Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Pękające naczynka, „pajączki”, cienka i delikatna skóra, a także tendencja do powstawania zaczerwienień pod wpływem różnych czynników zewnętrznych - to ogólna charakterystyka cery naczynkowej. Mimo, iż te objawy są stosunkowo łatwe do rozpoznania, to wiele osób wciąż ma problem z określeniem własnego typu skóry jako naczynkowy. Wynika to z faktu, że charakterystyczne symptomy można pomylić z innymi dolegliwościami. Kruche naczynka współwystępujące z wypryskami i zaskórnikami mogą być utożsamiane z trądzikiem różowatym, silne, długo utrzymujące się rumieńce - z odczynem alergicznym, a fioletowe i czerwone plamki - z przebarwieniami. Jak więc rozpoznać cerę naczynkową - bez żadnych wątpliwości? Na czym polega jej pielęgnacja i jakich składników aktywnych poszukiwać w składach kosmetyków do cery naczynkowej? Czy można pozbyć się widocznych, czerwonych pajączków z okolic nosa, z policzków czy brody? W jaki sposób zapobiegać powstawaniu nowych, pękających naczynek na twarzy? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące cery naczynkowej i dostosuj swoją rutynę pielęgnacyjną do jej potrzeb!
Wiele osób sądzi, że cera naczynkowa charakteryzuje się mało elastycznymi naczyniami krwionośnymi, widocznymi na skórze w postaci tzw pajączków - czyli umiejscowionych płytko pod skórą, poszerzonych naczyń krwionośnych, widocznych gołym okiem. Jest to jednak tylko jedna cecha cery naczynkowej - dla jej zdiagnozowania konieczne jest współwystępowanie innych symptomów, wśród których wyróżnia się:
Jak więc widać, cechy cery naczynkowej nie ograniczają się wyłącznie do czerwonych „pajączków” - charakterystycznych, obecnych głównie na skrzydełkach nosa, policzkach i - ogólnie - w centralnej części twarzy. Niewiele osób wie, że ten właśnie objaw ma swoją medyczną nazwę - teleangiektazje. Czym są i jak powstają? O tym piszemy poniżej!
Teleangiektazje na twarzy (określane czasem jako wenulektazje - choć ta druga nazwa stosowana jest raczej do opisywania rozszerzonych naczyń krwionośnych w obrębie kończyn dolnych, pojawiających się jako jeden z pierwszych objawów niewydolności żylnej) to poszerzone naczynka krwionośne położone pod skórą, wypełnione krwią (stąd wygląd czerwonych „niteczek”). Warto tutaj dodać, że nie są one tożsame z popękanymi naczynkami - gdy krew ulegnie wynaczynieniu (znajdzie się poza światłem naczynia), wówczas na skórze można zaobserwować delikatne zasinienie (co także bywa obecne u osób ze skórą naczynkową).
Teleangiektazje powstają, gdy dochodzi do trwałego poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, położonych płytko pod skórą (naczynia mogą w pewnym momencie przestać się obkurczać). Wpływ na to zjawisko mają różne czynniki - wśród nich wyszczególnia się przede wszystkim osłabienie ścian naczyń krwionośnych, osłabienie mięśniówki położonej w obrębie tych naczyń i odpowiedzialnej za ich obkurczanie, nadciśnienie tętnicze i problemy żylne ("pajączki" to problem nie tylko natury estetycznej), a także uwarunkowania genetyczne oraz niektóre choroby - w tym te przebiegające z koniecznością stosowania kortykosteroidów. Do rozszerzania się naczyń krwionośnych (i pozostawania w takim stanie - co jest widoczne pod postacią pajączków naczyniowych), przyczyniają się także czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, o których wspominaliśmy powyżej (wrażliwość na stres i silne emocje, reakcja na pocieranie, wiatr, mróz, słońce, niektóre kosmetyki). Wynika z tego, że częściowo mamy wpływ na pojawianie się nowych teleangiektazji - co więc robić, by ograniczać to zjawisko?
Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji, ale również… odpowiednich nawyków, dzięki którym w jak najmniejszym stopniu będzie eksponowana na czynniki ją drażniące i prowadzące do pogłębienia zjawiska poszerzonych naczynek. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja w przypadku cery naczynkowej co dzień oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę? Oto kilka ważnych wskazówek:
Rozszerzone lub pękające naczynka na twarzy mogą pojawić się w wyniku wielu różnych czynników - ważne, dana osoba potrafiła je zidentyfikować i mogła unikać ich w przyszłości. Do ważnych działań prewencyjnych zalicza się także pielęgnacja cery naczynkowej. Co powinna uwzględniać?
Kosmetyki do cery naczynkowej mają za zadanie wzmocnić barierę ochronną skóry, przyczynić się do wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych, a także pomóc w regeneracji cery i w przywróceniu jej zdrowego blasku oraz gładkości. Za wszystkie te efekty odpowiada kilka istotnych surowców i składników kosmetycznych, które zdecydowanie powinny znaleźć się w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej. Czego warto więc poszukiwać w składach? Oto kilka propozycji:
Warto tutaj dodać, że prawie wszystkie wymienione powyżej składniki mają działanie antyoksydacyjne - niwelują więc wolne rodniki, co przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia. Systematyczna pielęgnacja cery naczynkowej może być więc jednocześnie pielęgnacją anti-aging! Oczywiście na poprawę kondycji skóry naczynkowej wpływają także inne składniki - w tym ekstrakt z miłorzębu japońskiego, rumianek, niacynamid oraz różnego typu emolienty (oleje, masła roślinne) i humektanty (substancje nawilżające).
Kosmetyki do cery naczynkowej przyjmują obecnie różne formuły - od serum, poprzez toniki i esencje, aż po kremy, a nawet maści do twarzy. Producenci dodają składniki wzmacniające naczynka także do olejków do twarzy, płynów micelarnych, pianek myjących i wielu innych produktów. Jest więc w czym wybierać! W drogerii Olmed również znajdziecie całą gamę kosmetyków do cery naczynkowej, spośród których z pewnością warto zwrócić uwagę na:
Przy przeglądzie kosmetyków do cery naczynkowej nie można nie wspomnieć o jeszcze jednym, wyjątkowym produkcie - a mianowicie o kremie wzmacniającym na dzień marki Vianek. Jest on oczywiście dedykowany osobom zmagającym się z cerą naczynkową. Ten krem na naczynka zawiera ekstrakt z borówki brusznicy wzmacniający naczynka oraz olej z czarnej porzeczki działający antyoksydacyjnie, a oprócz tego… zielony pigment, będący doskonałą bazą pod makijaż dla osób z cerą zaczerwienioną i podrażnioną. Obecność zielonego odcienia skutecznie zmniejsza zaczerwienienie i pomaga ujednolicić koloryt cery - warto więc mieć ten produkt w kosmetyczce, jeśli chcemy sprawić, by twarz miała równomierny odcień i nie czerwieniła się zbyt mocno pod wpływem emocji czy zmiennych warunków atmosferycznych.
Niestety, obecnych na twarzy pajączków naczyniowych nie można usunąć za pomocą kosmetyków - są to trwałe zmiany, które niweluje się jedynie w gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej. Specjalistyczne zabiegi dla cery naczynkowej polegają głównie na zamykaniu widocznych pod skórą naczynek przy pomocy lasera lub - w rzadszych przypadkach - poprzez podawanie do światła naczynia czynnika sprzyjającego obkurczeniu jego ścian i zamknięciu. Po zamknięciu naczynka na twarzy za pomocą jednej z dostępnych metod należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ problem może pojawić się w innym rejonie twarzy - zwłaszcza, jeśli dana osoba ma skłonności do pojawiania się czerwonych „pajączków”.
Przeciwwskazania do laserowych zabiegów na naczynka obejmują oczywiście okres ciąży i karmienia piersią, ale również okres bezpośrednio po intensywnym opalaniu czy podczas przyjmowania niektórych leków. Rekonwalescencja jest krótka - wynosi kilka dni, podczas których nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych czy korzystać z sauny lub zabiegów z użyciem ciepła. O wskazaniach, przeciwwskazaniach, a także o spodziewanych efektach zabiegu powinien każdorazowo poinformować pacjenta specjalista przeprowadzający procedurę.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny