Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Wśród kosmetyków możemy wyodrębnić trzy grupy:
Kosmetyki masowe przeznaczone są do ogólnej pielęgnacji ciała, nie zawierają jednak substancji biologicznie czynnych o właściwościach leczniczych. Kosmetyki masowe można znaleźć zarówno w aptekach, jak i na półkach każdej sieciówki. Główną różnicą między kosmetykami selektywnymi a rynkiem masowym jest ograniczone stosowanie w zależności od rodzaju skóry, włosów i wieku. Tego typu kosmetyki można kupić wyłącznie w wyspecjalizowanych sklepach kosmetycznych. Z kolei dermokosmetyki zawierają substancje biologicznie czynne i służą do leczenia i zapobiegania niektórym chorobom.
Zastanówmy się nad trzecią grupą kosmetyków. Kosmetyki aktywne, kosmeceutyki, dermatokosmetyki, kosmetyki lecznicze - wszystkie te określenia dotyczą produktów kosmetycznych, których celem jest korygowanie niedoskonałości oraz działanie regenerujące. Przy opracowywaniu tych produktów kosmetycznych wykorzystywane są dane medyczne i farmaceutyczne, co oznacza, że użycie wszystkich składników ma podstawy naukowe. Kolejną zaletą takich kosmetyków jest odpowiednia certyfikacja, wdrożenie jest możliwe tylko w aptekach, w aptekach internetowych lub w wyspecjalizowanych sklepach.
„Derm” oznacza skórę i wiemy, że „kosmetyk” to produkt nakładany na twarz i/lub ciało w celu utrzymania i poprawy jego wyglądu. Produkt, który jest „dermokosmetykiem”, został opracowany tak, aby spełniał obie te funkcje - korzystnie wpływał na skórę i wygląd. Łączy w sobie działanie kosmetyczne z działaniem dermatologicznym. Można myśleć o dermatokosmetykach jako o kategorii, w której spotykają się piękno i zdrowie. Nie mówimy jednak o makijażu. Te produkty pomagają poprawić wygląd, ale nie poprzez kolor czy zakrywanie niedoskonałości. Zamiast tego pomagają radzić sobie z określonymi problemami skórnymi, które wpływają na wygląd, takimi jak trądzik, wysypki, zaczerwienienia i starzenie się - zmarszczki.
Wiadomo, że dermokosmetyki wnikają w skórę głębiej niż inne produkty. Składają się z drobnych cząsteczek, które mogą przedostać się przez naskórek i zanurzyć się w skórze właściwej, która jest drugą warstwą. Na tej głębokości produkty mogą pomóc rozwiązać problemy, które mogą powodować kłopotliwe problemy, jednocześnie pomagając chronić skórę i nadać jej to, czego potrzebuje, aby wyglądała bardziej naturalnie pięknie.
Typowe problemy, którymi zajmują się dermokosmetyki, to:
Dermokosmetyki pojawiły się na rynku jako specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry produkowane przy pomocy dermatologów w celu poprawy wyglądu skóry, przy jednoczesnym leczeniu różnych problemów skórnych, takich jak zaczerwienienia, trądzik, stany zapalne i nie tylko. Są opracowywane w drodze szeroko zakrojonych badań i zwykle zawierają zaawansowane składniki i narzędzia. Produkty te różnią się od zwykłych produktów do pielęgnacji skóry, ponieważ są specjalnie opracowane, aby zapobiegać i leczyć określone typy chorób skóry. Formuły są testowane klinicznie, aby upewnić się, że mają działanie, które powinny mieć w przypadku każdego problemu, do którego mają się odnosić. Produkty te mają zwykle wyższe stężenia niektórych składników, które mają pomóc w leczeniu tych problemów. Same składniki również mają być wyższej jakości, czystości i skuteczności - często klasy farmaceutycznej. Składniki te są następnie łączone z technologią, która zapewnia im głębszą penetrację niż zwykłe produkty do pielęgnacji skóry.
W przypadku zaburzeń dermatologicznych głównym celem dermokosmetyków jest uzupełnienie braków i zapewnienie wyraźnego efektu terapeutycznego. W zależności od celu istnieje kilka rodzajów dermokosmetyków, z których każdy dobierany jest w zależności od konkretnego problemu:
Na rynku dostępne są już bardzo szerokie gamy dermokosmetyków oferowane przez marki światowe i polskie. Do topowych marek dermokosmetyków w Polsce należą m.in. La Roche-Posay, Dermedic, Cetaphil, Avene i Pharmaceris.
W przeciwieństwie do innych kosmetyków, dermokosmetyki zawierają wyższą zawartość składników aktywnych, które poddawane są dodatkowym testom i czyszczeniu. Zawartość konserwantów i agresywnych związków chemicznych w kosmetykach farmaceutycznych jest minimalna lub całkowicie nieobecna, co oznacza, że są to produkty hipoalergiczne, bezpieczne i idealne dla skóry wrażliwej i skłonnej do trądziku.
W zależności od aktywności gruczołów łojowych można wyróżnić cztery rodzaje skóry: normalną, suchą, tłustą, mieszaną. W normalnym stanie skóra posiada naturalny mechanizm obronny, czyli gęstą barierę naskórka i gruczołów łojowych, które tworzą stabilny film lipidowy. Ta bariera nie uwalnia wody i chroni przed wnikaniem drobnoustrojów i alergenów. Wychodząc z tego, aby środek naprawdę okazał się skuteczny, należy go dobrać nie tylko w oparciu o specyfikę problemu, ale także rodzaj skóry.
W przypadku niedostatecznej aktywności gruczołów łojowych zwiększa się ryzyko zarówno reakcji zakaźnych, jak i alergicznych. Agresywne czynniki środowiskowe mogą powodować wysuszenie skóry: wiatr, mróz, promienie słoneczne i suche powietrze w pomieszczeniach. Problemem mogą być również czynniki wewnętrzne: niezdrowa dieta, niedobór witamin, niedostateczna podaż wody czy choroby skóry (alergie, choroby zapalne i zakaźne).
Główne objawy suchej skóry to:
Najbardziej problematyczny typ, w którym występuje połączenie kilku rodzajów skóry. Na przykład tłusta skóra w strefie T (czoło, nos i podbródek) oraz sucha lub normalna skóra reszty twarzy. Złożoność pielęgnacji takiej skóry polega na konieczności łączenia różnych produktów pielęgnacyjnych. Przyczynami pojawienia się takiego stanu skóry mogą być: zmiany hormonalne, miejscowa wzmożona aktywność gruczołów łojowych, predyspozycje genetyczne, niedożywienie oraz niewłaściwie dobrana pielęgnacja.
Dermokosmetyki są dobrze tolerowane, co oznacza, że można je stosować zarówno samodzielnie, jak i w ramach kompleksowej terapii. Nie należy jednak zapominać, że ten produkt nie jest oficjalnie lekiem, a jeśli nie wiesz, który środek będzie odpowiedni w Twoim przypadku, skonsultuj się ze specjalistą.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.