Menopauza to potoczne określenie okresu trwającego dłuższy czas, a prowadzącego do
całkowitego wyciszenia pracy jajników i produkcji pęcherzyków jajnikowych. Medycznie menopauza to
ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Czas ten przypada między 45. a 55. rokiem życia, a w przypadku Polek średni czas wystąpienia menopauzy to 51. rok życia.
Okres okołomenopauzalny może trwać ok. 5-6 lat, ale w niektórych przypadkach może on
rozciągnąć się na okres 10 lat. Pierwsze objawy menopauzy u niektórych kobiet przypaść mogą już około czterdziestych urodzin, chociaż wcale nie muszą być jednoznacznie kojarzone z klimakterium.
Okres okołomenopauzalny dzieli się na dwa etapy:
- Perimenopauzą określa się stan przejściowy, w czasie którego dochodzi do zmian hormonalnych zmniejszających aktywność jajników. Perimenopauza to dla wielu kobiet czas większych wahań nastroju, dojmującego zmęczenia, fal gorąca, bezsenności, płaczliwości. Miesiączki stają w wówczas mniej regularne, a krwawienia mogą być nietypowo skąpe lub obfite.
- Postmenopauza to czas po całkowitym zatrzymaniu miesiączki. Hormony, których poziom spadał, stabilizują się na nowym, niskim poziomie, zmniejszają się także dolegające w perimenopauzie objawy zespołu klimakteryjnego.
Jak menopauza wpływa na skórę kobiet?
Żeńskie hormony, estrogeny, mają ogromny wpływ na funkcjonowanie skóry. Pobudzają w skórze
produkcję kolagenu i elastyny, które są białkami podporowymi, czyli odpowiadającymi za gęstość i elastyczność tkanek oraz jędrność skóry. Gdy spada poziom estrogenów, zmniejsza się także produkcja kolagenu – w pierwszych pięciu latach okresu okołomenopauzalnego o 30 procent jego zawartości, w kolejnych 2 procent rocznie.
Jak wyjaśnia
prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, dermatolog i alergolog, członkini Rady Ekspertów Neovadiol ds. Menopauzy, w okresie okołomenopauzalnym
proces starzenia się skóry znacznie przyspiesza. -
Zmniejsza się produkcja sebum. Naskórek staje się cieńszy, co ma negatywny wpływ na barierę ochronną skóry. Słabną naturalne mechanizmy antyoksydacyjne, spowolniona zostaje synteza lipidów, kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skóra jest bardziej sucha, cieńsza, traci napięcie i jędrność. Zmarszczki stają się bardziej widoczne i pojawia się coraz więcej przebarwień.A jak dodaje
prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog i seksuolog: -
Po menopauzie niektóre jej symptomy, np. uderzenia gorąca, stopniowo zanikają, inne z kolei nasilają się, co dotyczy np. starzenia się, gdy skóra staje się coraz bardziej wiotka i sucha. Ale to nie wszystko, niedawne odkrycia naukowe wyodrębniły kolejny kluczowy proces hormonalny zachodzący w tym okresie: wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Powoduje to stany zapalne oraz utratę kolagenu w skórze.
Kiedy pojawiają się i jak wyglądają oznaki menopauzy na skórze?
Pierwsze oznaki okołomenopauzalne mogą pojawić się w okolicy czterdziestych urodzin. Z czasem będą postępować i przyspieszać. Kobieta w fazie perimenopauzy doświadcza:
- Ścieńczenia naskórka, w wyniku którego staje się cienka i delikatna
- Utraty jędrności
- Opadania owalu twarzy i powstawania tzw. chomików (opadające policzki)
- Pojawiania się przebarwień i zmian pigmentacyjnych (tzw. plam soczewicowatych)
- Utraty blasku – skóra staje się ziemista, matowa i szorstka
- Przesuszenia związanego z obniżeniem poziomu lipidów i kwasu hialuronowego
- Pogłębienia się bruzd i zmarszczek na skórze twarzy
Na co zwracać uwagę w czasie dbania o skórę w okresie okołomenopauzalnym?
W okresie
okołomenopauzalnym oznaki starzenia stają się bardziej zauważalne. Potrzeby skóry zmieniają się jednak na przestrzeni lat. Inne ma czterdziestolatka z pierwszymi oznakami starzenia menopauzalnego, a inne kobieta przed sześćdziesiątką, której najdotkliwiej
doskwiera silne przesuszenie i nawracające stany zapalne.
Jak wyjaśnia dermatolożka i specjalistka medycyny estetycznej
dr Agnieszka Sura: -
Pielęgnacja przeciwstarzeniowa łagodząca skutki zmian hormonalnych związanych z menopauzą powinna być wdrożona odpowiednio wcześnie, czyli w okresie perimenopauzy. Utrata jędrności i gęstości skóry, a także zmiana owalu twarzy to sygnały wejścia w ten nowy etap. Z kolei po menopauzie głównymi wyzwaniami stają się wiotczenie, suchość oraz ogólny dyskomfort. Dlatego skuteczna pielęgnacja skóry w okresie okołomenopauzalnym powinna kompensować widoczny wpływ zmian hormonalnych na skórę i działać na pięć głównych oznak starzenia: ujędrniać i modelować owal twarzy, redukować przebarwienia, wygładzać zmarszczki, przywracać blask oraz redukować suchość uzupełniając utraconą warstwę lipidową.
Jakie kosmetyki dla kobiet w okresie menopauzalnym poleca Vichy?
Marka
Vichy jest ekspertem w pielęgnacji skóry w okresie okołomenopauzalnym. Gama Vichy Neovadiol pomaga zadbać o skórę w obydwu kluczowych fazach menopauzy. Dopasowując pielęgnację do etapu w życiu można sięgnąć po:
- Serię Neovadiol Perimenopauza. Bogate formuły kremu na dzień i na noc zawierają w składzie proksylan, kwas hialuronowy oraz niacynamid, które ujędrniają, przywracają skórze gęstość i korzystnie wpływają na wygląd owalu twarzy.
- Kremy na noc i na dzień z serii Neovadiol Po menopauzie intensywnie odżywiają, wpływają korzystnie na wiotczenie skóry i przywracają poczucie komfortu. Takie działanie to zasługa proksylanu a także kwasów Omega 3-6-9.
- W całym okresie menopauzalnym stosować warto dwufazowe serum Neovadiol Meno 5. W jego składzie znalazł się: niacynamid, witaminy Cg i E, proksylan, kwas glikolowy, kwasy Omega 6 i 9. Serum ujędrnia i modeluje owal twarzy, wygładza zmarszczki redukuje przebarwienia, przywraca ładny koloryt i blask oraz odbudowując warstwę lipidową redukuje suchość skóry.
Menopauza ma wpływ na cały organizm kobiety, w tym także na skórę. Warto na bieżąco, ale także z wyprzedzeniem, reagować na jej potrzeby
z pomocą odpowiedniej pielęgnacji i dobrze dobranych kosmetyków.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.