Rozstępy w ciąży i po niej - jak je zmniejszyć i jak się ich pozbyć?

Arykuł banner - Rozstępy w ciąży i po niej - jak je zmniejszyć i jak się ich pozbyć?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Po porodzie rozstępy pojawiają się u ponad połowy kobiet. Powstają w wyniku zmian hormonalnych w organizmie, wzrostu masy ciała oraz obwodu brzucha i bioder. Z biegiem czasu blakną i stają się mniej zauważalne, ale nie znikają całkowicie. Rozstępy można usunąć tylko przy pomocy nowoczesnych technologii kosmetycznych. Ludzie znają wiele kremów, masek i różnych zabiegów, które służą do likwidacji rozstępów po porodzie. Jednak ich skuteczność pozostaje nieudowodniona.

Co to są rozstępy w ciąży i po ciąży?

Ludzka skóra jest bardzo elastyczna, może dość dobrze rozciągać się i kurczyć, ale do pewnego stopnia. Rozstępy na skórze (rozstępy) to formacje bliznowaciejące, które występują w obszarach najbardziej dotkniętych wzrostem tkanki tłuszczowej. U większości kobiet w ciąży pojawiają się blizny nitkowate. Mogą tworzyć się na różnych częściach ciała (brzuch, klatka piersiowa, nogi, pośladki, plecy), ale będą wyrażane w różnym stopniu. Intensywność i wielkość powierzchownych mini-łez zależy od indywidualnych cech genetycznych i predyspozycji do powstawania blizn.

Rozstępy nie są chorobą, nie wpływają na funkcjonowanie organizmu, nie powodują bolesnych doznań, ale jednocześnie mogą przysporzyć kobiecie negatywnych emocji. Odcień blizn może wahać się od perłowego, bladego różu do szkarłatu i fioletu. W niektórych przypadkach rozstępy pojawiające się w czasie ciąży stają się lekko wypukłe i wystają ponad powierzchnię naskórka.

Jak wyglądają rozstępy w ciąży i po ciąży?

Rozstępy pojawiają się w każdym obszarze ciała, ale częściej występują w miejscach, w których występuje duża ilość tłuszczu. Najczęstsze lokalizacje to: klatka piersiowa, brzuch, pachy, ramiona, uda, plecy i pośladki.

Rozstępy wyglądają jak paski na skórze, a ich kolor zmienia się z czasem. „Świeże” rozstępy o różowo-czerwonym kolorze, skóra na nich lekko wypukła. Stopniowo rozstępy zwiększają się na długość i szerokość, stają się niebieskawo-fioletowe i ostatecznie odbarwiają. Dzieje się tak, ponieważ na początku wewnątrz rozstępów znajdują się naczynia krwionośne, więc początkowo rozstępy mają tak jasny kolor. Następnie ustaje dopływ krwi w miejscu rozstępów, naczynia stają się puste, powstały ubytek skóry wypełnia się tkanką łączną, a rozstępy stają się białe. Ponieważ w tkance łącznej nie ma pigmentu, rozstępy pozostają białe nawet pod wpływem światła słonecznego. Ponadto na tle opalonej skóry stają się bardziej zauważalne.

Przyczyny pojawiania się rozstępów

Istnieje wiele czynników wpływających na powstawanie rozstępów w czasie ciąży. Można je łączyć: rozciąganie mechaniczne, dziedziczenie genetyczne, brak równowagi hormonalnej, brak aktywności fizycznej. Ale głównym powodem pozostaje mechaniczne napięcie skóry, spowodowane gwałtownym wzrostem masy w stosunkowo krótkim czasie. Owszem, jednym z powodów pojawienia się rozstępów jest przybieranie na wadze, ale nie tyle liczba przybranych kilogramów, ile to, jak szybko kobieta je przytyła: im szybciej przyszła mama przybiera na wadze, tym większe jest ryzyko rozstępy.

Brzuch i klatka piersiowa kobiet w ciąży są najczęściej podatne na rozstępy. Objętość tych partii ciała zwiększa się tak szybko, że skóra nie ma czasu na rozciąganie i regenerację. W tym przypadku górna warstwa skóry staje się cieńsza, tkanka podskórna pęka, a w miejscu mikrozerwania rośnie tkanka łączna lub tłuszczowa. Tak powstają rozstępy. Naczynia krwionośne widoczne pod cienką warstwą naskórka w miejscu rozstępów powodują szkarłatny kolor blizn. Po pewnym czasie aktywny przepływ krwi ustaje, naczynia są puste, a rozstępy bledną.

Podczas przygotowań do porodu znaczący wpływ na właściwości skóry ma również nierównowaga hormonalna kobiety. Spadają wskaźniki takie jak gęstość, wilgotność i elastyczność skóry. W ciele kobiety w ciąży następuje gwałtowny skok poziomu estrogenu i progesteronu, wywołujący spadek produkcji kolagenu, który odpowiada za gęstość i właściwości elastyczne skóry. Te przyczyny z kolei bezpośrednio wpływają na powstawanie przerw.

Ważną rolę w powstawaniu rozstępów na brzuchu w czasie ciąży odgrywa czynnik dziedziczny. Jeśli blizny pojawiły się u bliskich krewnych kobiety, to u niej też jest to możliwe - jej ciało będzie wykazywać tendencję do tej cechy.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Do tej pory nie ma możliwości zagwarantowania braku rozciągania skóry. Jednak ryzyko ich wystąpienia i manifestacji można zminimalizować. Posłużą do tego dostępne na rynku kosmetyki na rozstępy, takie jak Elancyl, Bio-Oil lub Mustela. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zdrowym i odpowiednim odżywianiu i trybie życia.

Naruszenie równowagi witamin i minerałów w organizmie negatywnie wpływa na stan skóry. Kobieta w ciąży uważnie monitoruje dietę, więc dokonanie niezbędnych korekt jest dość proste. Zawartość przeciwutleniaczy w spożywanych pokarmach pomaga chronić skórę przed niekorzystnymi skutkami. Aby zapobiec rozstępom podczas ciąży, regularnie uzupełniaj lodówkę świeżymi warzywami i owocami! 

 • Dodawaj szpinak do swoich posiłków, a na deser jedz truskawki zamiast ciastek czy cukierków. 
 • Orzechy, awokado i brokuły są bogate w witaminę E, która korzystnie wpłynie na elastyczność twojej skóry. 
 • Witamina A z marchwi i dyni pomoże naprawić uszkodzone tkanki. 
 • Owoce morza są bogate w prawdziwy eliksir młodości - omega 3. 
 • Ryby, ostrygi, olej rybny zapobiegną przedwczesnemu starzeniu się komórek. 
 • Staraj się być nawodniona, aby naskórek radził sobie ze stresem. Pij herbaty ziołowe, napoje bezkofeinowe i zwykłą wodę. 

Spróbuj prowadzić spokojny, ale aktywny tryb życia. Ćwiczenia wodne dla kobiet w ciąży, joga i niektóre rodzaje zajęć tanecznych w odpowiednim stopniu ujędrniają organizm i mają korzystny wpływ na metabolizm. Przed wyborem zajęć dynamicznych koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

Oprócz tego istnieje wiele kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych bezpośrednio dla kobiet w ciąży, wpływających na jej jędrność i elastyczność, a jednocześnie zawierających optymalną ilość substancji aktywnych, aby nie zaszkodzić dziecku. Zaleca się stosowanie takich środków od samego początku ciąży.

Jakie kosmetyki mogą pomóc ujędrnić skórę podczas ciąży?

Krem na rozstępy to czasami nie wszystko. Warto sięgnąć po skuteczne olejki na rozstępy. Oto olejki, które sprawdzą się u Ciebie:

 • najskuteczniejszym lekarstwem jest olej jojoba: stosowany jest w celu zapobiegania i likwidacji rozstępów skóry w trakcie i po ciąży, a także przy wzroście masy ciała i gwałtownej utracie wagi;
 • olejek z drzewa różanego - pomaga zwiększyć elastyczność skóry, pomaga również rozpuszczać drobne blizny;
 • olejek migdałowy jest szczególnie skuteczny w pielęgnacji obszarów ciała, w których zmniejsza się elastyczność skóry;
 • olej z pestek winogron - działa silnie regenerująco, poprawia elastyczność skóry;
 • olejek brzoskwiniowy - działa regenerująco, zmiękczająco na skórę, przywraca elastyczność, odmładza obwisłą skórę;

Możesz użyć dowolnej kombinacji tych olejków, np. jojoba + olej migdałowy lub jojoba + olej z pestek winogron.

Jak się pozbyć rozstępów po ciąży?

Aktywne leczenie rozstępów można rozpocząć 3-6 miesięcy po porodzie, w zależności od wybranej metody. Karmienie piersią może być barierą. Całkowite usunięcie rozstępów na brzuchu lub klatce piersiowej po porodzie jest możliwe tylko za pomocą operacji plastycznej. Jednak metody nowoczesnej kosmetologii sprzętowej mogą zmniejszyć ich nasilenie i uczynić je prawie niewidocznymi. Nie należy spodziewać się, że rozstępy znikną po porodzie. Z czasem stają się jaśniejsze, ale nie odchodzą.

Najskuteczniejsze techniki kosmetyczne zmniejszające nasilenie rozstępów to:

 • peeling mechaniczny (in. mikrodermabrazja);
 • peeling chemiczny;
 • mezoterapia;
 • terapia ozonem;
 • laserowe odnawianie skóry i inne zabiegi.

Peeling mechaniczny (mikrodermabrazja) na rozstępy po ciąży wykonywany jest za pomocą specjalnej aparatury. Złuszcza komórki wierzchniej warstwy skóry, która jest najbardziej zniszczona przez rozstępy. Pomaga to usprawnić procesy regeneracji komórek i zredukować rozstępy. Peeling mechaniczny jest dozwolony dla matek karmiących. Opalanie jest przeciwwskazane przez kilka miesięcy po zabiegu. Konieczne jest przeprowadzenie kilku procedur, powtarzając je co 7 do 10 dni. 

Peeling chemiczny na rozstępy po ciąży działa na tej samej zasadzie, tylko zapewnia efekt na skórze specjalnymi produktami kosmetycznymi na podstawie kwasów. Na skórę nakłada się kompozycję ze specjalnymi kwasami, rozpuszczając lub „spalając” głębokie warstwy skóry, co jednocześnie sprzyja syntezie kolagenu i pojawieniu się nowej warstwy skóry. Powierzchowne peelingi chemiczne można wykonywać nie tylko w salonie, ale także w domu. Peelingi chemiczne zalecane są po zakończeniu karmienia piersią.

Mezoterapię na rozstępy po ciąży stosuje się nie wcześniej niż 3 tygodnie po zakończeniu karmienia piersią lub sześć miesięcy po urodzeniu dziecka. Podczas mezoterapii wstrzykuje się pod skórę specjalne zastrzyki indywidualnie skomponowanych koktajli leczniczych, składających się z aminokwasów, ekstraktów roślinnych, kolagenu, witamin, enzymów, a nawet komórek macierzystych. Mezoterapia redukuje rozstępy, stymuluje produkcję kolagenu, usuwa obrzęki. Często stosowany jest przed lub po peelingu. Pełny kurs może zająć od 5 do 15 zabiegów, wykonywanych mniej więcej raz na 10 dni.

Terapia ozonem na rozstępy po ciąży polega na wprowadzeniu ozonu pod skórę. Poprawia to miejscowe krążenie krwi i poprawia stan skóry.

Laserowa terapia na rozstępy po ciąży uważana jest za jedną z najskuteczniejszych technik usuwania rozstępów. Podczas zabiegu wiązka lasera kierowana jest na uszkodzone obszary skóry i niszczy jej wewnętrzne warstwy, co sprzyja aktywizacji procesów regeneracyjnych i likwidacji rozstępów. Laser może zredukować lub całkowicie usunąć rozstępy po porodzie, ale nie od razu, ale podczas pełnego kursu, który składa się z 5-7 lub więcej zabiegów.

Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry w domu po zabiegach rekonwalescencji. Zalecamy stosowanie profesjonalnych kosmetyków, dobieranych przez lekarza, których zastosowanie maksymalizuje efekty. Kremy i serum zawierają wysokie stężenie witaminy C, która, jak udowodniono, stymuluje wzrost kolagenu w skórze.

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*