Poradnik odpieluchowania dziecka, czyli jak skutecznie i bezstresowo zastąpić pieluszkę nocnikiem.

Arykuł banner - Poradnik odpieluchowania dziecka, czyli jak skutecznie i bezstresowo zastąpić pieluszkę nocnikiem.

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Okres ten powinien być wyznaczony głównie gotowością i chęcią dziecka, a nie panującymi przekonaniami czy trendami. Kontrolowanie potrzeb fizjologicznych jest trudnym etapem w życiu dziecka. Zrozumienie tego oraz wybranie optymalnego momentu jest bardzo ważne. Rodzice nie powinni wywierać presji na dziecku, gdyż skutkować może to długotrwałym zniechęceniem się dziecka do podejmowania prób korzystania z nocnika czy toalety.

Pamiętajmy, że nie ma idealnego momentu na przejście od korzystania z pieluszek do nocnika, jest to kwestia bardzo indywidualna. Gotowość dziecka i stworzenie odpowiednich warunków przez rodziców skutkuje szybkim i przede wszystkim naturalnym procesem odpieluchowania. Aby etap ten przebiegł sprawnie gotowość dziecka powinna przejawiać się pod trzema względami: fizycznym, poznawczym i emocjonalnym. Zadanie rodziców jest wtedy bardzo proste, a sam proces pewny sukcesu.

Kiedy odpieluchować dziecko?

Nie bądź „w gorącej wodzie kąpany”, poczekaj rodzicu na dobry moment na odpieluchowanie swojej pociechy. Jest to kluczowe w bezstresowym odejściu od pieluch. Jak wspomniano, to dziecko powinno wysyłać sygnały i okazywać chęci do przejścia z pieluszek jednorazowych na bieliznę i nocnik. Wiele starszych osób służy radami, ale wiadomo, teraz podejście do wychowywania i wspierania rozwoju dziecka uległo zmianie ze względu na szerszą wiedzę i liczne badania. 

Czy istnieje najlepszy wiek na odpieluchowanie? Odpieluchowanie zdrowego dziecka powinno odbywać się pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. Przebiega szybko i łagodnie, gdy dziecko jest gotowe na ten etap, a rodzice dopasowują się do tempa rozwoju swojego malucha. Zbyt wczesne podjęcie działań w tym zakresie może skutkować wydłużeniem odpieluchowania, a nawet przyczynić się do powstania nieprawidłowych nawyków. Dziecko może zacząć odczuwać opór, strach, lęk, nerwowość, wstyd. Rodzice, którzy każdego dnia obserwują zachowanie swojej pociechy, bez problemu wychwycą oznaki świadczące o próbach korzystania z nocnika lub toalety.


Oznaki gotowości dziecka do odpieluchowania, czyli jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe?

Aby odpieluchowanie przebiegło sprawnie gotowość dziecka powinna przejawiać się pod trzema względami: fizycznym, poznawczym i emocjonalnym.
Gotowość fizyczna to sprawne chodzenie, siadanie i wstawanie, odpowiednia pojemność pęcherza- odpowiednio długie przerwy w oddawaniu moczu i kontrolowanie mięśni zwieracza.
Świadomość swojej fizjologii i jej procesów to konkretne zachowania poprzedzające siku lub kupkę t.j.: miny, wiercenie się, dotykanie pieluszki, oddalanie w ustronne i ciche miejsca.
Sygnalizowanie codziennych potrzeb t.j.: głód, pragnienie, potrzeba snu lub odpoczynku, uczucie zimna lub gorąca. Z biegiem czasu dziecko może zacząć sygnalizować również potrzebę oddawania moczu, zanim do tego dojdzie.
Gotowość emocjonalna to obserwowanie rodziców i starszego rodzeństwa w toalecie, zainteresowanie i próby siadania na nocniku lub sedesie i akceptacja zachodzących zmian.
Wymienione powyżej sygnały zdecydowanie są wskazówkami do tego, że warto zacząć odpieluchowanie dziecka. Proces ten czasami potrwać może nawet kilka miesięcy, podczas których towarzyszyć może stres, zniechęcenie i nerwowość w środowisku domowym. Najważniejsze to wykazywanie zrozumienia, cierpliwości i poczucia wsparcia dziecku.


Jak skutecznie odpieluchować dziecko? Od czego zacząć odpieluchowanie? Sposoby na odpieluchowanie.

Ważnych jest kilka kwestii podczas odpieluchowania, które zapewnią odpowiedni komfort i atmosferę zarówno dziecku jak i rodzicom. Najważniejsze by proces ten przebiegał spokojnie, w zgodzie z naturą i fizjologią dziecka.
Po pierwsze znajdź rodzicu idealny czas na odpieluchowanie, podczas którego będziesz mógł poświecić się zdecydowanie swojemu dziecku. Ważne, aby podczas tego procesu dziecko czuło Twoją obecność i wsparcie. Miesiące letnie to idealny czas, by rozpocząć przygodę korzystania z nocnika lub toalety ze względu na mniejszą ilość noszonych ubranek. Baczne obserwowanie, rozwaga i cierpliwość są zdecydowanie potrzebne, gdy kilka nieudanych prób za nami. Jeśli dziecko reaguje płaczem, zbytnio się stresuje, buntuje wtedy należy wstrzymać się kilka tygodni i spróbować ponownie.

Zaznajomienie dziecka z nocnikiem odpowiednio wcześniej znacznie usprawni proces pozbycia się pieluszki na rzecz nocnika. Najpierw może stać się zabawką, nocnikiem dla lalki lub ulubionego misia. Nadejdzie moment, gdy dziecko będzie świadome funkcji nocniczka i korzystanie z niego nie będzie mu obce. Obserwacja rodziców, starszego rodzeństwa, rówieśników ze żłobka lub przedszkola znacznie usprawnia i przyspiesza etap porzucania pieluszki. Pokazanie na własnym przykładzie funkcji toalety, oswajanie i powtarzanie tych czynności codziennie to metody, które w sposób realny odzwierciedlają temat potrzeb fizjologicznych. 

Wypracowany harmonogram dnia pozwala na umiejętne wplatanie czynności siusiania o stałych porach dnia. Efekt współpracy rodzica i dziecka w tych codziennych czynnościach może okazać się szybszy niż przewidywano. Warto kilka razy dziennie dopytywać malucha o potrzebę siusiania również przed pójściem spać.

Podczas odpieluchowania warto zaopatrzyć się w przydatne i funkcjonalne gadżety. Wspomniano wcześniej o nocniku, którego wybór na rynku dziecięcym jest ogromny. Dostępne są nocniki o klasycznej budowie, grające, z efektami świetlnymi, z ulubionymi postaciami z bajek. Lecz nie zawsze ogromna ilość atrakcji będzie motywować malucha, a niektórych może wręcz zniechęcić i wystraszyć. Dla osób podróżujących świetnym rozwiązaniem będzie jednorazowy nocnik turystyczny.
W zestawie warto zaopatrzyć się od razu w woreczki na przemoczoną bieliznę i nakładki na fotelik samochodowy lub wózek, które ochronią materiał przed zamoczeniem. Podczas gdy dziecko zaczyna korzystanie z toalety warto zaopatrzyć się w nakładkę na sedes i podnóżek/stopień do komfortowego korzystania z WC. 
Bo trening czyni nas mistrzami! Podczas odpieluchowania można zakładać dziecku majteczki treningowe jako element przejściowy między pieluszką a majteczkami bawełnianymi. Wykonane zazwyczaj z dwóch warstw materiału, zatrzymują mocz w bieliźnie, zapewniają komfort noszenia i brak konieczności częstej zmiany ubrań.

Co może Ci się przydać przy odpieluchowywaniu dziecka?

Szybka lista co może być pomocne do odpieluchowania:

Z innych produktów, które możemy polecić:  https://www.drogeriaolmed.pl/produkt/aksjomat-robie-siku-na-nocniku-ksiazeczka-dla-dziewczynki-0-3,119500.html i https://www.drogeriaolmed.pl/produkt/aksjomat-robie-siku-na-nocniku-ksiazeczka-dla-chlopczyka-0-3,119497.html

Odpieluchowanie 2- i 3-latka

Nabywanie umiejętności swobodnego korzystania z nocnika lub toalety może się różnić w zależności od wieku dziecka. Ważne są sygnały wysyłane przez malucha, ale i jego temperament. Jeśli nasza pociecha jest na tyle energiczna i pełna chęci do ciągłej zabawy i pokonywania nowych wyzwań proces żegnania się z pieluszką może okazać się nieprzyjemny a nawet i zbyt nudny. Warto w takim przypadku odłożyć naukę na później, by nie stresować i nie zniechęcać dziecka.
Trzyletnie dziecko szybciej opanowuje technikę siusiania na nocnik niż dwulatek. Jeśli pociecha posiada umiejętność wykonywania poleceń i reaguje na prośby osób z najbliższego otoczenia korzystanie z nocnika nie powinno stwarzać problemów. Nauki nie należy zaczynać zbyt wcześnie, ale i nie odkładać na później. Sukcesem jest zaobserwowanie idealnego momentu!


Odpieluchowanie dziecka w nocy

Dosyć problematyczne może okazać się odpieluchowanie dziecka nocą. Początkowo, dziecko korzystające z nocnika w ciągu dnia na noc ma zakładaną pieluszkę… Tak, to etap przejściowy, po którym w pełni następuje kontrolowanie potrzeb fizjologicznych. 
Ograniczanie spożycia napojów przed snem, zachęcanie do siadania na nocnik celem opróżnienia pęcherza i podkładanie ceratki na łóżeczko to podstawowe metody ułatwiające odpieluchowanie dziecka w nocy. Obok miejsca spania dziecka zawsze powinien znajdować się nocnik, by maluch wiedział gdzie może nocą pójść za potrzebą. Wsparcie i czujność rodzica są wtedy wymagane!


Najczęstsze błędy popełniane podczas odpieluchowania dziecka. Jakich błędów unikać?

Korzystanie z nocnika lub toalety jest dla dziecka nowym wyzwaniem, zarówno wyzwaniem emocjonalnym jak i technicznym. Rodzice nie mogą w tym czasie zmuszać dziecka do siadania na nocniku lub sedesie. Powinni zachować cierpliwość i wykazywać się zrozumieniem, otaczać dziecko wsparciem i tworzyć komfortową atmosferę w domu. Zmuszanie i szantażowanie dziecka może wywołać opóźnienie procesu odpieluchowania, lęk, wstyd i nerwowość na widok nocnika.
    

Najczęściej popełnianymi błędami podczas odpieluchowania są:
  • Zbyt wczesne próby- może to skutkować zaburzeniami w funkcjonowaniu mięśni dna miednicy, a objawiać będzie się jako: częste parcia, nietrzymanie moczu, zaparcia nawykowe.
  • Zbyt wczesne rezygnowanie z zakładania pieluszek- bo wpadki mają prawo się zdarzać i będą na początku obecne… Stopniowe odchodzenie od pieluch zaoszczędzi niepotrzebnych stresów, zdenerwowania i irytacji.
  • Wywieranie presji- nie wolno sadzać dziecka na nocniczku lub toalecie gdy stanowczo temu protestuje! Nie wolno stosować presji słownej, krytyki i kar!
  • Rozpoczęcie odpieluchowania podczas innych zmian w życiu dziecka- nie jest odpowiednim momentem zaczynanie nauki korzystania z toalety, gdy wokół dziecka dzieją się inne ważne sprawy… Mowa tu np. o: narodzinach rodzeństwa, pójściu do żłobka lub przedszkola, rodzinnej przeprowadzce.
  • Używanie brzydkich określeń na „siku” i „kupkę”- może to wywołać w dziecku uczucie wstydu, strachu przed oddaniem moczu i dalszych problemów z wypróżnianiem.

Okres odpieluchowania powinien być wyznaczony głównie gotowością i chęcią dziecka. Zaobserwowanie i wybranie optymalnego momentu jest bardzo ważne. W tym czasie rodzice nie powinni wywierać presji na dziecku, lecz starać się być wyrozumiałymi i cierpliwymi, otaczać dziecko wsparciem i przejawiać pełne zaangażowanie. O tym jakie metody i sposoby pozbycia się pieluszki z pupy dziecka są odpowiednie, najlepiej będzie wiedział każdy rodzic znający swoją pociechę.

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

▸MIYA w promocyjnej cenie◂
Miniaturka artykułu - MIYA myMAGICscrub Ekspresowy peeling do ciała, 200g
Olmedowa promocja
MIYA myMAGICscrub Ekspresowy peeling do ciała, 200g
22.99 zł 32.99 zł
Najniższa cena z 30 dni: 32.99 zł
Ostatnie sztuki