Dbanie o włosy, włosomaniactwo, rutyna włosowa? - Zazwyczaj, kiedy to słyszysz kojarzy ci się masa
kosmetyków do włosów na łazienkowej półce i drogie
profesjonalne serie, których cena przyprawia o zawrót głowy?
Zdecydowanie nie! To wcale nie musi być kosztowne i zabierać mnóstwo czasu. Aby uzyskać lśniące i odżywione pasma wystarczy wdrożyć do pielęgnacji
odżywki. Oczywiście warto zadbać jeszcze o pozostałe elementy
pielęgnacji włosów (oczyszczanie, zabezpieczanie końcówek, olejowanie) - jednak jeśli twoja rutyna ogranicza się tylko do szamponu - wprowadź chociaż odżywki, efekty na pewno cię zaskoczą.
Odżywka to produkt, który jak sama nazwa wskazuje ma przede wszystkim odżywiać pasma, a co za tym idzie je nawilżyć, ułatwiać rozczesywanie, wzmacniać - dzięki temu powstaną też piękne i trwałe fryzury.
Dostaniesz je w każdym
sklepie internetowym oraz stacjonarnym z produktami kosmetycznymi. Najprościej zamówić online.
Rodzaje odżywek
Najbardziej ogólny podział to takie do
spłukiwania oraz odżywki bez spłukiwania. Idąc dalej każda z nich może być dostosowana również do rodzaju
porowatości włosów:
- do niskoporowatych - taki rodzaj włosów jest zazwyczaj najmniej "problemowy" - są gładkie i błyszczące, ale często brakuje im objętości. Dlatego też te produkty pomogą odbić je u nasady.
- do średnioporowatych - takie pasma lubią lekkie dociążenie, więc w składzie znajdują się np. olejki i składniki nawilżające.
- do wysokoporowatych - to składniki bardziej "treściwe" zawierające głównie oleje, które mają wygładzić kosmyki łamliwe, spuszone i suche.
Podział ze względu na działanie:
- nawilżające - najbardziej popularne, sprawdzą się na większości rodzajów włosów.
- regenerujące - odpowiednie dla zniszczonych włosów, mogą zawierać silikony, które je wygładzą i pomagają odbudować zniszczenia (Uwaga! Silikony to nie zawsze zło! Mają działanie dociążające).
- przeciw wypadaniu - to preparaty, które można nakładać także na skórę głowy, pomagają ograniczyć przerzedzanie i stymulują cebulki do wzrost.
- nadające objętość - dla delikatnych cienkich i gładkich pasm. Pomogą także w walce z nadmiernym przetłuszczaniem.
- dyscyplinująca fale/loki - czyli preparaty dla kręconowłosych. Nadają ładny kształt lokom, bez sklejania oraz puszenia.
- do farbowanych/tonujące - specjalne preparaty, które ochraniają kolor. Mogą zawierać np. niebieski barwnik, który świetnie eliminuje żółte tony i nadaje odcień chłodnego blondu.
Podział na zachowanie równowagi PEH, czyli odżywki:
- proteinowe - np. w składzie: keratyna, jedwab, proteiny mleczne. Odbudowują uszkodzenia i zniszczenia. Do używania 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Zbyt duża dawka protein może prowadzić do tzw. przeproteinowania - suche, matowe i szorstkie włosy.
- emolientowe- dociążające włosy, i nadające im blasku. Np. oleje, masła, woski.
- humektantowe - np. aloes, kozieradka, panthenol - to typowe nawilżacze. Szczególnie polecane dla włosów puszących się.
Są produkty, które zawierają po 2 powyższe substancje lub nawet cały
PEH - dzięki temu nadają się do różnych typów włosów.
Należy pamiętać, że włosy potrzebują
całego PEH, kwestia wyczucia czego potrzebują więcej, a czego mniej. Jednak przy PEH - trzeba mieć na uwadze jeszcze
punkt rosy. W zależności od wilgotności powietrza - stosujemy inne substancje, a koniecznie trzeba uważać na humektanty, które w nieodpowiedniej temperaturze i wilgotności mogą spotęgować puszenie. Optymalna temperatura dla
humektantów to między 4°C a 16°C. Przy ujemnych temperaturach oraz wysokich najlepiej używać
emolientów.
Odżywka do włosów bez spłukiwania / balsam
Odżywki bez spłukiwania są idealne dla osób zabieganych, które nie mają czasu, albo zwyczajnie nie lubią codziennej pielęgnacji włosowej. Wystarczy nałożyć je na mokre włosy, odcisnąć nadmiar, osuszyć ręcznikiem i wysuszyć.
Tego typu kosmetyki nadają się do wszystkich typów, szczególnie dla włosów suchych i kręconych - mogą wydobyć skręt i zapobiegają puszeniu. W przypadku niskoporowatych należy nakładać bardzo małą ilość, ponieważ mogą je zbytnio obciążyć. Do tego rodzaju preparatów należą też kosmetyki w sprayu - stworzone z myślą o ekspresowej pielęgnacji.
Jakie efekty daje stosowanie odżywki do włosów?
- bezproblemowe rozczesywanie, nie plączą się,
- lśniące i gładkie,
- pomaga w obniżeniu porowatości,
- zapobiega zniszczeniom,
- zapobiega elektryzowaniu się,
- wspomaga i przyspiesza porost,
- rewitalizuje kolor,
- definiuje skręt.
Czy do włosów kręconych powinno się używać innych, fryzjerskich, profesjonalnych odżywek?
Absolutnie nie! Co prawda jest to dosyć wymagający rodzaj, ale nie muszą to być fryzjerskie i drogie produkty. Wiele marek ma serie typowo dla kręconowłosych. Można też dobrać je samemu, np. odżywki, które bogate są w
emolienty.
Profesjonalne kosmetyki oferuje wiele marek (m.in.
Stapiz, Matrix, Kerastase,
Wella) - mają spektakularne działanie, ale tańszymi produktami możemy osiągnąć spektakularny efekt. Wystarczy je stosować regularnie, by przekonać się o działaniu.
Jaka odżywka, kiedy nie ma czasu? Czyli stworzone z myślą o zabieganych
Zdecydowanie postaw na takie bez spłukiwania, albo
ekspresowe, np. w formie
wody lamelarnej. Daje ona efekt tafli, a jej nałożenie i spłukanie zajmuje kilkanaście sekund - idealne przed szybkim wyjściem z domu (np. Elseve, Prosalon, Neboa).
Jak stosować odżywkę?
Jest to bardzo prosty zabieg pielęgnacyjny, ale dobrze jest poświęcić na niego trochę więcej czasu. Można ją nakładać przed myciem, po lub jak w przypadku
metody OMO - i przed i po.
Standardowy i najprostszy sposób to nałożenie jej na umyte, lekko wilgotne, odsączone - mogą być osuszone ręcznikiem włosy (np. papierowym). Pozostawić na kilka - kilkanaście minut i spłukać. Aby lepiej zadziała można pozostawić ją na dłuższy czas niż deklaruje producent, albo założyć czepek termiczny i ręcznik, by wzmocnić efekt. Następnie spłukać letnią wodą.
Odżywki w formie spray'u - nic prostszego -
wystarczy spryskać - są bez spłukiwania. Jeśli cenisz sobie szybką pielęgnację, to taka forma będzie najlepsza.

Ranking najlepszych odżywek w drogerii Olmed
W naszej ofercie znajdziesz
duży wybór hitowych produktów! Dopasujesz je do swoich włosów, długich, krótkich, prostych czy kręconych - dosłownie
każdego typu włosów.
Zdecydowanie zasługuje na pierwsze miejsce -
sprawdzi się u każdego! Jest to produkt z kategorii -
doskonała jakość za niską cenę. Proteiny mleka owsianego chronią kosmyki przed uszkodzeniami, poprawią elastyczność. Jeden z niewielu produktów, który naprawdę dodaje blasku.
Produkt z proteinowym składem. Regeneruje
suche i zniszczone włosy, nie obciąża. Szczególnie polecana dla suchych i zniszczonych włosów.
Dodatkowo, formuła jest
wegańska.
Składniki odżywiają włosy, nadają im miękkość, sprężystość i gładkość. Na plus zasługuje również kremowa formuła oraz fenomenalny kokosowy zapach.
Jeśli jesteś zwolennikiem
naturalnej pielęgnacji, to coś dla ciebie! W składzie nie znajdziesz silikonów, ale ekstrakty roślinne, które działają równie dobrze. Ma formę wygodnej mgiełki do rozpylenia. Można ją aplikować
w dowolnym momencie, na wilgotne, suche włosy - w zależności od potrzeb.
Ten produkt nie tylko zadba
o kolor włosów, ale też pielęgnację, blask i odbudowę. Jojoba pomaga w odplątywaniu i nadaje jedwabistej miękkości. Przedłuża trwałość koloru.
To produkt do zadań specjalnych! Dla włosów osłabionych i skłonnych
do przerzedzania. Badania przeprowadzone przez producenta dowodzą też: zwiększoną gęstość i połysk. Jest dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień. Nie przesusza.
Zawiera ekstrakt z czarnej rzodkwi, olejki eteryczne oraz naturalny ekstrakt z sześciu ziół. Pomaga w walce z ŁZS, łuszczycą i łupieżem. Zmniejsza także odczucie świądu i łuszczenie się naskórka. Zalecane używanie, to minimum 3 razy w tygodniu.
Nieco droższa pozycja, jednak dla efektów warto! Co ważne, można ją także nakładać na wrażliwą skórę głowy. Opatentowana formuła przenikania naturalnego
czynnika wzrostu FGF w głąb mieszka włosowego. Dzięki temu proces budowy nowego włosa zachodzi szybciej.
Jej zadaniem jest uzupełnienie ubytków we włosach, wzmocnienie i dodanie im objętości. Idealna też do
metody OMO jako pierwsze odżywianie.
Zawiera kompleks 3 peptydów oraz peptydy miedziowe, które poprawiają porost i regenerację włosów.
Składniki aktywne: skwalan, kwas hialuronowy i aloes - odżywiają je i chronią przed uszkodzeniami.
Poza rankingiem, z serii "tanie a dobre"
Jeśli coś kosztuje grosze - nie musi oznaczać, że nie będzie żadnego efektu. Wręcz przeciwnie!
Poniżej kilka perełek na każdą kieszeń!
Odżywki dla dzieci
Pielęgnacja włosów dziecięcych to temat nieco szerszy, ale warto tutaj wspomnieć. Jeśli jesteś rodzicem dziecka, zwłaszcza o długich włosach, wiesz jak trudno jest je okiełzać. Dziecięce włosy są bardzo delikatne, ale nie nierzadko okropnie się plączą. Odżywka to właśnie ten produkt, który może uratować dziecko od krzyków i bólu a ciebie od zdenerwowania! Choć niekiedy można stosować takie same produkty jak u dorosłych, zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po te, dedykowane najmłodszym. Składy nie podrażniają skóry, a kolorowe opakowania przyciągają uwagę.
Jakie? Oto kilka przykładów:
Jak wzmocnić działanie odżywek?
Jeśli działanie jest dla ciebie za słabe lub nieodpowiednie -
jest na to rada! Stuninguj je! Na przykład poprzez dodanie kilka kropli ulubionego olejku. Jakiego? Wszystko zależy od twoich preferencji i włosów. Łączyć można dowolnie, jednak nie należy przesadzić z ilością, aby ich nie przetłuścić.
Co jeśli odżywka nie działa? Szybkie porady
Zdarzyło ci się, że proteiny spowodowały puch? A silikony czy oleje takie obciążenie, że od razu po umyciu włosy sprawiały wrażenie tłustych? Nie spisuj od razu na straty, nie wyrzucaj! Takie preparaty można jeszcze uratować, lub wykorzystać inaczej.
Oto kilka sposobów:
- Przytrzymaj dłużej - jeśli czujesz, że preparat działa za słabo, a zostawiłaś go na 3 minuty, według zaleceń producenta - następnym razem zostaw, np. na 10 minut. Efekt można wzmocnić czepkiem foliowym.
- Jeśli obciąża włosy, nałóż przed myciem jako pierwsze O w metodzie OMO, albo OM - czyli odżywianie-mycie (na kilka-kilkanaście minut). Po zastosowaniu delikatnego szamponu nie będzie efektu tłustych włosów.
- Do emulgowania oleju - jeśli odżywka nie działa jak chcesz, możesz jej użyć do zmywania oleju, po zabiegu olejowania. Należy dodać ją na naolejowane kosmyki przed myciem i spłukać. Olej o wiele szybciej i łatwiej się zmyje.
- Farbowanie na odżywkę - dodanie odpowiedniej porcji (np. 2 łyżki) do farby. Dzięki temu można zniwelować negatywne skutki tego zabiegu.
- Nie wyrzucaj, znajdź inne zastosowanie. Kiedy już naprawdę nic się nie sprawdza, możesz np. wymienić się z kimś - pomocne są internetowe fora wymiany kosmetyków albo zużyć np. do depilacji, albo do mycia ciała.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.