Pielęgnacja skóry wokół oczu - jak dbać o skórę pod oczami?

Arykuł banner - Pielęgnacja skóry wokół oczu - jak dbać o skórę pod oczami?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Pielęgnacja skóry pod oczami w praktyce - kosmetyki, zabiegi, profilaktyka zmarszczek

Skóra wokół oczu to specyficzny obszar twarzy, który wymaga specjalnej pielęgnacji - ze względu na jej wysoką wrażliwość oraz niewielką grubość, delikatna skóra wokół oczu jest podatna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, odwodnienie, ale również na powstawanie zmarszczek - zarówno mimicznych, jak i tych związanych z pojawianiem się pierwszych oznak starzenia. Najczęstsze problemy ze skórą wokół oczu obejmują zasinienia, tak zwane „worki pod oczami”, a także zmarszczki wokół oczu (określane czasem mianem „kurzych łapek”, co jest związane ze zmniejszającą się zawartością kolagenu i elastyny) czy wysuszenie skóry i jej podrażnienie (zwłaszcza w obrębie powiek górnych i dolnych - naskórek wokół oczu jest niezwykle cienki). W jaki sposób powinna wyglądać codzienna pielęgnacja okolic oczu, by uniknąć tych problemów? Które kosmetyki warto wykorzystywać w swojej rutynie, a z których raczej zrezygnować? Jak zaplanować elementy pielęgnacji skóry okolic oczu w zależności od konkretnego problemu? Poznaj kilka najważniejszych zasad pielęgnacji skóry pod oczami i sprawdź, co robić, by obszar okolicy oka zawsze prezentowała się pięknie - gładko, świetliście i młodo!

Sucha skóra pod oczami - jak ją nawilżyć i odżywić?

Sucha skóra po oczami to jeden z najpowszechniejszych problemów pielęgnacyjnych. Pojawia się on nie tylko u posiadaczy i posiadaczek cery odwodnionej i suchej, ale właściwie u wszystkich osób, które nie do końca skupiają się na dbaniu o omawiane okolice. Brak nawilżenia skóry pod oczami to także takie objawy, jak: pieczenie i zaczerwienienie skóry powiek dolnych i górnych, łuszczenie się naskórka, pogłębienie zmarszczek mimicznych, swędzenie i szczypanie (zwłaszcza po demakijażu i umyciu twarzy), a także niekorzystny wygląd okolicy oka po nałożeniu kosmetyków kolorowych (korektora, cieni do powiek, pudru). Dodatkowo wraz z suchością może pojawić się uwrażliwienie cery na różne formuły kosmetyczne do pielęgnacji oczu, mylone czasem z alergią skóry wrażliwej lub inną reakcją - na przykład przy atopowym zapaleniu skóry (AZS).

W jaki sposób pielęgnować skórę wokół oczu w przypadku odczuwania jej suchości - na co dzień?

  • Do demakijażu oczu i oczyszczania skóry twarzy stosuj kosmetyki o łagodnych formułach - zrezygnuj z płynu micelarnego i wacików na rzecz olejku lub masła do demakijażu, rozpuszczających kosmetyki kolorowe bez konieczności pocierania (ma to bowiem wpływ na kondycję skóry okolic oczu). Dodatkowo możesz sięgnąć po emulsję lub piankę do mycia twarzy, zamiast klasycznego żelu, który - w wielu przypadkach - może naruszać barierę hydrolipidową skóry - także w obszarze pod oczami czy w okolicy powiek;
  • rano i wieczorem nakładaj nawilżający krem pod oczy i na powieki, o formule bogatej w składniki aktywne. Szukaj preparatów zawierających zarówno humektanty (czyli substancje nawilżające, takie jak aloes, kwas hialuronowy, gliceryna) oraz emolienty (substancje natłuszczające - tworzące na skórze tak zwaną warstwę okluzyjną, zapobiegającą odparowywaniu wody z naskórka);
  • jeśli istnieje taka potrzeba, oprócz kremu, zaopatrz się również w serum pod oczy, które aplikuje się jeszcze przed nałożeniem kremu. Dostarczy ono do skóry więcej składników aktywnych i wzbogaci całą pielęgnację, pozwalając uzyskać jeszcze lepsze efekty ukojenia i nawilżenia.

Warto tutaj dodać, że wiele osób nadal aplikuje na obszar okolicy oka kremy przeznaczone do pielęgnacji twarzy - to duży błąd, zwłaszcza, jeśli kremy te mają za zadanie uregulować wydzielanie sebum czy służą ukojeniu problemów cery trądzikowej. Skóra wokół oczu różni się bowiem od tej na pozostałej części twarzy - nie ma gruczołów łojowych, jest bardziej podatna na opuchnięcia, może mieć zaburzone mikrokrążenie - dlatego produkt nakładany w tym właśnie obszarze powinien być dostosowany do jej wymagań. Wynika z tego, że jeśli chcemy zachować młody, nawilżony i świetlisty wygląd okolicy oka na dłużej, warto zaopatrzyć się w produkt dedykowany pielęgnacji tego obszaru.

Worki pod oczami - co jest ich przyczyną i jak je redukować?

Opuchlizna pod oczami, potocznie określana mianem „worków” jest objawem zastoju limfy. To zjawisko pojawia się z kolei na skutek różnych czynników - w tym uwarunkowań genetycznych, ciągłego zmęczenia, zbyt małej dawki ruchu (pobudzającego krążenie zarówno krwi, jak i limfy), a także zbyt małego nawodnienia organizmu czy krótkiego snu o niskiej jakości. Oczywiście worki pod oczami mogą pojawić się także w przebiegu różnych chorób (w tym dotyczących zaburzeń krążenia krwi i limfy), jednak zazwyczaj ich przyczyny odnajduje się w kwestiach niewłaściwej higieny życia codziennego.

W jaki sposób pozbyć się obrzęków pod oczami i zmniejszyć opuchliznę? Czy da się walczyć z cieniami i workami pod oczami?

  • Aby zminimalizować częstotliwość występowania objawu „worków” pod oczami warto z pewnością wprowadzić konkretne zmiany w swoim trybie życia. Odpowiednie nawodnienie organizmu, wysypianie się, a także codzienna dawka lekkiej aktywności fizycznej powinny znacznie poprawić sytuację;
  • doskonale działającym, doraźnym sposobem na zminimalizowanie opuchlizny pod oczami jest oczywiście… chłód. Niektóre osoby na kilka minut po obudzeniu się przykładają pod oczami chłodne łyżeczki, inne - aplikują krem wyciągnięty uprzednio z lodówki, a jeszcze inne - wykorzystują gotowe, żelowe płatki czy kompresy (również schłodzone). Każda z tych metod jest dobra, ponieważ znosi opuchliznę i zmniejsza jej widoczność;
  • obrzęki pod oczami pomogą także zredukować konkretne składniki aktywne, znajdujące się w poszczególnych formułach kosmetycznych. Są to między innymi kofeina czy escyna (a więc wyciąg z kasztanowca), które pobudzają krążenie krwi i limfy. Warto stosować krem pod oczy o wspomnianych właściwościach rano, by "obudzić" skórę i zniwelować opuchnięcia pod oczami przed aplikacją makijażu.

Sposoby na cienie pod oczami - jak je zamaskować?

Cienie pod oczami i zasinienia w tym obszarze to również jeden z częstszych problemów, pojawiających się u wielu osób w wyniku różnych czynników. Zazwyczaj najciemniejszym obszarem jest wewnętrzny kącik oka, a sam cień jaśnieje aż do zewnętrznego kącika oka. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że dolegliwość ta jest determinowana w dużej mierze poprzez czynniki genetyczne i budowę oka. Cienie pod oczami wynikają bowiem z płytkiego położenia naczyń krwionośnych pod skórą, a także z grubości samej skóry pod dolną powieką (jest to cecha determinowana genetycznie). W praktyce oznacza to, że osoby mające skłonność do powstawania cieni pod oczami mogą minimalizować ich widoczność, natomiast - niestety - nie pozbędą się problemu całkowicie. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją sposoby na minimalizowanie zasinień pod oczami. Wśród nich można wyróżnić:

  • dobre nawodnienie organizmu od wewnątrz - czyli picie dużych ilości wody. Zbyt małe nawodnienie doprowadza bowiem do zwiększenia gęstości krwi, a tym samym - do zmiany jej koloru na ciemniejszy, co z kolei przekłada się na większą widoczność naczyń krwionośnych spod cienkiej skóry pod okiem. To samo dotyczy innych aspektów codziennego funkcjonowania - zmęczenie, krótki sen, dieta o niskiej gęstości odżywczej i niski poziom aktywności fizycznej także przyczyniają się do zwiększenia widoczności cieni;
  • stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, dedykowanych okolicy oka, ze składnikami o właściwościach rozjaśniających i rozświetlających skórę. W tym obszarze króluje oczywiście witamina C, która wpływa nie tylko na redukcję przebarwień, ale również na wzmocnienie drobnych naczyń krwionośnych, położonych tuż pod skórą. Redukcję cieni wspierają także kosmetyki ze świetlikiem, arniką czy z zawartością kofeiny;
  • w zniwelowaniu cieni pod oczami sprawdzi się także korektor - warto wybierać te o ciepłych tonach (z domieszką brzoskwiniowego, żółtego, czerwonego barwnika), ponieważ to właśnie ciepłe odcienie neutralizują chłodne kolory zasinień - od zielonkawych, aż po fioletowe.

Zmarszczki pod oczami - jak im zapobiegać i wygładzać?

Kolejny problem pielęgnacyjny dotyczący skóry pod oczami oraz wokół nich to oczywiście zmarszczki - określane niekiedy jako „kurze łapki”, z uwagi na ich specyficzne umiejscowienie oraz wygląd - pojawiające się w procesie starzenia się skóry. Czynniki wpływające na powstawanie zmarszczek wokół oczu są różne i obejmują przede wszystkim: uwarunkowania genetyczne i budowę skóry wokół oczu, bogatą mimikę (zwłaszcza, jeśli chodzi o uśmiech), codzienne dbanie o okolicę pod oczami, nawodnienie organizmu oraz profilaktykę przeciwstarzeniową (bez niej skóra staje się wiotka i podatna na zmarszczki). Aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek pod oczami warto z pewnością intensywnie nawilżać skórę w tym obszarze, stosować kosmetyki o właściwościach ujędrniających (w tym z retinolem - w odpowiednich stężeniach i formułach, o których pisaliśmy już w artykule Kosmetyki z retinolem - działanie, stosowanie, przeciwwskazania), a w razie potrzeby - korzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

Co jednak w sytuacji, gdy zmarszczki pod oczami i wokół nich już się pojawią? Ich zniwelowanie zależy oczywiście od głębokości bruzd oraz czasu ich powstania, natomiast sposoby na zminimalizowanie widoczności „kurzych łapek” obejmują:

  • stosowanie produktów ze wspomnianym wcześniej retinolem o właściwościach złuszczających, wygładzających skórę i przebudowujących jej strukturę w taki sposób, by spłycić istniejące zmarszczki oraz zapobiegać powstawaniu kolejnych, wzmacniając przy tym napięcie skóry (oczywiście przy użytkowaniu produktów z tym składnikiem aktywnym należy zachować ostrożność - aplikując mniejsze dawki i stężenia, ponieważ skóra wokół oczu różni się od skóry na twarzy - jest cieńsza i bardziej wrażliwa, a dodatkowo obszar działania retinolu to skóra właściwa - substancja wnika więc bardzo głęboko). Retinol polecany jest do skóry dojrzałej, ale również trądzikowej czy z przebarwieniami, jednak należy wstrzymać się z jego aplikacją na wrażliwą skórę czy skórę alergiczną;
  • stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych pod oczy, zawierających takie składniki, jak: kwas hialuronowy, koenzym Q10, bakuchiol, roślinne oleje i masła, witaminę C, ekstrakt z czarnej i zielonej herbaty - a więc wszystkie substancje, które na co dzień wspierają funkcjonowanie bariery hydrolipidowej i regenerację skóry, a także pozwalają zminimalizować negatywny wpływ wolnych rodników;
  • picie dużych ilości wody - gdy organizm jest odwodniony, staje się bardziej podatny na utrwalenie linii, w których załamuje się skóra (przykładowo - przy uśmiechu czy mrużeniu oczu). Wygląd skóry pod oczami zdecydowanie zdradza odwodnienie - skóra wokół oczu starzeje się szybciej, jeśli do takich sytuacji dopuszczamy zbyt często;
  • stosowanie masażu okolic oka - jednak bez nadmiernego rozciągania skóry (pielęgnację tego obszaru w kontekście przeciwdziałania zmarszczkom warto więc powierzyć profesjonalistom).

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry pod oczami, nawilżania jej od wewnątrz i od zewnątrz, warto także wprowadzić do swojej rutyny kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (które chronią skórę przed fotostarzeniem pod wpływem promieniowania słonecznego). Dodatkowo pomocnym będzie noszenie okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz - zapobiega to bowiem odruchowi mrużenia oczu, który przyczynia się do powstawania oraz utrwalania zmarszczek pod oczami. Kondycję skóry wokół oczu z pewnością poprawią też zabiegi gabinetowe - w tym botoks i inne, liftingujące procedury.

Źródła:

  1. Dr med. J. Maciejewska, Jak pozbyć się sińców pod oczami? [w:] Medycyna Praktyczna, 26.06.2014
  2. A. Kołaczek, Pielęgnacja okolic oczu [w:] Świat Przemysłu Kosmetycznego 4/2018 
  3. A. Kępa, Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu - przegląd wybranych technik cz. 1 [w:] Kosmetologia Estetyczna 1/2015

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - LIERAC DIOPTIPOCHE Wygładzający Żel pod oczy, 15ml
LIERAC DIOPTIPOCHE Wygładzający Żel pod oczy, 15ml
103.65 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - ORGANIQUE  Krem pod oczy Pumpkin, 20 ml
ORGANIQUE Krem pod oczy Pumpkin, 20 ml
57.99 zł

Produkt niedostępny

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
▸Okazja dnia◂
Miniaturka artykułu - SENI LADY SLIM MINI Anatomiczne wkładki urologiczne, 10szt.
Olmedowa promocja
SENI LADY SLIM MINI Anatomiczne wkładki urologiczne, 10szt.
6.13 zł 6.80 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6.80 zł