Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jak najczęstsze stosowanie środków służących do dezynfekcji rąk, są to m.in. żele, spraye, chusteczki nawilżane oraz wszystkie produkty zawierające w swoim składzie alkohol, które są przeznaczone do zneutralizowania ewentualnych wirusów i bakterii. Kiedy należy dezynfekować ręce? Najpierw trzeba dokładnie umyć ręce, według zaleceń tej samej organizacji, do mycia rąk używamy bieżącej ciepłej wody oraz mydła. Może być to zwykłe mydło, jak również mydło antybakteryjne. Najważniejsze, by zastosować się do instrukcji i powtarzać tą czynność dokładnie przez 30 sekund.
W jaki sposób prawidłowo zdezynfekować dłonie?
Najpierw myjemy i osuszamy dłonie.
Wyciskamy preparat dezynfekujący w odpowiedniej proporcji do pokrycia naszych dłoni.
Następnie dokładnie wcieramy żel/płyn w całą powierzchnię dłoni, pamiętając o przestrzeniach między palcami, wierzchu i wnętrzu dłoni oraz o kciukach.
Teraz czekamy około 30 sekund aż preparat dezynfekujący wyschnie (nie wycieramy rąk).
Jeśli postępujemy zgodnie z tą instrukcją, to nasze ręce są prawidłowo myte i dezynfekowane.
Jakie błędy można popełnić i zmniejszyć skuteczność preparatów odkażających?
Wbrew pozorom, z myciem rąk nie należy się spieszyć. Dobrze jest przeznaczyć całe wymagane 30 sekund i nie pomijać żadnego fragmentu dłoni. Pamiętać o zdjęciu pierścionków, pod którymi mogą się również gromadzić drobnoustroje. U kobiet, które noszą długie pomalowane paznokcie, konieczna jest świadomość, że pod paznokciem gromadzi się brud, który trzeba starannie usunąć. I jeszcze jedna rzecz, nie wystarczy sama dezynfekcja, mycie rąk jest podstawowym etapem koniecznym do kompletnego oczyszczenia.
Warto zastosować wszelkie środki umożliwiające jak najdokładniejsze wyczyszczenie rąk. Tak samo jak ważne jest zachowanie określonego schematu mycia rąk, istotne jest również jak najczęstsze powtarzanie tej czynności. Szczególnie jeśli przemieszczamy się, mamy kontakt z innymi ludźmi, powierzchniami publicznymi, to właśnie wtedy powinniśmy dbać o higienę rąk szczególnie.
Jakie środki można zastosować, aby nasze ciało oraz środowisko było bezpieczne?
Mydło w płynie do rąk np. Carex.
Mydło w kostce Protex.
Żele antybakteryjne np. Nivelazione, Novaclear.
Chusteczki nawilżane (antybakteryjne) np. Cleanic.
Płyny do dezynfekcji powierzchni takie jak np. Domestos.
Kostki toaletowe np. Domestos Pine.
Proszki, kapsułki, płyny do prania ubrańi dezynfekcji np. MR. Ziggi.
O czym należy pamiętać by zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusami? Najskuteczniej działa połączenie mycia rąk mydłem i wodą, a następnie po ich osuszeniu zastosowanie żelu antybakteryjnego. Rozsądnie jest ograniczyć kontakty towarzyskie do minimum i bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej.
Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług
statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do
plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej*