Porowatość włosów. Czyli jak dobrać odpowiednie kosmetyki do porowatości z marką ANWEN.

Arykuł banner - Porowatość włosów. Czyli jak dobrać odpowiednie kosmetyki do porowatości z marką ANWEN.

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

O marce Anwen

We włosowym świecie Anwen nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest uznawana za guru Włosomaniaczek. Nie jedna dziewczyna zaczynająca swoją przygodę z dbaniem o włosy trafiła właśnie na blog prowadzony przez Anię, czyli Anwen. Na blogu znajdziemy pielęgnacje praktycznie dla każdego rodzaju włosów. Anwen przez lata testowała przeróżne marki kosmetyków, pod każdym względem, tak by były odpowiednie dla różnych rodzajów włosów. W końcu w 2015 roku postanowiła założyć własną firmę o takiej samej nazwie jak blog – ANWEN.

Przełomem jest to, że kosmetyki dopasowane są do rodzaju porowatości włosów. Jako pierwsza w Polsce marka Anwen wzięła pod uwagę porowatość – niską, średnią oraz wysoką. W asortymencie znaleźć można wiele produktów dopasowanych właśnie do rodzajów włosów, a także uniwersalnych, np. ochronne mgiełki, szampony oczyszczające, serum do końcówek czy też akcesoria, jak szczotki i turbany.

Co bardzo ważne marka Anwen zadbała, by kosmetyki nie były testowane na zwierzętach. Na opakowaniach można znaleźć humorystyczne oznaczenie „testowane wyłącznie na Włosomaniaczkach”.

Co to jest porowatość włosów - rodzaje

Porowatość włosów to stopień, rozchylenia łusek włosa. Każda łodyga włosa składa się między innymi z łusek. 

Porowatość wysoka – łuski są bardzo rozchylone od łodygi. Taki obraz można uzyskać jedynie pod mikroskopem. Jednak patrząc na włosy „swoim okiem”, również można wiele się dowiedzieć. Włosy wysoko porowate to zazwyczaj włosy bardzo zniszczone, puszące się i matowe. Takie włosy pozbawione są blasku i bardzo łatwo ulegają odkształceniom i odgnieceniom. Na przykład po nocy, czy po rozpuszczeniu ich mają odgniecenia od gumek, spinek.

Porowatość średnia – to taka pośrednia forma włosów. Nie są to włosy bardzo zniszczone, połamane, ale też nie są tak lśniące i gładkie jak włosy niskoporowate. Łuski włosa nie przylegają idealnie, ale też nie są bardzo rozchylone. Taką porowatość włosów ma większość osób.

Porowatość niska – tutaj, jak na powyższej grafice, łuski ściśle przylegają do łodygi. Takie włosy są zazwyczaj proste, gładkie, ale też bardzo odporne na stylizacje. Są to włosy zdrowe i sypkie, ale może im też brakować objętości. Mogą być skłonne do przetłuszczania się.

Częstym pytaniem o porowatość włosa jest to, czy jest ona stała? Czy zawsze jest ona taka sama? Otóż nie, porowatość może się zmienić. Tak też włosy wysokoporowate, zniszczone – za pomocą odpowiedniej pielęgnacji mogą stać się średnio, a nawet niskoporowate. Oczywiście może spełnić się gorszy scenariusz, kiedy np. farbowanie, nieodpowiednie zabiegi czy wysoka temperatura spowodują, że włosy niskoporowate będą mieć strukturę w kierunku wysokoporowatych.

Istnieją też formy pośrednie, czyli np. porowatość wysoka, ale „dobrze rokująca”, czyli tzw. wysoka, ale w kierunku średnioporowatej. Oznacza to, iż wprowadzono poprawną pielęgnację i jest bardzo duża szansa na uzyskanie porowatości średniej.

Test na porowatość włosów

Istnieje kilka sposobów na ocenę porowatość włosów. Oczywiście najdokładniejszym z nich jest wizyta u trychologa, zbadanie włosa pod mikroskopem czy specjalną kamerą i dobranie odpowiedniej pielęgnacji.

Sam wygląd włosów już wiele może nam powiedzieć. Standardowo- im bardziej włosy zniszczone, tym wyższa jest ich porowatość. Często także włosy mocno kręcone, ze względu na strukturę mają wyższą porowatość.

Bardzo popularnym sposobem jest test ze szklanką wody. Jest bardzo prosty i szybki. Wystarczy napełnić szklankę wodą i umieścić w niej kilkucentymetrowy fragment włosa.

W zależności od tego, jak szybko włos będzie pochłaniał wodę - taka jest jego porowatość. I tak kolejno – włos niskoporowaty będzie unosił się na powierzchni wody, włos średnioporowaty pośrodku, a wysokoporowaty najszybciej pochłonie wodę i znajdzie się na samym dnie.

Test na porowatość można także wykonać na stronie ANWEN, jest to forma quizu, gdzie poprzez odpowiadanie na pytania otrzymujemy wynik z daną porowatością.

Kosmetyki dostosowane do porowatości

Określenie porowatości włosów jest kluczowym elementem w ich pielęgnacji. Zupełnie innych składników, olei potrzebują włosy nisko a jeszcze innych włosy wysokoporowate. 

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate potrzebują przede wszystkim emolientów, czyli takich substancji, które dociążą włosy, ale też ich nie przetłuszczą, nie pozostawią tłustego filmu.

W ofercie ANWEN można znaleźć odżywki i maski emolientowe:

Emolientowa Róża https://www.drogeriaolmed.pl/product-zul-94542-ANWEN-Emolientowa-Roza-odzywka-do-wlosow-o-wysokiej-porowatosci-200ml.html – odżywka zawiera pięć olei odpowiednich dla tej porowatość. Dzięki temu włosy stają się bardziej błyszczące, gładkie oraz elastyczne.

Maska do włosów Kiełki pszenicy i Kakao - maska do stosowania rzadziej niż odżywka, ale za to pielęgnuje bardziej intensywnie. Zawiera silikony, które są dość łatwo zmywalne, jednak dzięki ich dodatkowi włosy są zabezpieczone i nie niszczą się tak szybko.

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów wysokoporowatych są olejki. Oczywiście w ofercie Anwen są one dostępne z podziałem na porowatość. Dzięki temu łatwo i szybko można dobrać odpowiednie oleje do swoich włosów.

Olejem odpowiednim dla włosów o charakterystyce wysokoporowatych jest olej marakuja https://www.drogeriaolmed.pl/product-zul-94570-ANWEN-Marakuja-Olej-do-wlosow-wysokoporowatych-50ml.html?query_id=1. Olejki Anwen można stosować na kilka sposobów. Jako dodatek do masek, odżywek, do olejowania przed myciem, a także do twarzy ciała.

Jak wszędzie najważniejsza jest równowaga. Warto też do pielęgnacji obok emolientów wprowadzić proteiny. Tutaj doskonale sprawdzi się odżywka o nazwie Proteinowa Orchidea. Zawarte w niej składniki wypełniają ubytki we włosach i powodują, że stają się bardziej gładkie.

 

Kosmetyki do włosów średnioporowatych

Takie włosy ma większość z nas. Nie są one bardzo zniszczone i nie puszę się przy każdej okazji, ale też nie są idealnie gładkie. Właśnie takiej też potrzebują pielęgnacji, „po środku”. Kosmetyki w składzie nie powinny mieć zbyt dużo emolientów, olei, ponieważ mogłoby je to bardzo przetłuścić, ale też nie mogą być zbyt lekkie.

W każdej pielęgnacji powinno być miejsce dla odżywki – dla włosów o średniej porowatości marka Anwen poleca Emolientowy Irys.  Jej składniki w 94% są pochodzenia naturalnego. Odżywka wygładza i uelastycznia włosy.

Nowością na rynku  w pielęgnacji włosowej są maski nocne. Można je stosować na całą noc oraz tradycyjnie na kilkanaście minut po umyciu włosów szamponem: https://www.drogeriaolmed.pl/product-zul-94531-ANWEN-Sleeping-Beauty-maska-nocna-do-sredniej-porowatosci-200ml.html?query_id=1. Maska nocna Anwen zawiera olejki, które domykają łuskę włosa. W składzie znajduje się także skrobia kukurydziana, dzięki niej włosy nie puszą się.

ANWEN Mango Olej do włosów Średnioporowatych

Olejki to podstawa w pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. Dla średnioporowatych marka Anwen stworzyła mix olejków – migdałowy, śliwkowy, kameliowy. Najlepsze efekty uzyskamy, nakładając go przed myciem na kilkadziesiąt minut. Dla wzmocnienia efektów można także stosować olejek jako serum na końcówki.

Kosmetyki do włosów niskoporowatych

Istnieje mit, że włosy niskoporowate nie potrzebują żadnej pielęgnacji. Owszem, taki  włosy są najmniej problemowe, zazwyczaj bardzo proste i gładkie. Zawsze jednak można takim włosom dodać objętości, czy sprawić by zdrowo lśniły, lub były bardziej podatne na stylizację i układanie fryzur.

Włosy niskoporowate bardzo lubią kokos. Odpowiednia dla tego typu porowatości będzie maska Anwen Kokos&Glinka. Lekkie oleje zapewniają elastyczność, a dodatek glinki – objętość.

Zabezpieczanie końcówek włosów przed zniszczeniami to podstawa przy każdej porowatości! Anwen zadbała o to, by Masło Murumuru było lekkie i łatwo się wchłaniało. Można dostosować dla siebie najlepszy sposób aplikacji. Jeśli za bardzo obciąża włosy po umyciu, można je stosować przed a następnie zmyć szamponem.

W ofercie marki Anwen dostępny jest oczyszczający szampon Mint IT Up, co prawda nie jest on typowo przeznaczony do włosów niskoporowatych, ale świetnie się na nich sprawdzi. Oczyszcza i odświeża skórę głowy, a dzięki drobinkom z pestek moreli peelinguje i odbija włosy od nasady.

 

W drogerii Olmed - Anwenówki (bo tak też są określane kosmetyki Anwen na włosowych forach), mają szczególne miejsce. Są to innowacyjne kosmetyki, dzięki nim bardzo prosto i szybko można dobrać odpowiednią pielęgnację. Nawet osoba, która nie potrafi czytać składów kosmetyków, po szybkim teście lub ocenie swoich włosów jest w stanie wybrać coś dla siebie.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - ANWEN Masło Mango do włosów wysokoporowatych, 40ml
ANWEN Masło Mango do włosów wysokoporowatych, 40ml
9.60 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - ANWEN Kokos & Glinka Maska do włosów niskoporowatych, 200ml
ANWEN Kokos & Glinka Maska do włosów niskoporowatych, 200ml
35.09 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - ANWEN Sleeping Beauty maska nocna do średniej porowatości, 200ml
ANWEN Sleeping Beauty maska nocna do średniej porowatości, 200ml
35.28 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - ANWEN Mango Olej do włosów Średnioporowatych, 50ml
ANWEN Mango Olej do włosów Średnioporowatych, 50ml
16.57 zł

Produkt niedostępny

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu