit, sód, ortofosforany. Sprzedawana jest nie tylko w formie aerozolu, lecz stanowi także dodatek do różnych kosmetyków - esencji, kremów, serum nawilżających.
Właściwości wody termalnej
Produkt ten posiada wiele korzystnych właściwości dzięki zawartości związków mineralnych. Znana jest przede wszystkich ze swojego działania
łagodzącego i kojącego podrażnioną skórę. Ponadto cechuje się aktywnością przeciwzapalną, regeneracyjną,
nawilżającą i antyoksydacyjną. Nic więc dziwnego, że popularna jest wśród osób ze
skórą wrażliwą i naczyniową oraz ze schorzeniami dermatologicznymi takimi jak
łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik, alergia skórna. Jest szczególnie popularna w okresie letnim, świetnie sprawdza się bowiem przy łagodzeniu podrażnień i poparzeń słonecznych. Jej właściwości łagodzące doceniane są przez osoby
po zabiegach dermatologicznych i laserowych. Przynosi ulgę skórze po goleniu i depilacji. Znajduje również zastosowanie u najmłodszych, w przypadku alergii skórnych i
podrażnień pieluszkowych.
Woda termalna w pielęgnacji skóry - jak stosować?
Zastosowanie jest nieco inne w przypadku wody izotonicznej i hipotonicznej. Po użyciu wody hipotonicznej, po około 30 sekundach od aplikacji, skórę należy osuszyć np. chusteczką, ręcznikiem, aby nie doszło do jej wysuszenia. Wody izotoniczne z kolei mogą być pozostawione do samoistnego odparowania. Są to produkty zdecydowanie rzadziej spotykane.
Podstawowym zastosowaniem wody termalnej a sprayu jest spryskanie twarzy produktem z odległości około 30 centymetrów, a następnie przetarcie skóry wacikiem. Po aplikacji należy nałożyć odpowiednio dobrany krem do twarzy. Wodę termalną w sprayu można używać również w celu odświeżenia skóry w ciągu dnia lub przedłużenia trwałości makijażu. Przy stosowaniu produktu w okolicy oczu, zamiast bezpośrednio spryskiwać, lepiej nasączyć wacik produktem i delikatnie nałożyć jako kompres na opuchniętą lub zmęczoną okolicę oczu. Produkt ten doceniany jest także w trakcie podróży. W szczególności po długim locie samolotem, skóra bywa przesuszona i skłonna do wyprysków. Małą wodę termalną do twarzy można wziąć w bagażu podręcznym i używać w trakcie lotu, by nie dopuścić do przesuszenia skóry. Świetnie sprawdza się także w czasie pracy biurowej, po intensywnym wysiłku fizycznym, po przebytych zabiegach dermatologicznych podrażniających skórę np. po terapii retinoidami, kwasami, mezoterapii czy laserowej depilacji.
Woda termalna - dostępne produkty
Jest to kosmetyk dostępny w aptekach i drogeriach. Wśród tych figurujących na rynku znajdują się między innymi
woda termalna Uriage, Avene, Vichy, La Roche-Posay, Embryolisse. Poza występowaniem w formie aerozolu, dodawana jest do kosmetyków takich jak esencje, żele i kremy do twarzy, serum nawilżające, płyny micelarne, podkłady, chusteczki oczyszczające, a nawet pasty do zębów.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.