Najlepsze balsamy ujędrniające do ciała - co powinny zawierać i jak ich używać, by przyniosły widoczne efekty?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosmetyków ujędrniających - od balsamów, maseł czy olejków, aż po peelingi, kremy i emulsje. Każdy z tych produktów ma unikalny skład, zawierający substancje mające zwiększyć gęstość skóry, zredukować efekt „pomarańczowej skórki”, zminimalizować widoczność rozstępów czy wesprzeć redukcję obwodów poszczególnych partii ciała - w tym brzucha, ud lub bioder. Oczywiście działanie niektórych z nich będzie bardziej skuteczne, niż innych - jednak jak wybrać właściwe kosmetyki ujędrniające - czyli takie, które faktycznie dadzą widoczną różnicę w jakości skóry? Czego poszukiwać w składach balsamów ujędrniających i na jakie substancje zwracać szczególną uwagę? Poznaj nasze sprawdzone propozycje najlepszych kosmetyków wyszczuplających, antycellulitowych i redukujących rozstępy i sprawdź, który z nich warto zaprosić do swojej rutyny pielęgnacyjnej!
Najlepszy balsam ujędrniający do ciała - co powinien zawierać? Najważniejsze składniki aktywne w kosmetykach ujędrniających (masło Shea, olejki eteryczne i roślinne wyciągi)
Najskuteczniejsze składniki aktywne, które działają wyszczuplająco, antycellulitowo i ujędrniająco oraz poprawiają wygląd skóry to przede wszystkim:
- kawa i jej pochodne - do tej grupy zaliczają się przede wszystkim ekstrakty i wyciągi kofeinowe, których działanie zostało docenione nie tylko w kosmetykach do ciała, ale również do twarzy - w tym zwłaszcza w kremach pod oczy. I nic w tym dziwnego - kofeina pomaga w pobudzeniu krążenia krwi, a tym samym wspiera redukcję obrzęków - zarówno tych pod oczami, jak i pojawiających się w obrębie nóg, kostek czy stóp. Dodatkowo kofeina chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, a więc jednym z czynników przyczyniających się do przyspieszenia procesów starzenia i odpowiadających za poszarzenie kolorytu czy utratę jędrności;
- substancje emolientowe - w tym zwłaszcza masło kawowe i kakaowe, olej z opuncji figowej, olej makadamia i olej z zielonej kawy. Składniki te z jednej strony zdecydowanie ułatwiają masaż - dają wrażenie poślizgu i sprawiają, że wykonywanie nawet intensywnych ruchów na skórze jest prostsze i bardziej efektywne. Oprócz tego naturalne oleje i masła zawierają same w sobie kwasy tłuszczowe poprawiające jakość skóry i zwiększające jej elastyczność, a tym samym - odporność na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne;
- wyciąg z ruszczyku i kasztanowca - to składniki znane przede wszystkim z kosmetyków i preparatów przeciwżylakowych, znoszących uczucie „ciężkich nóg”. Warto jednak poszukiwać ich także w produktach ujędrniających, z uwagi na ich właściwości poprawiające mikrokrążenie i wspierające walkę z obrzękami limfatycznymi;
- składniki rozgrzewające (takie jak imbir, ekstrakt z chili czy wyciąg z pieprzu) oraz chłodzące (mentol, olejek miętowy). To właśnie one odpowiadają za uczucie delikatnego pieczenia lub mrowienia skóry, oddziałując na poprawę krążenia krwi i limfy, a także na inicjowanie procesów regeneracyjnych w skórze;
- naturalne olejki eteryczne - w tym zwłaszcza z owoców cytrusowych (olejek grejpfrutowy, pomarańczowy, cytrynowy) i z ziół takich jak rozmaryn, wspomniana wcześniej mięta czy cynamon. Każdy z tych olejków eterycznych również wspiera krążenie krwi, a dodatkowo ułatwia proces redukcji adipocytów (komórek tłuszczowych). Należy pamiętać jednak, że olejki eteryczne pod żadnym pozorem nie powinny być aplikowane na skórę solo, z uwagi na ich potencjał drażniący. Stanowią natomiast doskonały element składu kosmetyków ujędrniających.
Oczywiście wymienione powyżej grupy składników nie są jedynymi, które działają antycellulitowo, ujędrniająco i wyszczuplająco. Do tego typu surowców możemy zaliczyć także wyciąg z wąkroty azjatyckiej (cica), wyciągi z różnego rodzaju alg (w tym z alg czerwonych czy zielonych), l-karnitynę, uelastyczniającą witaminę E (nazywaną także witaminą młodości) czy witaminę C (poprawiającą zarówno jędrność, jak i ujednolicającą koloryt skóry).
Balsamy antycellulitowe, ujędrniające i ich rola. Ujędrniający balsam-jak stosować ujędrniający balsam do ciała? Masaż ciała i regularność jako klucz do sukcesu
Niezależnie od tego, jakie substancje aktywne w swoim składzie będzie miał wybrany przez ciebie balsam do ciała, warto wzmocnić jego działanie konkretnymi sposobami aplikacji i innymi trikami, dzięki których zastosowaniu zauważysz lepsze i szybsze efekty. Wśród najważniejszych zasad pielęgnacji ujędrniającej można wyróżnić:
- regularność. Bez sumiennego, regularnego stosowania kosmetyku niestety nie uzyska się satysfakcjonujących efektów. Najlepiej taki produkt stosować codziennie - rano lub wieczorem, a co najmniej 4-5 razy w tygodniu;
- masaż ciała przy aplikacji kosmetyku ujędrniającego. Może być on wykonywany dłońmi, ale również bańką chińską lub innym, ulubionym akcesorium, pomagającym pobudzić krążenie krwi oraz zredukować obrzęki limfatyczne. Należy jednak pamiętać, by ruchy masujące wykonywać od dołu do góry - czyli od kostek do kolan, od kolan do pachwin, od spojenia łonowego w stronę biustu i tak dalej. W ten sposób przeciwdziałamy grawitacji, która wpływa zarówno na „opadanie” skóry”, jak i na tworzenie się zastojów limfatycznych w niższych partiach ciała;
- wsparcie pielęgnacji peelingami ujędrniającymi, kosmetykami ze składnikami liftingującymi (konkretne kwasy, retinol i retinal), a także produktami nawilżającymi, bez których nie osiągnie się pożądanego wygładzenia, zmiękczenia i ujednolicenia kolorytu skóry;
- picie dużych ilości wody - co najmniej 2 litrów dziennie. Wbrew pozorom, odpowiednie nawodnienie organizmu zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie i uczuciu „opuchnięcia” ciała - szczególnie twarzy czy nóg w okolicy kostek i stóp. Dodatkowo właściwy poziom nawodnienia jest niezbędny do zminimalizowania efektu pomarańczowej skórki.
Oczywiście w ujędrnianiu ciała nie można pominąć również kwestii diety oraz aktywności fizycznej. To właśnie te aspekty w największym stopniu wpływają na wygląd i kompozycję sylwetki, a także - pośrednio - na jędrność skóry. Warto o tym pamiętać i jednocześnie nie pokładać wygórowanych nadziei na sukces wyłącznie w stosowaniu kosmetyków. Dopiero synergia wszystkich tych elementów - zdrowego jadłospisu, ćwiczeń oraz nawodnienia organizmu i pielęgnacji - pozwolą osiągnąć najlepsze efekty.
Masło do ciała, olejek ujędrniający, krem czy naturalny balsam do ciała o właściwościach antycellulitowych - jaką formułę wybrać dla siebie?
Produkty ujędrniające do ciała występują w różnych formułach, wśród których każda osoba z pewnością znajdzie coś dla siebie. I tak:
- jeśli chcesz używać produktu rano, postaw na ujędrniający balsam do ciała lub kosmetyk w formie emulsji. To właśnie te konsystencje wchłaniają się bowiem najszybciej i nie pozostawiają po sobie uczucia lepkości czy klejenia się ciała, a w związku z tym możesz szybko założyć ubrania i nie martwić się o ich pobrudzenie. Warto tutaj dodać, że najlżejszą formułą ujędrniającą są żele, które co prawda wchłaniają się niemal „do zera”, jednak powinny na nie uważać osoby ze skórą suchą, ponieważ produkty te mogą powodować uczucie ściągnięcia;
- jeśli planujesz nakładać kosmetyk wieczorem, wybierz cięższą konsystencję, która co prawda wchłania się wolniej, ale jednocześnie pozwala wykonać nieco dłuższy masaż całego ciała. Olejek antycellulitowy lub masło ujędrniające pozwalają także korzystać z dobrodziejstw masażu bańką chińską czy silikonową rękawicą z wypustkami, które - dzięki tłustszej formule kosmetyku - doskonale ślizgają się po skórze i minimalizują ryzyko powstawania podrażnień.
Formułą pośrednią, łączącą w sobie odżywczość olejków i maseł z szybką wchłanialnością balsamów czy emulsji, jest krem - ujędrniający, antycellulitowy, zagęszczający skórę i przywracający jej witalność oraz blask. Jeśli szukasz więc kosmetyku uniwersalnego i wielofunkcyjnego, to krem ujędrniający do ciała może okazać się najlepszym wyborem!
Ranking TOP balsamów i kremów do ciała wśród najlepszych kosmetyków ujędrniających skórę i redukujących cellulit
Jeśli nie wiesz, na jakie kosmetyki ujędrniające zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej dla Ciebie formuły, sprawdź nasz przegląd TOP 10 balsamów, kremów i innych preparatów ujędrniających, które odpowiadają na różne potrzeby skóry!
- Żel ujędrniający do ciała od marki Avena Health&Beauty. To produkt idealny dla osób potrzebujących formuły niemalże „bezobsługowej”. Żel ujędrniający Avena jest preparatem bezolejowym, co sprawia, że wchłania się prawie natychmiastowo. Produkt zawiera w składzie ujędrniający ekstrakt z szyszek chmielu, a także regenerujący niacynamid oraz nawilżający kwas hialuronowy.
- Serum 3-funkcyjne do ciała od marki Soraya z serii Body Diet 24. Ten kosmetyk to serum w formie balsamu, który zawiera innowacyjne składniki o działaniu wyszczuplającym. Producent deklaruje, że kompozycja tego preparatu wspiera aktywację procesów spalania tłuszczu w komórkach (adipocytach), a dodatkowo przyczynia się do hamowania dojrzewania komórek tłuszczowych i do blokowania wchłaniania glukozy do tych właśnie komórek.
- Ujędrniające mleczko do ciała od Nuxe z seri Nuxuriance Ultra - to produkt, który zapewnia nie tylko fantastyczne efekty wygładzenia i ujędrnienia skóry, ale oprócz tego gwarantuje ogromną przyjemność stosowania - z uwagi na kobiecy, elegancki zapach i przyjemną w aplikacji konsystencję.
- Balsam modelujący Seboradin Women Sport. Preparat zawiera kompleks składników, które świetnie walczą zarówno z rozrastaniem się, jak i ze zwiększaniem liczebności adipocytów, budujących tkankę tłuszczową. Za właściwości kosmetyku odpowiada między innymi zawartość opisywanej już wcześniej kofeiny, a także glaucyny oraz innych ekstraktów roślinnych. Balsam szybko się wchłania, nawilża skórę i sprawdzi się u osób w każdym wieku.
- Balsam do ciała ujędrniający Nivea Q10 Plus - to produkt znany i uwielbiany przez wiele kobiet, który - przy regularnym stosowaniu - potrafi naprawdę zaskoczyć efektami! Jego wyjątkowość polega przede wszystkim na dodatku składnika przeciwstarzeniowego - a więc koenzymu Q10 - który sprzyja nie tylko przywróceniu jędrności skórze, ale również jej uelastycznieniu i maksymalnemu wygładzeniu. Dzięki jego stosowaniu skóra staje się miękka i przyjemna w dotyku.
- Krem ujędrniający biust i ciało Sesderma Sesnatura. Za sprawą zawartości kolagenu, matixylu oraz hydrolizatu elastyny, wspiera produkcję naturalnych włókien i składników skóry, odpowiadających za jej miękkość, jędrność i elastyczność. Producent deklaruje, że kosmetyk doskonale sprawdzi się zarówno w pielęgnacji skóry ciała, jak i biustu - na przykład po ciąży i karmieniu piersią.
- Ujędrniający krem do ciała Hagi Na Śliwki. To propozycja dla fanów i fanek kosmetyków naturalnych, a dodatkowo o polskim rodowodzie! Wyjątkowe opakowanie, słodki zapach i gładka konsystencja uprzyjemniają stosowanie produktu, a zawartość kwasu hialuronowego, ekstraktu z miodu oraz naturalnych olejów czy wyciągu ze śliwki wspierają ujędrnianie ciała, jego nawilżenie i maksymalne odżywienie skóry.
- Ujędrniający balsam do ciała z koenzymem Q10 Palmer’s Cocoa Butter - to produkt znany przede wszystkim wśród przyszłych i świeżo upieczonych mam, z uwagi na skuteczne działanie w redukcji rozstępów. Maślana konsystencja balsamu przyjemnie otula skórę i pozostawia na niej ochronną powłoczkę, a kolagen, elastyna, żeń-szeń, koenzym Q10 i naturalne emolienty wspierają walkę o wysmukloną, jędrną sylwetkę i elastyczną skórę.
- Rozkoszny mus ujędrniający do ciała Lullalove jest produktem wegańskim, bezpiecznym do stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią. Jego skład to przede wszystkim naturalne substancje o działaniu nawilżającym, ujędrniającym i zmiękczającym, wśród których można wyróżnić olej ze śliwki, olej ze słodkich migdałów, masło Shea czy masło kakaowe i olej kokosowy.
- Ujędrniająco-modelujące masło do ciała DuoLife Pro Collagen Body Butter to propozycja przede wszystkim dla osób, które chciałyby zadbać jednocześnie o potrzeby skóry w zakresie nawilżenia i regeneracji, jak i ujędrnienia oraz zmniejszenia cellulitu. Masło w 91% jest stworzone ze składników naturalnych, a za jego skuteczność odpowiadają między innymi masło i olej Shea, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, mocznik, masło kakaowe, kolagen i wiele innych substancji aktywnych.
Potrzeby skóry suchej i skóry dojrzałej - czy ujędrniający kosmetyk sprawdzi się równie dobrze, jak regenerujący, wygładzający lub nawilżający balsam do ciała?
Przy wyborze kosmetyków ujędrniających do ciała wiele osób zastanawia się, czy właśnie takie formuły spełnią również potrzeby ich skóry w zakresie nawilżenia, odżywienia i łagodzenia podrażnień. Aspekt ten zajmuje zwłaszcza osoby ze skórą suchą, odwodnioną czy nawet atopową, a także osoby ze skórą dojrzałą, która wraz z wiekiem traci nie tylko jędrność, ale również zdolność do wiązania wody w naskórku czy funkcje ochronne bariery hydrolipidowej. W związku z tym:
- wymienione powyżej osoby powinny wybierać produkty ujędrniające bogate w emolienty - czyli w substancje natłuszczające. Są to między innymi masła i oleje roślinne, a także alkohole tłuszczowe czy substancje odzwierzęce - w tym lanolina i propolis;
- osoby zmagające się z AZS (atopowym zapaleniem skóry) czy suchością powodującą wręcz łuszczenie naskórka, nie powinny stosować w nadmiarze kosmetyków ujędrniających, a jednocześnie złuszczających - zwłaszcza, jeśli są to peelingi mechaniczne. Oprócz tego w przypadku posiadaczy i posiadaczek skóry suchej raczej warto zrezygnować z akcesoriów ujędrniających takich jak ostre szczotki z włosiem tampico czy bańki chińskie, które dodatkowo mogłyby podrażnić i tak uwrażliwioną już skórę;
- oprócz składników ujędrniających, warto, by w składach stosowanych na co dzień kosmetyków do ciała znajdowały się także substancje regenerujące - a nie tylko poprawiające elastyczność skóry i redukujące cellulit. Wśród nich wyróżnić można zwłaszcza ceramidy, a także peptydy, niacynamid, kwas hialuronowy czy glicerynę;
- jeśli wybrany kosmetyk ujędrniający sprawia, że sucha skóra jest jeszcze bardziej ściągnięta, można przetestować jego aplikację metodą kanapkową - czyli pielęgnację warstwową. Aby zatrzymać nawilżenie, warto - jako pierwszą warstwę - nałożyć składnik humektantowy, wiążący wodę w naskórku. Może być to czysty kwas hialuronowy lub żel aloesowy. Następnie od razu aplikujemy kosmetyk ujędrniający, a po nim - olejek lub masło, zabezpieczające przed odparowywaniem wody.
Oczywiście w przypadku skóry bardzo wymagającej, odwodnionej i pozbawionej płaszcza hydrolipidowego warto na początku skupić się na odbudowie bariery ochronnej, nawilżeniu i natłuszczeniu skóry. Już ten krok pozwoli zauważyć różnicę - skóra sucha jest bowiem wiotka i bardziej skłonna do powstawania zmarszczek, natomiast wsparcie jej kondycji, nawilżenia i redukcja przesuszenia z pewnością przyczynią się do poprawy jej jakości, jędrności i elastyczności.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.