Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Wydawać by się mogło, że karmienie piersią jest jednym z najbardziej intuicyjnych, a jednocześnie - jednym z najprzyjemniejszych aspektów wczesnego macierzyństwa, wspierającym rozwój malucha i budującym więź miedzy kobietą i jej dzieckiem od pierwszych chwil ich spotkania. Niestety, „droga mleczna” (jak czasem określają czas karmienia młode mamy) nie zawsze jest usłana różami. Potencjalnych problemów na horyzoncie pojawia się mnóstwo: od nieprawidłowego przystawienia dziecka do piersi lub niedostatecznej laktacji, poprzez powikłania kobiece: zapalenie piersi, zastój pokarmu, ból i rany na sutkach, aż po bóle kręgosłupa, rąk, a nawet ran poporodowych, z uwagi na przyjmowanie nieprawidłowych, niewygodnych pozycji do karmienia. Z tymi trudnościami można oczywiście poradzić sobie, konsultując własny przypadek z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, ale również zaopatrując się w… praktyczne akcesoria do karmienia piersią - pomagające pobudzić i utrzymać laktację, zapewniające wygodę i relaks na czas karmienia, a także ułatwiające cały przebieg „drogi mlecznej”. Jakiego typu akcesoria sprzęt warto mieć w swoim otoczeniu? Które z nich sprawić sobie jeszcze przed porodem, a w które można szybko zaopatrzyć się w razie wystąpienia takiej potrzeby? Czy laktatory, kolektory mleka, podgrzewacze i woreczki na pokarm, a także poduszki i staniki do karmienia i inne rodzaje oferowanych produktów są niezbędne każdej mamie? Sprawdź najważniejsze dane o każdym z tych akcesoriów i podejmij świadomą decyzję o skomponowaniu wyprawki… dla mamy!
Tak, jak zostało to wspomniane, w trakcie okresu karmienia piersią (a zwłaszcza w pierwszych dniach przy porodzie), w życiu młodej mamy mogą pojawić się różnego rodzaju przeszkody i problemy - i choć laktacja zdecydowanie pomaga budować bliskość pomiędzy kobietą i jej dzieckiem, to ból, zmęczenie czy związane z nimi negatywne emocje podczas karmienia dziecka piersią są synonimem łyżki dziegciu w beczce miodu. Wsparcie specjalistów i rodziny oczywiście pomaga przezwyciężyć trudności, natomiast z pewnością warto ułatwiać sobie - w miarę możliwości - codzienne funkcjonowanie z noworodkiem i niemowlęciem, by czerpać z procesu jak najwięcej radości i satysfakcji. W pierwszych dniach po porodzie i w pierwszych tygodniach z maluchem będzie to łatwiejsze dzięki zastosowaniu akcesoriów do karmienia piersią, których szeroka oferta obejmuje między innymi:
Oczywiście rynek oferuje również wiele innych propozycji - oprócz tych wymienionych powyżej - jak choćby specjalne biustonosze do odciągania pokarmu (z otworami na umieszczenie końcówki ssącej laktatora), ubrania do karmienia (ze sprytnymi zakładkami i zamkami ułatwiającymi dostęp do piersi), a także żelowe kompresy i okłady na piersi, korektory płaskich brodawek, tekstylia (ręczniczki, tetrowe pieluszki), maści na sutki i wiele, wiele innych. Czy każda z tych rzeczy jest niezbędna świeżo upieczonej mamie? Zdecydowanie nie - dlatego już w okresie ciąży, planując naturalne karmienie, warto poznać funkcje i zastosowanie najpopularniejszych akcesoriów do karmienia, by móc zdecydować o ich świadomym zakupie lub o pozostawieniu ich na sklepowej półce.
Obecnie na rynku, obok gadżetów do wyprawki, dostępna jest cała gamą akcesoriów laktacyjnych, mających za zadanie ułatwić młodej mamie funkcjonowanie pomiędzy sesjami karmienia. Wśród nich można wyróżnić m.in:
A co z praktycznością wymienionych powyżej akcesoriów do karmienia niemowląt i dzieci? Warto zaznaczyć, że wielo- lub jednorazowe wkładki laktacyjne przydadzą się tak naprawdę każdej mamie - zwłaszcza podczas spotkań rodzinnych, wyjść na spacer czy ogólnie - przy przebywaniu poza domem. Uczucie wilgoci oraz plamy na bluzce czy koszuli z pewnością nie są komfortowe dla kobiety (tym bardziej, jeśli znajduje się ona w towarzystwie obcych dla niej osób), dlatego wkładki mogą dodawać każdej młodej mamie pewności siebie i zapewniać jej komfort nawet wtedy, gdy laktacja nie jest jeszcze do końca ustabilizowana.
Muszle i kolektory pokarmu to z kolei doskonałe akcesoria dla mam, które z różnych powodów chciałyby zbierać swój pokarm. Niektóre kobiety traktują mleko jako środek łagodzący na podrażnione brodawki, inne - dodają je w celach pielęgnacyjnych do kąpieli maluszka, a jeszcze inne dzielą się nadmiarem pokarmu z bankami mleka. Oprócz tego przechowywanie własnego pokarmu jest bardzo praktyczne w sytuacji, w której maluszek musi zostać nakarmiony pod nieobecność mamy - wówczas osoba opiekująca się dzieckiem może po prostu rozmrozić zebrany wcześniej pokarm i… posiłek dla malucha gotowy - bez przygotowywania mieszanek i sporządzania roztworów.
Kolejne, bardzo popularne akcesorium do karmienia piersią (choć oczywiście stosowane nie tylko do tego celu) to poduszki i rogale do karmienia. Są to specyficzne konstrukcje, najczęściej przybierające kształt wydłużonej litery C. Zdecydowanie warto je posiadać nie tylko z uwagi na to, że ułatwiają przybieranie różnego rodzaju pozycji podczas karmienia, ale również sprawdzą się jeszcze przed porodem - dzięki ich plastyczności można bowiem idealnie ułożyć z nich podparcie pod rosnący brzuch w trakcie odpoczynku na leżąco lub snu. Przyszłe mamy cenią je sobie za miękkość, możliwość dowolnego ukształtowania oraz podparcie - czy to podczas leżenia, czy siedzenia.
Rogale i poduszki do karmienia można układać na kolanach, pod bokiem, pod własną ręką czy przy dolnym odcinku pleców (jeśli w trakcie karmienia mama odczuwa ból lędźwi). Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Dodatkowo poduszki są wypełnione maleńkimi kuleczkami z trwałych materiałów, dzięki którym powierzchnia poduszki idealnie dopasowuje się do ciała dziecka lub części ciała mamy, która aktualnie spoczywa na poduszce. Niektóre kobiety wykorzystują także poduszki do karmienia jako miejsce odłożenia maluszka - na kanapie czy łóżku - na czas wykonywania innych czynności. Dzięki plastyczności materiału można układać poduszki w okrąg lub w kształt podłużnego kokonu, w którym maluch jest otulony i czuje się bezpiecznie (należy jednak oczywiście zawsze mieć go na oku).
Kolejnym akcesorium, które na stałe zagościło już w propozycjach „wyprawowych” dla młodych mam są oczywiście laktatory - zarówno ręczne, jak i elektryczne. Są to urządzenia pozwalające odciągać mleko (w przeciwieństwie do kolektorów, zbierających pokarm wypływający z piersi samoistnie). Odciągnięty pokarm można oczywiście podawać maluszkowi później, mrozić go na zapas czy dzielić się nim z innymi mamami w ramach oferty banków mleka, jednak stosowanie laktatorów elektrycznych lub ręcznych ma jeszcze inne zalety.
Laktator przydaje się młodej mamie chociażby wtedy, gdy czuje ona, że dotyka ją problem nawału (zbyt dużej ilości pokarmu w piersi) czy zastoju (zatkania kanalików mlekowych i tym samym utrudnienia odpływania pokarmu, co powiązane jest z obrzękiem piersi). W obu tych sytuacjach jedna lub kilka sesji z laktatorem może przynieść zdecydowaną ulgę (zarówno pod względem wypełnienia piersi, jak i dolegliwości bólowych) - jeśli oczywiście maluch nie jest w stanie „opróżniać” piersi na czas. Oprócz tego sesje z laktatorem ręcznym czy elektrycznym są polecane mamom, które z różnych powodów muszą i chcą pobudzać swoją laktację, by nie doprowadzić do jej zaniku (na przykład w sytuacjach, w których maluszek musiał zostać na oddziale szpitalnym, a mama mogła już wyjść do domu).
Zanim przyszła (lub obecna) mama zdecyduje się na konkretny typ laktatora, powinna poznać wady i zalety obu opcji. Oto najważniejsze z nich:
Na jaki laktator do ociągania pokarmu powinna więc zdecydować się przyszła mama? To oczywiście zależy - jeśli planuje od razu odciągać pokarm i wie, że nie będzie mogła karmić malucha naturalnie - wówczas laktator elektryczny przyda się jej z całą pewnością. Jeśli jednak chce odciągać pokarm okazjonalnie - podczas nawału czy wtedy, gdy planuje wyjście - wówczas może się okazać, że laktator ręczny będzie całkowicie wystarczającą dla niej opcją. Pamiętajmy, że w obecnych czasach - nawet jeśli chodzi o urządzenia elektryczne - zakupu można dokonać w kilka chwil przez internet, dlatego gdy po urodzeniu malucha okaże się, że laktator elektryczny jest naprawdę potrzebny - można po prostu zamówić go z szybką dostawą.
Kolejny rodzaj rzeczy, który z pewnością ułatwia cały proces laktacji, to bielizna do karmienia piersią - a zwłaszcza specjalne staniki z odpinanymi miseczkami. Ogólnie na rynku można spotkać dwie podstawowe grupy bielizny do karmienia, czyli:
Jeszcze jedną, istotną cechą staników do karmienia jest to, że wykonane są zwykle z bardzo elastycznych materiałów. Wiadomo, że piersi w trakcie laktacji mogą zmieniać swój rozmiar nawet kilka razy w ciągu dnia - przed karmieniem powiększają się, a po sesji karmienia - pomniejszają. Z tego właśnie względu elastyczność staników jest niezwykle istotna, by zawsze dawać piersiom odpowiednie podtrzymanie (niezależnie od ich rozmiaru), a młodej mamie - komfort codziennego funkcjonowania. Nierzadko staniki do karmienia mogą być również używane w późniejszych miesiącach - ich elastyczność i coraz lepszy design zapewniają ponadczasowość oraz praktyczność na długi czas.
Istnieją także akcesoria, które pozwalają młodym mamom planować niezależne wyjścia czy spotkania ze znajomymi. Są to oczywiście akcesoria do przechowywania, a także do podawania wcześniej przygotowanego pokarmu, zebranego za pomocą laktatora lub muszli laktacyjnych czy kolektora. Wśród takich elementów można wyróżnić:
Jeśli młoda mama posiłkuje się butelkami oraz podgrzewaczem podczas karmienia malucha, przydatnym akcesorium może okazać się także sterylizator do butelek. To urządzenie, które szybko i skutecznie pozwala pozbyć się z wnętrza butelek resztek pokarmu, a także zapobiega rozwojowi bakterii. Dzięki sterylizatorowi rodzice nie muszą więc martwić się o czasochłonne, ręcznie czyszczenie butelek dziecka.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny