Jakie kosmetyki stosować w ciąży?

Arykuł banner - Jakie kosmetyki stosować w ciąży?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakich składników w kosmetykach, unikać w czasie ciąży?
  2. Kosmetyki: lista szkodliwych substancji dla kobiet w ciąży.
  3. Jakie kosmetyki są bezpieczne dla kobiety ciężarnej?
  4. Jaka pasta do zębów dla kobiet w ciąży?
  5. Czy w ciąży można farbować włosy i malować paznokcie?

Jakie kosmetyki stosować w ciąży?


Kiedy kobieta jest w ciąży, wraz ze zmieniającym się ciałem i kaskadą hormonalną staje się wrażliwa na wiele czynników. Przede wszystkim, są to pożywienie i picie, ale często nie jest ona w stanie zaakceptować, nawet na zapachów, które wcześniej uwielbiała.

To, co dotychczas organizm tolerował, a nawet lubił, teraz może wywołać reakcję alergiczną podrażnienie oraz mdłości. Wraz ze zmianą nawyków żywieniowych i wyeliminowaniem czynników szkodliwych z otoczenia, a szczególnie używek, należy dostosować pielęgnację ciała i twarzy. Skóra kobiety ciężarnej wymaga wyjątkowo skutecznej i jednocześnie delikatnej pielęgnacji, którą zapewnią kosmetyki z bezpiecznymi składnikami, takie, których można używać w ciąży. Nie zawsze muszą być to kosmetyki dedykowane dla kobiet w ciąży, wystarczy sprawdzić, czy preparaty, których używa przyszła mama nie zawierają substancji szkodliwych dla ciężarnych. Pod lupę bierzemy skład kosmetyków, które przez skórę, włosy i paznokcie mają kontakt z rozkwitającym w brzuchu życiem.

W tym szczególnym czasie, dla Ciebie i Maluszka, zwracaj uwagę na wartości odżywcze produktów, wprowadź specjalną dietę, by jeść najzdrowiej, jak to możliwe. Taka sama dieta należy się Twojej skórze - bogata w naturalne składniki odżywcze. Abyś zrozumiała jakie kosmetyki można stosować w ciąży, dowiedz się, które substancje nie są wskazane dla Ciebie, czyli przyszłej MAMY.


Jakich składników w kosmetykach, unikać w czasie ciąży?

  • Toluen, ftalan i formaldehyd oraz jego pochodne, zawarte w lakierach do paznokci i dezodorantach. Mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój gruczołów płciowych maleństwa. Szczególnie istotne jest, abyś zrezygnowała lub rygorystycznie ograniczyła stosowania tych kosmetyków w 3 trymestrze ciąży.
  • Substancje estrogenne np. olej sojowy i wyciąg z soi znajdujące się w niektórych mleczkach do demakijażu, a także płynach do kąpieli. Te substancje mogą wywołać przebarwienia skórne, o które bardzo łatwo, u kobiet ciężarnych.

  • Fluor w paście do zębów - zalecana jest ostrożność, gdyż nadmiar fluoru może powodować obniżenie poziomu IQ u dziecka, a w większych dawkach (powyżej normy 3-4 mg dziennie) jest trujący. Nadmiar fluoru kojarzony jest również z osteoporozą i negatywnym wpływem na cały formujący się dopiero układ kostny.

Kosmetyki z tymi składnikami, są zakazane w ciąży oraz na 3 miesiące przed planowaną ciążą:

  1. retinol
  2. witamina A i C
  3. kwas alfaliponowy
  4. kwas owocowy

Kosmetyki: lista szkodliwych substancji dla kobiet w ciąży.

  • Konserwanty z rodziny parabenów to syntetyczne substancje, które przedłużają życie kosmetyków, dzięki nim preparaty zachowują dłuższy termin przydatności. Parabeny w kosmetykach, mogą wpływać na organizm przyszłej matki jak sztuczne hormony, czyli, mimo tego, że nie są hormonami, wykazują podobne działanie. Największy zarzut specjalistów wobec wpływu parabenów w ciąży, na nienarodzone jeszcze dziecko, dotyczy niskiej wagi urodzeniowej. Ponadto istnieje podejrzenie, że parabeny wywołują alergie i zaburzają gospodarkę hormonalną. Z tego względu lepiej wybierać kosmetyki, które na opakowaniu mają wyraźną informację: bez parabenów, bez SLS, bez silikonów.

  • Tetracykliny-nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Jest to rodzaj antybiotyku bakteriostatycznego, obecny w wielu mydłach, dezodorantach i pastach do zębów. Przyszłe mamy, które walczą z trądzikiem, powinny zwrócić szczególną uwagę na preparaty, które do tej pory stosowały przeciw trądzikowi.

  • Kwas salicylowy-kwas z grupy BHA, na trądzik i złuszczanie skóry. Ten składnik znajduje zastosowanie w wielu peelingach do ciała, maściach na odciski, preparatach przeciwłupieżowych. Niestety bez trudu wniknie przez skórę, kobiet w ciąży, a także matek karmiących piersią. W dużej dawce jest bardzo niebezpieczny dla płodu, szczególnie w I trymestrze ciąży. Kwas salicylowy w ciąży, to substancja, której lepiej unikać, a jeśli musimy ją zastosować, to dopiero od II trymestru po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

  • Estradiol-hormon steroidowy.

  • Kwas kojowy-stosowany w kosmetykach na przebarwienia skórne.

  • Kwas glikolowy-kwas z grupy AHA, złuszczający, przeciwtrądzikowy, regenerujący.

  • Fenoksyetanol-składnik kremów dla dzieci, kosmetyków do higieny intymnej oraz w preparatach na rozstępy. Substancja może wywoływać wady rozwojowe płodu.

  • Filtry UV a ciąża-to połączenie budzi kontrowersje, jednak w ciąży, najlepiej kontrolować ilość kosmetyków zawierających filtry UVA i UVB. Zawarte w kosmetykach, przenikają przez skórę i wykazują podobny wpływ na organizm jak hormony.

  • Poliacrylamide-jest to polimer, stosowany w kosmetykach dla wzmocnienia zapachu, ułatwienia rozczesywania włosów. Ten składnik występuje także w produktach do makijażu np. w cieniach do powiek, pudrach. Wykazuje silne działanie, należy bezwzględnie unikać tego składnika, w szczególności w czasie ciąży.

  • Inne substancje szkodliwe to m.in. hexachlorofen, nadtlenek benzoilu, triclosan, algi.

Jakie kosmetyki są bezpieczne dla kobiety ciężarnej?


Dobrym rozwiązaniem dla przyszłej mamy, mogą być kosmetyki hipoalergiczne oraz emolienty. Zestaw survivalowy na czas ciąży obejmuje najwyższej jakości kremy do twarzy na dzień i na noc. Balsam do całego ciała, a także do biustu i na rozstępy. Jakie kremy można stosować w ciąży? W ciąży można stosować kremy i balsamy, które w swoim składzie mają:

  • kwas hialuronowy
  • glicerynę
  • alantoinę
  • pantenol
Wszystkie te substancje wykazują działanie nawilżające, przyczyniają się do szybszego gojenia naskórka oraz innych podrażnień. Emolienty są przebadane pod kątem alergii skórnych, atopii i skóry wrażliwej. Kobiety w ciąży, młode mamy mogą stosować je na swoją skórę oraz na skórę maluszka. Emolienty to dermokosmetyki, które jednocześnie nawilżają, natłuszczają skórę i zapobiegają kolejnym podrażnieniom, swędzeniu itp. Często właśnie swędzenie skóry w ciąży, jest spowodowane przez nadmiar estrogenu w organizmie przyszłej mamy, co z kolei przekłada się na przesuszoną skórę i charakterystyczne dla niej dolegliwości.

Inne bezpieczne substancje zawarte w kosmetykach, których można używać w czasie ciąży, to witamina E oraz kwas foliowy. Nie ma przeciwwskazań do stosowania kosmetyków hipoalergicznych, dedykowanych dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Są to preparaty o właściwościach leczniczych, należą do nich kremy i balsamy, ale także kosmetyki hipoalergiczne do makijażu. Kosmetyki dla kobiet w ciąży, nie powinny zawierać w swoim składzie substancji drażniących, alkoholu, alergenów pochodzenia naturalnego i substancji zapachowych.

Jaka pasta do zębów dla kobiet w ciąży ?

Chcesz się dowiedzieć, która pasta nie zawiera fluoru? Jaką pastę mogą bezpiecznie używać kobiety w ciąży? Prawidłowa higiena jamy ustnej w ciąży jest priorytetowa. Oznacza to częstsze wizyty kontrolne u dentysty, ale również szczególnie drobiazgowe czyszczenie zębów, nitkowanie i zwracanie uwagi, na każdą zmianę, ranę lub bolesne miejsce. Pasta do zębów jest kosmetykiem, którego używa się w ciąży, częściej niż standardowo, i z tego względu trzeba go odpowiednio dopasować. Okres tych dziewięciu miesięcy, to czas, kiedy zęby i dziąsła, są narażone na stany zapalne. Bezpiecznie dla kobiet ciężarnych, jeśli wybiorą pastę do zębów, o obniżonej zawartości fluoru lub pastę z 0% zawartości fluoru, po prostu ziołową. Fluor jest doskonale zastępowany m.in. ksylitolem, naturalnym składnikiem. Skąd taka sugestia, żeby zwracać uwagę na dodawane do pasty substancje? Istnieje ryzyko, że nadmiar fluoru, który wraz z odrobiną pasty do zębów, kobieta ciężarna nieświadomie połyka, kilka razy dziennie, a to może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Z tego względu, przynajmniej na czas ciąży i karmienia piersią specjaliści sugerują, zastosowanie alternatywnej pasty to zębów, która w swoim składzie nie ma fluoru.

Czy w ciąży można farbować włosy i malować paznokcie?

Jest to pytanie, które spędza sen z powiek, niejednej przyszłej mamie. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są opowieści, jak to córka szwagierki, która ma koleżankę, a ta koleżanka bratową, która kiedyś będąc, w ciąży ufarbowała włosy i w efekcie dziecko urodziło się rude. Podejdź do tego z humorem i niech rozsądek przejmie prowadzenie.

Nie ma naukowych dowodów na to, że malowanie paznokci i farbowanie włosów w ciąży szkodzi zdrowiu Twojemu oraz Maluszka. Jednak większość specjalistów zaleca, aby z farbowaniem włosów w ciąży na wszelki wypadek wstrzymać się do końca pierwszego trymestru. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z konsultacji ze swoim lekarzem, a jeśli ten nie będzie widział przeciwwskazań do farbowania włosów, udaj się do fryzjera i wybierz farbę o jak najmniejszej zawartości chemii. W tym przypadku powiedzenie lepiej dmuchać na zimne zdecydowanie ma sens. Jako przyszła mama chcesz wyglądać i czuć się pięknie, ale już teraz na pierwszym miejscu stawiasz zdrowie, nienarodzonego jeszcze dziecka.

Malowanie paznokci w ciąży, również jest czynnością, która nie jest zakazana, ale należy wykonywać ją z ostrożnością. Najważniejsze, abyś malowała paznokcie w pomieszczeniu z dobrą wentylacją, najlepiej przy otwartym oknie. Nie przesadzaj też z ilością lakieru, wystarczy jedna warstwa lakieru. Zasada, którą zastosujesz przy malowaniu paznokci w ciąży, sprawdza się przy zmywaniu lakieru. Uchylone okno, wentylacja, a następnie dokładne umycie rąk, aby substancje ze zmywacza, jak najkrócej miały kontakt

z paznokciem. Istotne jest również, żebyś nie wdychała oparów, zarówno z lakieru, jak i ze zmywacza. Malowanie paznokcie w ciąży, a następnie oddawanie się nieprzyjemnemu nałogowi ich obgryzania, nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli dopada Cię powyższa słabość, lepiej pozostaw paznokcie nagie i naturalnie piękne. Skóra kobiety ciężarnej jest skłonna do podrażnień, przebarwień i pękających naczynek, a to wszystko, na skutek zmian hormonalnych. Ciąża jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu, dlatego trzeba z należytą troską zająć się swoim ciałem. Lista kosmetyków, które można stosować w ciąży, jest dość ograniczona. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz powiększenie rodziny, w niedalekiej przyszłości, zrezygnuj z silnie działających kremów przeciwzmarszczkowych, dogłębnie oczyszczających peelingów, a także zabiegów mikrodermabrazji.

Wszystkie kosmetyki dedykowane i stworzone z myślą o kobietach ciężarnych, będą miały na opakowaniu potwierdzenie w postaci Atestu Instytutu Matki i Dziecka. Dobrze jest przed zakupem sprawdzić skład oraz zachować czujność. Jeśli nie jesteśmy pewne czy preparat będzie nam służył, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Warto w tym okresie cieszyć się rosnącym brzuszkiem i dbając o siebie mieć świadomość, że dba się również o zdrowie maleństwa, które niebawem zawita na świecie.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - MUSTELA Żel do higieny intymnej, 200ml
MUSTELA Żel do higieny intymnej, 200ml
31.84 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - BIO-OIL Olejek na blizny - 60 ml
BIO-OIL Olejek na blizny - 60 ml
24.99 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - MUSTELA MATERNITE Balsam do brodawek, 30ml
Olmedowa promocja
MUSTELA MATERNITE Balsam do brodawek, 30ml
26.99 zł 30.56 zł
Najniższa cena z 30 dni: 30.56 zł
Ostatnie sztuki
)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

▸MIYA w promocyjnej cenie◂
Miniaturka artykułu - MIYA myMAGICscrub Ekspresowy peeling do ciała, 200g
Olmedowa promocja
MIYA myMAGICscrub Ekspresowy peeling do ciała, 200g
22.99 zł 32.99 zł
Najniższa cena z 30 dni: 32.99 zł
Ostatnie sztuki