Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Skóra wokół oczu to specyficzny obszar twarzy, który wymaga specjalnej pielęgnacji - ze względu na jej wysoką wrażliwość oraz niewielką grubość, delikatna skóra wokół oczu jest podatna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, odwodnienie, ale również na powstawanie zmarszczek - zarówno mimicznych, jak i tych związanych z pojawianiem się pierwszych oznak starzenia. Najczęstsze problemy ze skórą wokół oczu obejmują zasinienia, tak zwane „worki pod oczami”, a także zmarszczki wokół oczu (określane czasem mianem „kurzych łapek”, co jest związane ze zmniejszającą się zawartością kolagenu i elastyny) czy wysuszenie skóry i jej podrażnienie (zwłaszcza w obrębie powiek górnych i dolnych - naskórek wokół oczu jest niezwykle cienki). W jaki sposób powinna wyglądać codzienna pielęgnacja okolic oczu, by uniknąć tych problemów? Które kosmetyki warto wykorzystywać w swojej rutynie, a z których raczej zrezygnować? Jak zaplanować elementy pielęgnacji skóry okolic oczu w zależności od konkretnego problemu? Poznaj kilka najważniejszych zasad pielęgnacji skóry pod oczami i sprawdź, co robić, by obszar okolicy oka zawsze prezentowała się pięknie - gładko, świetliście i młodo!
Sucha skóra po oczami to jeden z najpowszechniejszych problemów pielęgnacyjnych. Pojawia się on nie tylko u posiadaczy i posiadaczek cery odwodnionej i suchej, ale właściwie u wszystkich osób, które nie do końca skupiają się na dbaniu o omawiane okolice. Brak nawilżenia skóry pod oczami to także takie objawy, jak: pieczenie i zaczerwienienie skóry powiek dolnych i górnych, łuszczenie się naskórka, pogłębienie zmarszczek mimicznych, swędzenie i szczypanie (zwłaszcza po demakijażu i umyciu twarzy), a także niekorzystny wygląd okolicy oka po nałożeniu kosmetyków kolorowych (korektora, cieni do powiek, pudru). Dodatkowo wraz z suchością może pojawić się uwrażliwienie cery na różne formuły kosmetyczne do pielęgnacji oczu, mylone czasem z alergią skóry wrażliwej lub inną reakcją - na przykład przy atopowym zapaleniu skóry (AZS).
W jaki sposób pielęgnować skórę wokół oczu w przypadku odczuwania jej suchości - na co dzień?
Warto tutaj dodać, że wiele osób nadal aplikuje na obszar okolicy oka kremy przeznaczone do pielęgnacji twarzy - to duży błąd, zwłaszcza, jeśli kremy te mają za zadanie uregulować wydzielanie sebum czy służą ukojeniu problemów cery trądzikowej. Skóra wokół oczu różni się bowiem od tej na pozostałej części twarzy - nie ma gruczołów łojowych, jest bardziej podatna na opuchnięcia, może mieć zaburzone mikrokrążenie - dlatego produkt nakładany w tym właśnie obszarze powinien być dostosowany do jej wymagań. Wynika z tego, że jeśli chcemy zachować młody, nawilżony i świetlisty wygląd okolicy oka na dłużej, warto zaopatrzyć się w produkt dedykowany pielęgnacji tego obszaru.
Opuchlizna pod oczami, potocznie określana mianem „worków” jest objawem zastoju limfy. To zjawisko pojawia się z kolei na skutek różnych czynników - w tym uwarunkowań genetycznych, ciągłego zmęczenia, zbyt małej dawki ruchu (pobudzającego krążenie zarówno krwi, jak i limfy), a także zbyt małego nawodnienia organizmu czy krótkiego snu o niskiej jakości. Oczywiście worki pod oczami mogą pojawić się także w przebiegu różnych chorób (w tym dotyczących zaburzeń krążenia krwi i limfy), jednak zazwyczaj ich przyczyny odnajduje się w kwestiach niewłaściwej higieny życia codziennego.
W jaki sposób pozbyć się obrzęków pod oczami i zmniejszyć opuchliznę? Czy da się walczyć z cieniami i workami pod oczami?
Cienie pod oczami i zasinienia w tym obszarze to również jeden z częstszych problemów, pojawiających się u wielu osób w wyniku różnych czynników. Zazwyczaj najciemniejszym obszarem jest wewnętrzny kącik oka, a sam cień jaśnieje aż do zewnętrznego kącika oka. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że dolegliwość ta jest determinowana w dużej mierze poprzez czynniki genetyczne i budowę oka. Cienie pod oczami wynikają bowiem z płytkiego położenia naczyń krwionośnych pod skórą, a także z grubości samej skóry pod dolną powieką (jest to cecha determinowana genetycznie). W praktyce oznacza to, że osoby mające skłonność do powstawania cieni pod oczami mogą minimalizować ich widoczność, natomiast - niestety - nie pozbędą się problemu całkowicie. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją sposoby na minimalizowanie zasinień pod oczami. Wśród nich można wyróżnić:
Kolejny problem pielęgnacyjny dotyczący skóry pod oczami oraz wokół nich to oczywiście zmarszczki - określane niekiedy jako „kurze łapki”, z uwagi na ich specyficzne umiejscowienie oraz wygląd - pojawiające się w procesie starzenia się skóry. Czynniki wpływające na powstawanie zmarszczek wokół oczu są różne i obejmują przede wszystkim: uwarunkowania genetyczne i budowę skóry wokół oczu, bogatą mimikę (zwłaszcza, jeśli chodzi o uśmiech), codzienne dbanie o okolicę pod oczami, nawodnienie organizmu oraz profilaktykę przeciwstarzeniową (bez niej skóra staje się wiotka i podatna na zmarszczki). Aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek pod oczami warto z pewnością intensywnie nawilżać skórę w tym obszarze, stosować kosmetyki o właściwościach ujędrniających (w tym z retinolem - w odpowiednich stężeniach i formułach, o których pisaliśmy już w artykule Kosmetyki z retinolem - działanie, stosowanie, przeciwwskazania), a w razie potrzeby - korzystać z zabiegów medycyny estetycznej.
Co jednak w sytuacji, gdy zmarszczki pod oczami i wokół nich już się pojawią? Ich zniwelowanie zależy oczywiście od głębokości bruzd oraz czasu ich powstania, natomiast sposoby na zminimalizowanie widoczności „kurzych łapek” obejmują:
Oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry pod oczami, nawilżania jej od wewnątrz i od zewnątrz, warto także wprowadzić do swojej rutyny kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (które chronią skórę przed fotostarzeniem pod wpływem promieniowania słonecznego). Dodatkowo pomocnym będzie noszenie okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz - zapobiega to bowiem odruchowi mrużenia oczu, który przyczynia się do powstawania oraz utrwalania zmarszczek pod oczami. Kondycję skóry wokół oczu z pewnością poprawią też zabiegi gabinetowe - w tym botoks i inne, liftingujące procedury.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.